Author Topic: Помош за кутија за звучници  (Read 5157 times)

Maxwell

  • Guest
Помош за кутија за звучници
« Opened on 09.02.2015, Monday, 21:30:49 (Edited 10.02.2015, Tuesday, 00:54:03) »
Добив на подарок два нови и никогаш употребувани Bots звучници (најверојатно се турски) како на сликите:







Пробав да најдам параметри на нет, ништо од тоа.
Се што знам е дека се 4 омски со гумен овес и не многу голем од на мембраната, од мирување до отприлика 6-7 милиметри од во едниот правец.
Би сакал малку да го збогатам звукот т.е басот што (не) го репродуцираат малите звучници Gembird WCS-701 кои моментално ги имам. Претежно ќе служат за музика и за филмови.
Дали, можеби некој има идеја за компресиони кутии кои во склоп со овие звучници би давале пристоен звук. Да напоменам дека немам искуство со пресметување на параметри на звучници ниту проектирање на звучни кутии, но затоа имам искуство со обработка на дрво, па тој дел не би бил проблем за мене.
Можеби некој веќе има искуство со вакви звучници, па секој совет е добредојден.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12766.msg111998;topicseen#new 
Може ќе ти е од помош, едноставна програма, со солидни резултати, во глобала гледај што пониска фрекфенција да имаш за филмови, т.е. ако правиш банд пас задниата комора да биде поголема.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Oвие басови се дури и полоши од Симсоникот.Веке сме зборувале за тоа и сме ги разгледувале овие звучници,мислам.Ги има во соседна Србија и се евтини,лоши и - кинески. ;D ( ке се лутат турците ако има кажеш дека се нивни бренд). Ако сакаш бас,направи банд-пас кутија ( тешка е за правење,не се погодува баш од прва).Ако имаш желба,малку повеќе пари и знаење со иверицата ,направи си некоја лавиринт-кутија.Qts ти е некаде 0,8-0,9.Квалитет што се гледа ,а не се слуша.
Ако одиш само со програма да пресметуваш,како почетник,бргу ќе отидеш * во тиквите*.Пробај на некој српски сајт за аудио,таму одамна ги употребуваат,па има нешто  готово,како проектче да се најде.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Немојте бе така, па убаво пишува дека е Designed in USA :D Од БОТС имаше еден добар високотонец.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ги имаше одамна во Лесковац на конески пазар. :D :D

Maxwell

  • Guest
Би сакал да имав и подобри, ама нели на подарен коњ забите не му се гледаат...
За други немам доволно финансии, па мислев може ќе бидне нешто од овие.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош за кутија за звучници
« Reply #6 on 09.02.2015, Monday, 22:27:14 (Edited 09.02.2015, Monday, 23:14:39) »
Ботс ги има кај БТ-Аудио спроти олимписки во Скопје. Но некако не ги зимаат во последно време, не е ни чудно зашто.

Споено мислење: 09.02.2015, Monday, 23:14:39
За биднување ке бидне, сепак ги имаш така?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Де бе баатка, не ќе слуша Моцарт на ними, ќе тропаат на земјотреси и вулкани, дома имам 3 различни звучници во рандом банд пас кутии, сите урлаат :) За филмови бан пас и темај гајле :) ем ефтино ем гласно. ем ако се занимаваш со дрво сигурно ќе најдеш некоја иверица да ги составиш... Мада хотните и лавиринтите се неспоредливи, ама само иверицата ќе те фати ѓавол и пол, башка има работа.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро,бе Бицикле,ме убеди,ајде да видиме сака ли банд пас да прави или нешто друго попросто. 8)

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
Мислам дека имав вакви звучници , према ватажата мислам дека се 6,5 инчни. Не ми се допаѓа тоа што се 4 омски. Што и да пробаш да направиш нема да згрешиш и онака нема што многу да бараш од нив. Се сеќавам , имаат туп (тврд) бас. Јас ги користев како сателити со БОТС високотонец во кутија,  во комбинација со 10 инчен активен сабвуфер , одлично свиреа како целина. Очекуваме слики , со среќа !

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Помош за кутија за звучници
« Reply #10 on 10.02.2015, Tuesday, 15:39:22 (Edited 10.02.2015, Tuesday, 18:07:09) »
Е попросто од банпас или комресиона за рандом звучници сигурно не се хорни или лавиринти :)



Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Банд -пас кутијата не е едноставна за прорачун,уште повеќе за градба ,ако не си вичен со иверка! Многу лесно се *утнува* ! Уште помалку да ја пресмета од некој калкулатор.Компресиона? Со овие звучници не знам.И не се 6,5 инчни сигурно.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Епа сега дечкото спомна дека делкал иверки... Во ред, подобра ќе биде пресметана кутија, ама ај бурум пресметај  ;D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
8 инчни се, во моделот си пишува.

Maxwell

  • Guest
Да, звучниците се кај мене и се 8 инчи, нови и некористени. Имаат мека пластична (полипропиленска) мембрана слична како на симсоник звучниците.
Пријателот што ми ги даде рече да го игнорирам тоа што пишува 120 вати, да не ги пуштам над 30-40 вати рмс и дека може да се стават во компресиона или бас рефлекс кутија.
Ни тој немал искуство со такви звучници па рече дека не може на памет да ми даде димензии и затоа ви пишав овде, мислев дека некој има искуство со овие.
За изработка на кутија не ми е проблем, обично ги правам по нацрт и само со лепење, без штрафови и од секакво дрво.
Пребарав на неколку српски форуми, ама не најдов ништо.