Author Topic: 3 Вати со ЕЛ 84  (Read 2449 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
3 Вати со ЕЛ 84
« Opened on 26.07.2010, Monday, 02:21:33 (Edited 22.08.2013, Thursday, 07:03:14) »
Доколку имате некоја стара зачувана ламба од типот ЕЛ 84 и нешто малку материјал направете ја оваа шема која потекнува од Грција и беше едно време многу популарна .Ако имате старо радио што работи, на пат сте да направите предавател од 3 вати. Пробајте.


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #1 on 26.07.2010, Monday, 12:34:35 »
Јас имам PL84
Како што гледам според модулацијата ми личи на FM предавател па не знам дали EL84 може да даде 3W на 88-108MHz бидејки EL84 во предавател на средни бранови дава само 5W. Ако грешам поправете ме
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #2 on 26.07.2010, Monday, 15:10:09 »
ПЛ и ЕЛ не е исто.Знам дека сигурно ке работи со ЕЛ84.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #3 on 26.07.2010, Monday, 15:26:45 »
Греењето кај PL84 е 12,6V, а кај EL84 е 6,3V, освен тоа се потполно исти.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #4 on 26.07.2010, Monday, 16:49:27 (Edited 26.07.2010, Monday, 17:05:55) »
Греењето кај PL84 е 12,6V, а кај EL84 е 6,3V, освен тоа се потполно исти.
да тоа е така :)
А снагата кај неа е до 30MHz а за 88-108МХз е мала и не верувам да даде 3W освен ако ти лично не го имаш направено и мерено.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #5 on 26.07.2010, Monday, 17:04:47 »
Е,полека.Се работи за ЕЛ84.Погледај по даташитовите,не се понаша исто како ПЛ84.И не се работи за 5,туку за 3 вати снага.Греењето е како што гледате 6,3 в,има 300В напојување ,два калема и кондензатор (воздушен) на излез.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #6 on 26.07.2010, Monday, 17:06:40 »
soory за грешката 5W, корегирав ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #7 on 26.07.2010, Monday, 17:16:10 »
Е,полека.Се работи за ЕЛ84.Погледај по даташитовите,не се понаша исто како ПЛ84.И не се работи за 5,туку за 3 вати снага.Греењето е како што гледате 6,3 в,има 300В напојување ,два калема и кондензатор (воздушен) на излез.

Се согласувам со Батка, освен греењето има мали разлики во капацитивностите + различно е изграден :) Тоа и овозможува да се докара до таа  фрекфенција. Лично сум видел FM предаватели по 60тина вати со PL519-ски :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #8 on 26.07.2010, Monday, 17:20:05 »
разлики во капацитивностите + различно е изграден :) Тоа и овозможува да се докара до таа  фрекфенција.
Ова е интересно, значи да си барам EL84
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #9 on 26.07.2010, Monday, 20:28:29 (Edited 26.07.2010, Monday, 20:51:14) »
moze da se zeme  i druga pl, el , ecl itn ne e mnogu kriticno za tako prost predavatel ne treba da ispolnuva normi na EBU (european broadkast union)ke raboti so sitevidovi so mali izmeni na semata na holandski pisuva  moze i pl84  so izmena na greenjeto toest 15volti
Z33MK

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #10 on 22.08.2013, Thursday, 01:44:35 »
ова изработено е или онака информативно ?? бидејки имам дома една ел84 а деловите како што гледам ке ме фатат околу 20-30 денари па си велам да пробам.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #11 on 22.08.2013, Thursday, 12:27:41 »
епа пробај направи го. Јас имам пробувано, ризикувано, пари фрлано и тоа е тоа... животот си тече и понатака :) Во слободно време направи го... јас немам таква ел. цевка иначе ке го пробав во наредните 20 минутки ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #12 on 22.08.2013, Thursday, 12:58:28 (Edited 22.08.2013, Thursday, 13:03:38) »
па и јас имам пробувано, ама сепак кога паричните средства те држат "врзан" не можеш мнгоу да се расфрлаш  ;D ;D туку ај ке видам ако земам делови од алфа ке порачам и за ова и ке пробам, иако сум песимист  :) патем само ова е за прадавателот ?? направи,убаци и пали вози или треба и нешто друго ?? истотака ме буни малце ова со антената од кај ке најдам 50омска антена? и каквта треба да е ? со кои тримери се променува фрекфенцијата, за што служат сите тримери? шема од напојувањето??? ништо од тоа нема  :(
Kure je kupio novog BMW-a

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #13 on 22.08.2013, Thursday, 13:10:47 »
ова изработено е или онака информативно ?? бидејки имам дома една ел84 а деловите како што гледам ке ме фатат околу 20-30 денари па си велам да пробам.  ;D

па и јас имам пробувано, ама сепак кога паричните средства те држат "врзан" не можеш мнгоу да се расфрлаш  ;D ;D туку ај ке видам ако земам делови од алфа ке порачам и за ова и ке пробам, иако сум песимист  :) патем само ова е за прадавателот ?? направи,убаци и пали вози или треба и нешто друго ?? истотака ме буни малце ова со антената од кај ке најдам 50омска антена? и каквта треба да е ? со кои тримери се променува фрекфенцијата, за што служат сите тримери? шема од напојувањето??? ништо од тоа нема  :(

Де де па за 30 денари... ако си песимист батали... што да ти речам :) Најдобро БАТКА да и одговори  бидејки шемата е од него. За антена не бери гајле ке ја направиме или со железо или со отпорници
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: 3 Вати со ЕЛ 84
« Reply #14 on 22.08.2013, Thursday, 13:30:23 »
абе ајде ке пробам ама  ;D ;D ;D некако не ми иде работата  ;D е како сега натената ке се направи дај тоа објасни, па да го направам овоа  ;D и батка те чекаме да кажеш нешто повеке за шемата  ;D
Kure je kupio novog BMW-a