Author Topic: Бакарна жица  (Read 5260 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Бакарна жица
« Opened on 22.11.2010, Monday, 12:18:15 »
Ајде кој има на располагање бакарна жица со пресек од 0,2мм нека пише ;D.Ми треба за теслиниот трансформатор и треба да направам 1 820 намотки на пластична цефка со дијаметар од 4цм,па ми треба едно пола кило бакарна ;D...Јас најдов човек кој може да ми нарача бакарна ама па цело кило и чини 600ден,ако има некој заинтересиран по пола да делиме нека пише,значи двајцата по 300ден ќе дадеме и ќе добиеме по пола кило ;) ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бакарна жица
« Reply #1 on 22.11.2010, Monday, 15:01:18 »
Ајде кој има на располагање бакарна жица со пресек од 0,2мм нека пише ;D.Ми треба за теслиниот трансформатор и треба да направам 1 820 намотки на пластична цефка со дијаметар од 4цм,па ми треба едно пола кило бакарна ;D...Јас најдов човек кој може да ми нарача бакарна ама па цело кило и чини 600ден,ако има некој заинтересиран по пола да делиме нека пише,значи двајцата по 300ден ќе дадеме и ќе добиеме по пола кило ;) ;D.

да не правам реклама ама...во автокоманда има еден винклерски сервис, таму се продава бакарна жица 700 денари кило, ама ке му кажеш колку метри ти треба, ке ти пресече толку и ке го измери бакарот колку тежи...значи немораш точно едно кило да купуваш....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #2 on 22.11.2010, Monday, 17:08:29 »
дома имам котур од 0,2 само да го најдам котурот!!!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #3 on 22.11.2010, Monday, 22:07:12 »
дома имам котур од 0,2 само да го најдам котурот!!!

Ajде searching ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #4 on 26.11.2010, Friday, 04:10:01 »
Aj да не отварам друга тема,случајно некој да не знае или има пластична цефка Fi-40mm долга негде пола метро?Само да не биде PVC,туку онаква сива,како за канализација...за тој теслиниот трансформатор ми е,а се шинав од барање и нигде не најдов таква со пресек 4цм,минимум 5цм... :( :-[
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бакарна жица
« Reply #5 on 26.11.2010, Friday, 04:25:32 »
Aj да не отварам друга тема,случајно некој да не знае или има пластична цефка Fi-40mm долга негде пола метро?Само да не биде PVC,туку онаква сива,како за канализација...за тој теслиниот трансформатор ми е,а се шинав од барање и нигде не најдов таква со пресек 4цм,минимум 5цм... :( :-[

А проба на Зелен-Пазар или на Бит-Пазар, искрено на Бит-Пазар скоро и да нема што нема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #6 on 26.11.2010, Friday, 04:26:33 »
Aj да не отварам друга тема,случајно некој да не знае или има пластична цефка Fi-40mm долга негде пола метро?Само да не биде PVC,туку онаква сива,како за канализација...за тој теслиниот трансформатор ми е,а се шинав од барање и нигде не најдов таква со пресек 4цм,минимум 5цм... :( :-[

А проба на Зелен-Пазар или на Бит-Пазар, искрено на Бит-Пазар скоро и да нема што нема ;).
Не сум бил,ама денес и утре мора да отидам т.е да најдам ;D :).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #7 on 26.11.2010, Friday, 07:50:54 »
да ти кажам има на зелен пазар!Јас летото со другари правев воздушни пушки и топови и купивме цевки некаде околу 100 ден. 1.5 метар е! ;) :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #8 on 30.11.2010, Tuesday, 15:16:51 »
Ок,се снајдов што се снајдов...најдов 0,2мм жица и намотав тоа што требаше,е сега па тој винклерот нема 1,4мм жица дека таа е бајаааѓи дебела,па има ли некој да ми даде едно 5 метра? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бакарна жица
« Reply #9 on 01.12.2010, Wednesday, 02:16:49 »
малечко ти викам оди во автокоманда таму има винклер...100% сум сигурен дека ке има толку дебела жица...а и повеќе од 200 денари неверувам дека ке е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #10 on 04.12.2010, Saturday, 10:53:30 »
Oк,благодарам на сите,иначе најдов жица баш со тој дијаметар 1,40мм...сега уште малце и при крај сум,само незнам кај шиткаат иверка,ми требаат две парчиња за тоа основата...парчињата треба да се 30х40цм. :) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #11 on 04.12.2010, Saturday, 10:55:47 »
иверка имаш во Хибо,а може да бараш и во стовариште некое(има кај нашето школо,полно има стоваришта)!А ти кажам од Народна најдов бакар со дијаметар од 0,01 до 0,06 и од 0,2 и 0,3!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #12 on 04.12.2010, Saturday, 11:04:18 »
иверка имаш во Хибо,а може да бараш и во стовариште некое(има кај нашето школо,полно има стоваришта)!А ти кажам од Народна најдов бакар со дијаметар од 0,01 до 0,06 и од 0,2 и 0,3!
Можеш ли да ми обележиш на google earth кај има такво стовариште околу нашето школо? :) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #13 on 04.12.2010, Saturday, 11:07:32 »
кога одиш накај дома,по 3 Македонска Бригада има полно стоваришта!Од десна страна,кога идевме заедно,имаше десно од автобуската станица една уличка слепа,има отпад тука е и стовариштето.Прашај ги дали имаат!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бакарна жица
« Reply #14 on 04.12.2010, Saturday, 11:11:05 »
кога одиш накај дома,по 3 Македонска Бригада има полно стоваришта!Од десна страна,кога идевме заедно,имаше десно од автобуската станица една уличка слепа,има отпад тука е и стовариштето.Прашај ги дали имаат!
Ок,ај од понеделник сум(сме)2 смена па ќе тркнам,да видам дали имаат :) ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker