Author Topic: Помош околу дизајн на шема и ППК за LED трепкачи (жмигавци) за мотор  (Read 3067 times)

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Не знам дали е за тука прашањево или за во бела техниџа, но се надевам дека на точното место го поставувам или доколку треба ќе отворам тема..

Се работи за тоа што сакам да ставам диоди на обични жмигавци т.е. поточно овие



само што кај мене пластиката е жолта наместо проsирна.. Бидејќи не ми се чека 1-2 месеци да пристигнат доколку ги порачам од интернет т.е. алиекспрес, а овдека кај нас за 4 жмигавци со лед ќе те одерат 3000ден кој се земени за 500ден од таа страна...

Па дали е возможно да се направи тоа, ќе нацртам плочка со 10 диоди или повеќе во зависност од растојанието (треба да измерам), во паралела по 5 на една плочка и ќе ја прилагодам со дупчиња да се прицврсти во отворите од страна.. Само немие јасно како да го изведам тоа т.е. што да додадам, пр отпорници на секоја диода и или нешто друго.





Доколку е потребен .lay фајлот ќе го пратам и него. Благодарам.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Отвори тема во автоелектроника.

Тука имаш калкулатор за диоди, какви отпорници треба да им ставиш.
Code: [Select]
http://led.linear1.org/led.wiz
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
jovce,
следниот пат ќе ти го бришам постот, сто и кусур пораки имаш до сега уште не се научи да кодираш линкови и да ставаш слики >:(.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
jovce,
следниот пат ќе ти го бришам постот, сто и кусур пораки имаш до сега уште не се научи да кодираш линкови и да ставаш слики >:(.

Се извинувам, ги направив сликите така како што ми ги направи ти, но бидејќи беа големи и изгледаше неубаво ги направив во линк... Само немие јасно за хајперлинк кога правам, многу забегано е на форумов тоа не знам што е работава :/

Инаку некој дали ќе можи да ми поможи дека не разбирам баш многу :/, сакам да ставам 16 диоди во серија, пресметував со LED International, Source voltage мислам дека е 12 волти бидејќи и толку е акомулаторот, Led's forward Voltage врска немам што е ( го оставив празно), Desired Current 50mA и ми искалкулира дека треба отпорник од 240 Оми.
Ваљда е се ок, се надевам.. ја прецртав шемата но немие јасно дали можи како на сликава т.е. дали треба уште некаде нешто да спојам.

MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
многу се 50ма по диода, ке изгорат. Led forwrad voltage drop е падот на напонт на диодата за секој вид на диода е различен, види на нет имаше некои табели.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Направи ја плочката така да имаш сериски по 4 диоди и 50 оми 0,5W отпорник посебно во секоја серија.Ова е условно ако имаш по 3V пад на секоја диода,што е некој стандард.Значи 4 низи по 4 лед и еден отпорник.Така некако би дошло.Никако еден отпорник за сите 16 диоди!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
@Batka ја направив плочката но некако малце ми беа диодите и додадов уште по една.
Дали е ок шемава доколку можи некој да ми кажи т.е. дали е точно нацртана... Едино сега што не знам колкава моќност на отпорници да ставам... Измерив должина и ја нацртав така да, да нема мрдање т.е. да се вклопува како од фабрика + мала модификација од после :P Еве слика ... Тие кругчињата од страна се за да се прицврсти на пластиката, а тие две кругчина кај што е + и - се за жиците да ги прицврстам да не мрдаат. Ќе го аплоадирам и .ley фајлот, доколку на некој му притреба слободно да го земи, само дали е точно како што треба не знам, па ако знае некој нека каже :)

MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Користи по четири диоди во секоја група, како што ти кажа batka. Може да ги нацрташ водовите вертикално наместо хоризонтално и ќе добиеш 5 групи со по 4 диоди во секоја група.
Жан

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Користи по четири диоди во секоја група, како што ти кажа batka. Може да ги нацрташ водовите вертикално наместо хоризонтално и ќе добиеш 5 групи со по 4 диоди во секоја група.

Добро ќе пробам да ја средам, а инаку не можи онака како што ја имам сега, само да се стават други отпорници ?
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Помош околу дизајн на шема и ППК за LED тре
« Reply #9 on 18.04.2014, Friday, 23:04:41 (Edited 18.04.2014, Friday, 23:07:17) »
може и вака, само ако ја правиш како што ти рече жан ке можеш да ставиш повеке диоди за поголем интензитет.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Доста се 20 диоди, бидејќи кај што се скапи диодиве (сакам да ставам бели диоди, ваљда најдобро е такви) по 7-8ден, да ставам 40 диоди не ми се исплаќа :D. Се надевам ќе биди ОК вака, дека ќе се заприметува дека сум дал жмигавец.

А за отпорнициве која вредост да ја ставам?
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
А за отпорнициве која вредост да ја ставам?

За секоја група од 4 диоди во серија, стави отпорник од 47 оми 0,5W.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Направи 5 гранки со по 4 ЛЕД и со 5 отпори 47 или 50 оми 0,5W.Можеш и да ги собереш малку диодите поблизу да бидат.

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Дечки ОК ли е сега шемава ?



Морав со отпорниците онака бидејќи точно 4см  ми е дозволено а 39мм е на сликата, ќе треба уште малце да потстеснувам, несакам да ги штрапам отрпониците лево десно  бидејќи сакам да изгледа перфектно, за мм да е и не бендисвам (мана голема ми е тоа). И дали ќе ми прави проблем плусот кај диодата т.е. дали ќе страда во случај да иди дирекно на неа струја па потоа да протекува кај другите или нема врска ова што го тропнав? Малце глупаво прашањево ама тоа е : :-\
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Добро е, нема да има проблем.
Жан