Author Topic: Реглер за автомобил  (Read 4827 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Реглер за автомобил
« Reply #15 on 04.01.2014, Saturday, 10:50:30 »
Може да е до 741 ,но провери  и да не е до зенерката 6,2V и оној елемент ТR1,како и до  контактите на тримерот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Реглер за автомобил
« Reply #16 on 04.01.2014, Saturday, 12:05:53 »
Чисто информативно, ако на зенерката пишува 6,2V не значи дека стварно е толку, имам наоѓано примероци со одстапување и до 1,5-2V од декларираното. Мене ми стана навика да ги мерам сите зенерки, макар и нови од продавница, пред да ги залемам на плочка...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Реглер за автомобил
« Reply #17 on 04.01.2014, Saturday, 12:58:48 »
Quote from: Toma (во пост погоре напиша)
...Кога веќе и со новиот реглер (регулатор на напон) имаш слична ситуација како со стариот, треба да се прашаме дали проблемот е во реглерот...

Провери го роторот и статорот од алтернаторот кај искусен автоелектричар.
Сметам дека проблемот не е во новиот регулатор на напон (реглер) !


Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Реглер за автомобил
« Reply #18 on 04.01.2014, Saturday, 14:17:32 (Edited 04.01.2014, Saturday, 15:09:13) »
Многу убаво кажа и Тома јас мислам дека не е до реглерот.Провериго роторот.Но сепак кога ќе отидеш кај искусен автоелектричар тој ќе ти го каже проблемот.Но според ова а и претходно одговарав во темава од порано ако се работи за истиот алтернатор на лада сигурно не е до реглерот јас така мислам но нека каже друг што мисли поинаку.Може и до твојот реглер да е ти одговорија претходно поискусниве членови за тоа со зенерката и јас истото го мислам
Quote
Чисто информативно, ако на зенерката пишува 6,2V не значи дека стварно е толку, имам наоѓано примероци со одстапување и до 1,5-2V од декларираното. Мене ми стана навика да ги мерам сите зенерки, макар и нови од продавница, пред да ги залемам на плочка...
така ова точно е и мене ми се има случено истото додека правев стабилизатор.Но бидејќи јас и претходно му одговарав на членот тој знам рече дека имал проблеми и со нов реглер.Така и јас мислам како Тома проблемот барај го во алтернаторот а не во реглерот.Јас мислам дека е до роторот али не сум сигурен,според ова што го напиша.Но не ме земај за збор сега дека е до роторот.Јас според тие осцилациите што ги спомна мислам дека е до роторот.Но сепак искусен автоелектричар што добро ја разбира оваа проблематика ќе ти каже до што е откако ќе го испита алтернаторот.Сепак ти види што ќе правиш ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Одг: Реглер за автомобил
« Reply #19 on 05.01.2014, Sunday, 02:18:41 »
хммм...јас најпрвин имав некој реглер надворешен готов фабрички залиен во алуминиумско куќиште ...и најверојатно не бил направен како што треба а немаше да се подеси напонот на полнење и слабо ми полнеше (ова беше пред 3 год.) колку што се сеќавам напонот беше негде мах околу 13.8v.Другото работеше ок и немаше вакви осцилации.
И тогаш ми улета овој реглер (правен од некого) што го користев до сега, значи одма после тоа одкако го ставив него го приметив тоа ситно теперење и тоа така си остана неколку години(се денес утре и никако да видам што е).
И сега со овој што го направив кога ќе се вклучи да полни нема треперење никакви осцилации и поради тоа јас се сомневав во стариот реглер што го користев до сега.
Најдов денеска една друга шема за реглер делумно со истиве елементи освен 741 ќе ја направам набрзина и дефинитивно ќе знам што се случува :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Реглер за автомобил
« Reply #20 on 05.01.2014, Sunday, 02:44:57 »
Quote
И сега со овој што го направив кога ќе се вклучи да полни нема треперење никакви осцилации и поради тоа јас се сомневав во стариот реглер што го користев до сега.]
.Епа чим така до реглерот е јас сватив дека сијалиците и со нов реглер пак ти трепкале.Но чим се исклучува сигурно е до реглерот.Но пак прашај некој автоелектричар пријател ако имаш е дури сега незнам што да кажам се измешаа работиве. ???.Тогаш не го земај за важно моето претходно тврдење дека е до роторот.Јас те сватив и со нов исправен реглер пак трепкале па затоа реков дека е до роторот. ;)
Quote
Автомобилиот е лада...не ми се верува да има лош контакт ,но ќе проверам,најпрво реглерот си бил во алтернаторот фабрички,но често се расипуваа и затоа имам ваков но и со стариот реглер што го имав ставено пред овој(не оргиналниот) го имаше да речам истиов проблем но тоа пулсирањето што го приметувам беше помало ,одкако го сменив овој уште од старт е вака .

Поздрав]
.Заради овој твој пост мислев дека си ставил нов алтернатор ете скроз погрешно те разбрав другар.Тогаш сигурно е до реглерот оставам на некој поискусен да ти каже.Јас првин криво те разбрав и ете недоразбирање значи не се работи за нов реглер оргинал за лади тие што ги штрафат јас си викам чим со нов реглер сецка до алтернаторот е а тоа било стар реглер така ли испадна малку комплицирано.Па сега со овој реглер не ти трепка али исклучива значи до реглерот што си го изработил е.Но незнам што да ти кажам понатака оставам некој поискусен да ти каже или прашај некој авто електричар и ќе бидеш на чисто :D :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Реглер за автомобил
« Reply #21 on 05.01.2014, Sunday, 05:37:24 »
каишот смени го, може да е лабав.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Реглер за автомобил
« Reply #22 on 05.01.2014, Sunday, 14:06:21 »
Го проверив каишот,добар е.
Ги проверив контактите на жиците на алтернаторот и тие се ок.
Го приметив следново...во лер кога работи автомобилот и немам ништо вклучено на волтметарот се гледаат некои помали осцилации на сказалката.
Ако во истиот момент ги вклучам светлата осцилациите ги нема и изгледа добро.
Потоа ако додадам гас пак се појавуваат осцилациите но со малце поголем интензитет во стрелката на волтметарот.

Чим и порано го проверил каишот нега го провери пак.Незнам што да му кажам.Се испомешаа работите ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш