Author Topic: Бургија што буши челик?  (Read 4489 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Бургија што буши челик?
« Opened on 02.12.2010, Thursday, 21:03:33 »
Постои ли ваква работа ???. Јас имам од оние обичните за железо/алуминиум/бакар/дрво, ама пробав челичен нож да бушам и колку што видов, ја зезнав бургијата, малку, ама ја зезнав :S (среќа не беа прескапи, околу 200 денари беа комплет од 2-ка до 8-ца ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #1 on 02.12.2010, Thursday, 21:12:44 »
Оди во ХУБО -маркет има секакви бургии. Дури и за специјални челици (такви ке бараш,со плавкаст врв)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #2 on 02.12.2010, Thursday, 21:24:36 »
Taква бургија ќе бараш на „UNIOR“,тие се ептен јаки и издржливи,сега ти ако бараш со 0,8мм да бушиш 5 сантима челик тогаш forget about it :D ;).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #3 on 02.12.2010, Thursday, 21:25:26 »
вика нож бушел! :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #4 on 02.12.2010, Thursday, 21:26:49 »
вика нож бушел! :D
Знам,знам видов дека пиша,дека за бушење на нож му треба,ама тоа со 5сантима челик онака општо го кажав ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #5 on 02.12.2010, Thursday, 21:31:38 »
Да, ми треба за бушење на нож (ми се смачи од купување на ножеви од пазар, цело време им паѓаат дршките >:() за да ја прицвртсам дршката за челичното сечиво (да ставам еден шраф и крај), а тоа не е предебело, некаде околу 1mm или 2mm да е максимум ;).

А колку коштаат овие бургии, да не знае некој? Не ради друго, да не ми е пак поевтино да купувам нови ножеви цело време, да не биде потоа народната, „више дара него масло“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #6 on 02.12.2010, Thursday, 21:33:44 »
Да, ми треба за бушење на нож (ми се смачи од купување на ножеви од пазар, цело време им паѓаат дршките >:() за да ја прицвртсам рачката за челичната дршка, а тоа не е предебело, некаде околу 1mm или 2mm да е максимум ;).

А колку коштаат овие бургии, да не знае некој? Не ради друго, да не ми е пак поевтино да купувам нови ножеви цело време, да не биде потоа народната, „више дара него масло“ ;D.
За цена незнам баш,ама веруј ееееептен се скапи,ама па се и ееееептен квалитетни ;D.А ти колку мм ти треба да е дијаметарот на дупката?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #7 on 02.12.2010, Thursday, 21:36:04 »
За цена незнам баш,ама веруј ееееептен се скапи,ама па се и ееееептен квалитетни ;D.А ти колку мм ти треба да е дијаметарот на дупката?

Па ми треба една од 2mm (за фино да го избушам дупчето) и една од 3mm (за потоа само да го проширам за да можам шрафче да монтирам низ него ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #8 on 02.12.2010, Thursday, 21:38:33 »
Купи си нов нож подобро,односно поевтино ке те фати од две такви бургии! :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #9 on 02.12.2010, Thursday, 21:40:09 »
Купи си нов нож подобро,односно поевтино ке те фати од две такви бургии! :D

А, епа ОК, да си знам, уопште да не прашувам ;D. Ако ми притреба некогаш за нешто поскапо, ќе си купам, сега за сега, ќе си купувам нови ножеви ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #10 on 02.12.2010, Thursday, 21:41:16 »
Сет од ножеви од Топ шоп = 10 бургии за челик (ако има грешка поправете ме)! :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #11 on 02.12.2010, Thursday, 21:46:23 »
За цена незнам баш,ама веруј ееееептен се скапи,ама па се и ееееептен квалитетни ;D.А ти колку мм ти треба да е дијаметарот на дупката?

Па ми треба една од 2mm (за фино да го избушам дупчето) и една од 3mm (за потоа само да го проширам за да можам шрафче да монтирам низ него ;)).
Тоа ќе биде ептен тешко да се изведе и ти гарантирам ќе ти требаат минимум едно 5 бургии од „UNIOR“ за да го направиш дупчето,а и плус тоа ќе МОРА да се изведе со онаква бормашина под преса што е...Ама како што ти кажа батка подобро купувај си нови ножиња и бркај работа ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #12 on 02.12.2010, Thursday, 21:48:20 »
има едни ама скапички се, со индустриски дијамант се на врвот :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #13 on 03.12.2010, Friday, 02:07:44 »
чим е рачката, можеш да ја загреваш со бренер некој додека не се усвити, после тоа остај ја да се излади и буши...со тоа се раскалува материјалот и помек е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #14 on 03.12.2010, Friday, 04:58:39 »
Сет од ножеви од Топ шоп = 10 бургии за челик (ако има грешка поправете ме)! :D

Абе од пазар се овие, се исплати ли за такви да фрлам пари за бургии што може да бушат челик, тоа ми беше прашањето, на Топ штоп не ни помислувам ;D.

има едни ама скапички се, со индустриски дијамант се на врвот :)

Знам, сум ги гледа, минимум 1500 денари е една, исто како оние екстремно квалитетнине пилички за убодна пила... мада таква еднаш купуваш и после со години нема да ти текне да купиш уште една пиличка ;D. Вујко ми таква еднаш купи, знам дека со убодната пила и со таа пиличка ја исече црешната стара 60 години во неговиот двор, хахахаа ;D ;D ;D... и сеуште ја користи истата пиличка, остра е како вчера да е купена ;D.

чим е рачката, можеш да ја загреваш со бренер некој додека не се усвити, после тоа остај ја да се излади и буши...со тоа се раскалува материјалот и помек е...

Бренер ???. Е сега ме збунивте, што е тоа ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."