Author Topic: Општо околу PIC микроконтролерите  (Read 4538 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
заради тоа што почнав пред еден месец тогаш немаше курс  ;D
а имам и EasyPIC5 па со неги и микроЦ па експериментирам , дали твојов код работи во mikroBasic
кој код?

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
оној што е во курсот мислам дека ти го пишуваш?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
за диодите да трепкаат.Тој неможе во МикроБејзик,првиот код е за во PICBasic додека пак другиот е за во MikroC

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
јас имам EasyPIC5 како што кажав дали може да работи со PICBasic или треба дополнителен програм
за програмирање на чипот

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ќе ти го искомпајлира во хекс,ти хексот ќе го отвориш со прораматорот и така си го програмираш.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
ок ке испробам но прво да го спуштам софтверот

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Quote
Since you use Low Voltage Programming-mode, pin PGM is not usable for I/O. If you programm a PIC in this manner, always ensure PGM is pulled low in the application (e.g. by adding 10K to ground) even if the schematics look different - otherwise the PIC might enter programming mode instead of normal working mode.

Внимавајте ако го користите тој PGM пинот при програмирање :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
колеги имам еден проект за саат со PIC16F876, бидејки тој користи мали 7 сегментни дисплеи јас решив да направам многу поголеми со ЛЕД диоди, 1 сегмент ке има по 7-8 диоди односно цела "бројка" ке има околу 50 диоди, сега сакам да ве прашам дали микроконтролерот може да ја издржи таа струја што ке ја повлечат диодите или треба дополнително да ставам по некое транзисторче ? ???

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Ке треба да ставиш и по едно транзисторче за секој сегмент. ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ништо нема да те кошта ако дадеш уште 10-20 денари повеќе, и сигурен ке си дека пикот нема да ти се спржи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
не е проблемот за 20-30 денари само отприлика што да им ставам...BC547 или ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
можеш нив да ги ставиш, ама и зависи како ке ги поврзеш...а сега право да ти кажам ама баш ич неможам да мислам како-што да ги поврзеш...некој што е понаспан од мене нека пише...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ке пробам јас па ако имам проблем ке побарам помош :D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Фала ви дечки за информациите, а само ако може мислење за процесорот, дали може да се "издвои" како посебна единка ? Мислам не физички :)

Пред малце сакав оној трепкачот на Devil да го предаботам да биде со 3 LED ама да користи 12F675 ама заглавив, тамо пиновите имаат друго име, на почетокот тоа кај main треба да е нешто различно и се откажав, па ако имаш во план некој туторијал за тој пик супер :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да се одвои процесорот на микроконтролерот од рамот,епромот,стекот и другите работи е неизводливо.Кога се програмира микроконтролерот треба да има рам,за да се запише програмата во регистрите,тие програмските битови да влезат во регистрите.Незнам сега како да ти објаснам.Секој си зависи еден од друг.
За пиновите на микроконтролерот PIC12F675 се викаат со името GPIO.На пример GPIO.0 GPIO.1 итн.

Во врска со PWM регулацијата да не правам оф-топик ќе пишам некој пример во мојот туторијал.