Author Topic: Мини Теслин траснформатор II  (Read 11758 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама па како може да измери и жица со дебелина од 0.2mm ;D. Ај, може од прилика да се измери со шублер (со помош на онаа додатнана алатка за десеттинки од милиметар, ама и таа не е ептен прецизна). Реално, најпрецизно може да се измери со микрометарски винт, ама таква алатка, ретко кој има.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Е сега и вие не верувам дека мерел со милиметарски винт нема шанси не само што е редок и скап е. ;D ;D ;D ;D ;D.Така како што рече бојан и јас мислам.Која жица ја имал дома таа ја ставил што има везе ;) ;).Се шалам со постов без навреда.Мислам да не се наљути некој без врска. ;D ;D ;D ;D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па добро, но дури и да ставил каква и да има жица дома, не мислам дека некој „од око“ може точно да каже „жицава е дебела 0.23mm“, тоа ми беше поентата ;).

Не мислам ни јас никој да навредам, ама она „од прилика 0.23mm“ ми беше чудно ;D. Според мене, во ваква ситуација, може да се каже „од прилика 0.2, 0.3mm“, толку. Дефинирање „од прилика“ во втора децимала од милиметар не верувам дека може од око да се измери ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Имав слушнато, иначе на зафрканција додадов втора децимала  ;) . Јас со таква мотав еден ваков, па оваа ми беше слична. Се двоумев дали да пишам 0,235 мм, ама се премислив... ;D ;D ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ама ме изнасмеа. ;)  :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имав слушнато, иначе на зафрканција додадов втора децимала  ;) . Јас со таква мотав еден ваков, па оваа ми беше слична. Се двоумев дали да пишам 0,235 мм, ама се премислив... ;D ;D ;D

Па ти пиши дека се шегуваш ;D. Некој може зериозно да те свати, ќе оди по виклери ќе бара жица со пресек 0.23mm ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Шала на страна, како да ја намалам фрекфенцијата на теслиниов, некако да ги намалам намотките или?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
теслиниот трансформатор е резонатор а за да ја намалиш фрекфенцијата го зголемуваш бројот на намотки на примарот, е сега дали ке работи со повеке намотки тоа незнам  ;) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Ќе работи, гарантирам! Ко можеше мојон обичен да работи со една неполна намотка(сепак многу слабо, но работеше) ќе работи и ова. :D :D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ту киловолт браво ти многу си бил сигурен во себе.Точно така за да му ја намалиш резонантната фреквенција треба да ги зголемиш намотките на примарот. ;) Само многу си ми сигурен некако.Значи само со високонапонска техника работиш а ;D ;D.Се шалам.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Мини Теслин траснформатор II
« Reply #40 on 29.11.2013, Friday, 12:17:01 (Edited 29.11.2013, Friday, 12:19:34) »
пишав и зошто сум толку сигурен. Теоретски би требало да работи, замисли, теслин тр. со неполна намотка како изгледаше.. ;D ;D
Инаку сакам да ја намалам фрекфенцијата за да и ја "олеснам" работата на диодата, да не работи со полна снага.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Паметно ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
А овој електролитов од 10 микро фаради, на шемава плусот е обоениот или празен правоаголник?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Мини Теслин траснформатор II
« Reply #43 on 29.11.2013, Friday, 20:43:56 (Edited 29.11.2013, Friday, 20:51:47) »
аман бе, и тоа ли не го знаеш. провери според половите на напонот инаку оној празниот правоаголник е плусот оној изшрафираниот е минусот, тој и другиот од 100нф се за филтрирање на напонот.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
аман бе, и тоа ли не го знаеш. провери според половите на напонот инаку оној празниот правоаголник е плусот оној изшрафираниот е минусот, тој и другиот од 100нф се за филтрирање на напонот.
Јас за друг симбол учев на уч. и други знам, ама овој го немав сретнато во животот. Инаку знам.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.