Author Topic: Дали некој правел споредба на засилувачи со лампи и транзистори?  (Read 803 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
sto e razlika megu lampovi i tranzistorski zasiluvaci
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На кој начин споредба, квалитет на звук, обоеност, изобличување?

Јас лично не сум правел споредба бидејќи не сум ни направил некој „лампашки“ засилувач, но знам (од критики и нешто литература што сум читал) дека „лампашките“ засилувачи имаат релативно поголем THD од транзисторските. Е сега, дали тие изобличувања го нагрдуваат или разубавуваат звукот тоа е сосема друга работа. Доколку го разубавуваат, не е лошо да се изгради конкретниот (кој и да е тој) „лампашки“ засилувач, уживањето во звукот е индивидуална работа, па дури и доколку не спаѓаат во „нормалната“ дефиниција за Hi-Fi уреди, ако на некој му се допаѓа тоа, „пеки“, немам ништо против ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Мислам дека на „обичните смртници“ (како мене на пример), не им е толку битно и не приметуваат разлика помеѓу звукот. Инаку, имам читано мислења на аудиофили за лампите, и повеќето се сложуваат дека лампите малку го обојуваат звукот, односно додаваат одредени хармоници кои го прават попријатен за слушање.

Инаку не се сеќавам каде точно беше, читав дека секој засилувач (транзисторски или интегрален) може да се преправи да дава звук како лампаш.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имаше во Емитер една таква констатација во еден „елаборат“ пред да почне описот на колото за лампашкиот бафер засилувач XX-D. Тоа е точно, но бара преголема анализа на карактеристиките на интегрирнаите кола и транзисторите кои се искористени во засилувачот за да може да се изведе нешто такво, премногу сложено е, но сепак изводливо.

Бидејќи „ламбите“ го обојуваат звукот, следува дека венсуваат избличувања на сигналот, што не е дефиницја за Hi-Fi уред, тоа би била крајната констатација (барем според мене). Но, ако некој сака да пие кафе со шеќер, немам ништо против тоа, право на избор е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ако ги слушаш двата засилувачи со убави исти звучници вака од слух само нема да запомниш ннекоја голема разлика, ќе има некое фино ослабнување на некој тонови и тоа би била разликата во слушен тест
но доколку имаш професионална опрема ( клио ) тогаш може и да го заприметиш тоа благо намалување на тоновите

кај ламбашите бидејќи се А класа не може ( ај може) да се достигне некоја огромна снага така да чувството со таа музика е посебно и благите намалувања на тоновите си го прават своето :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
bravo me raduva ste dosle do sovrsenstvo lambite se nezamenlivi bidejki elektronite se dvizat so 5000km vo sekunda a kaj tranzistori 3600 metri vo sekunda,germaniski ,siliciumovi do 1800 metri vo sekunda
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Факт е дека се незаменливи во опредлени свери во техниката (на пример аудио техниката, па и во некои други свери), но во определени свери се заменливи, како на пример дигиталната електроника. Кој знае колкав би бил EPROM (по големинa) целосно изведен со ламби ;D. Од друга страна пак, ламбите не се остеливи на статички електрицитет (барем колку што знам, ако грешам нека ме корегира некој), што ги прави многу поробусни за таква примена, но затоа па нивната физичка големина е голем проблем, а со тоа и тежината на уредот изведен со електронски цевки.

Значи, како лично мој заклучок, би кажал дека би корстел електронски цевки во предзасилувачко коло за аудио засилувач, чисто колку да го „обои“ звукот, но не би ги користел како засилувачи. Едноставно е неисплатливо во денешно време. Доколку некој сака да си изгради засилувач со електронски цевки од ќеиф, и тоа го разбирам ;). Јас лично немам ќеиф да градам, така да останувам на идејата за предзасилувач (по можност баферски) со електронски цевки ;).

ПС: Тоа за брзината на електроните не сум го знаел ;). Фала за информацијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
се слозувам со тоа дека ламбите не може да влезат во групаат на  HI-fi уреди бидејки самиот збор Hi-Fi настанал  од High Fidelity  сто на македонски би значел висока верност  или несто слично во зависност од преведувач. Но кога ке размислиме од друга страна  повекето до  така наречените HI-fi уреди имаат изоблицување со што ја нарушуваат таа висока верност.На крај заклуцуваме дека не постои уред чие изобличувањее  еднакво на нула.
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, тоа секако е точно, но сепак има определени граници во кои може да се движи тоа избличување за да кажеме дека „е овој уред можеме да го ставиме во класата на Hi-Fi уреди“. Лампашките засилувачи (дури и најдобро дизајнираните) не знам дали можеме лесно да ги ставиме во таа класа, колку сака добро нека биде „обоен“ звукот, не е поентата колку добро е обоен звукот, поентата e колку е репродуцираниот звук од засилувачот верен на оригиналниот, тоа е вистинската дефиниција на Hi-Fi ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Класата хај-фај е само измислена работа! Разлика меѓу ламба и транзистор има,ама за нас обичните корисници е необична и се мери само со пари.Имам испробано од ламби,планарни,фет,мос фет до
Г-фет... .Проблемот на звукот се звучните кутии.До тој заклучок дојдов.Сепак звукот што го дава Фендерот на Маршал лид 100 со ламби е ненадминат.Така велат сите гитаристи.Веројатно е до финесите и бојата која секој ја преферира.