Author Topic: TARGET 3001!  (Read 1987 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
TARGET 3001!
« Opened on 19.02.2012, Sunday, 00:10:38 »
Програмата TARGET 3001! ја знам уште како дете, во каталозите на конрад беше и по 1000 германски марки ако не се лажам. Целосната верзија нуди неограничени можности. TOYOTA на својте болиди за формула еден ги рекламираше. Ова е по мое најдобрата програма за цртање на шеми, плочки, а мислам и дека има симулација. Ова е комплетна програма и мислам дека ќе ги турни сите останати.



Hams do it! With Frequency

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: TARGET 3001!
« Reply #1 on 19.02.2012, Sunday, 00:43:31 »
јас на времето пробвав да ја користам оваа програма, ама некако многу чудно ми изгледаше

а за тоа дека ќе ги турни останатите, со Altium мислам дека не може да се споредува :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: TARGET 3001!
« Reply #2 on 19.02.2012, Sunday, 00:47:10 »
не ја знам Altium, ама со оглед на цената колку беше скапа оваа програма не можам ништо да речам бидејќи Altium не ми е позната. TARGET 3001! е сложена за работа, ама тука имаш све што ти треба. слободната верзија е ограничена до 250 пинови, и мислам дека плочката автоматски по шемата се прави, ама ова не сум баш сигурен оти ја немам разработено програмата
Hams do it! With Frequency

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: TARGET 3001!
« Reply #3 on 19.02.2012, Sunday, 01:39:27 »
И јас мислам дека Altium е најдобра,а и најскапа :D.Чини скоро 5000долари,башка можеш и во 3D да ги гледаш плочките од кога ќе ги дизајнираш...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Одг: TARGET 3001!
« Reply #4 on 19.02.2012, Sunday, 03:14:14 »
Се е ок само дали Altium ја има слободно да се преземе од интернет или ако ја има некој Altium дали може да ми ја прати и да ја пробам и јас

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: TARGET 3001!
« Reply #5 on 19.02.2012, Sunday, 08:24:19 »
дали во овие програми Altium & TARGET 3001 освен електронски шеми може да се изработуваат и енергетски (на пр. да може да се цртаат контактори, прекинувачи, ел. мотори, светтилки.....)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: TARGET 3001!
« Reply #6 on 19.02.2012, Sunday, 11:18:52 »
@zdravkovski, незнам за Altium, би требало да може да си дизајнираш сам делови по твоја мерка и да ги ставаш, најлесна за вакви работи ти е sPlan на абаком, можеш се и сешто да правиш што ти треба :)


@bore, ја има се најдува кракована верзија, ама ако имаш послаб компјутер заборави го 3D рендерот, многу ќе ти кочи и сецка додека отвори :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: TARGET 3001!
« Reply #7 on 19.02.2012, Sunday, 15:10:49 »
@zdravkovski, незнам за Altium, би требало да може да си дизајнираш сам делови по твоја мерка и да ги ставаш, најлесна за вакви работи ти е sPlan на абаком, можеш се и сешто да правиш што ти треба :)

Се согласувам, за правење и додавање на електронски компоненти, најлесна е sPlan ;), а за цртање на едноставни плочки, Sprint-Layout ;). Па и за покомплицирани плочки не е лоша ;). Убавината е во неограниченоста при цртање ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: TARGET 3001!
« Reply #8 on 19.02.2012, Sunday, 15:57:14 »
за професионална работа јас ја препорачувам Altium, големите можности кој ги има не може да се споредат со други програми
гледајте има видеа кај што цртаат да видите што се работи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: TARGET 3001!
« Reply #9 on 21.02.2012, Tuesday, 21:31:07 »
Јас можам да речам дека sPlan е најлесна програма за цртање на шеми, многу е лесна за работа а шемата е квалитетно дизајнирана навистина професионално. Тоа е програма за ентуизијасти, аматери и професионалци. TARGET 3001! е малку посложена за работа каде што понапредните електроничари ќе може целосно да ги искористат можностите на оваа програма. TARGET 3001! нуди нешто повеќе од sPlan и верувам дека ќе е малку поинтересна за понапредните електроничари, меѓутоа и во двата случаи крајот е секогаш ист, добиваме квалитетно изработена шема.
      Altium е чудо од програма и некако ме убедивте дека таа е најдобра. Ја пробав и неа денес, ама лелееееееееее треба да си магистар по електротехнички науки за да ја разбериш оваа програма, скоро 2 гигабајти голема, верувам дека во неа има све, ама сигурен сум и дека на сите им претставува тешкотија да работи со неа поради големата сложеност. Јас не би ја користел Altuim бидејќи сум хоби електроничар и како радиоаматер не работам некоја сложена електроника, микропроцесори или дигитална и импулсна технологија
Hams do it! With Frequency

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: TARGET 3001!
« Reply #10 on 21.02.2012, Tuesday, 21:38:50 »
епа сега, баш тебе ти прилега повеќе оваа програма, пошто се занимаваш со РФ техника, можеш многу добри плочи да црташ, ама тоа може и со останатите програми да се прави :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!