Author Topic: Потребна шема за засилувач  (Read 1023 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Потребна шема за засилувач
« Opened on 04.07.2010, Sunday, 11:38:23 »
Значи плочката која е подолу на сликата е од грчки кит комплет од некаде 1990та година. Шемата е загубена. Е, сега 100% сум сигурен дека Емитер имаше напис за овој засилувач, дури и плочката беше 90% иста. Мислам дека беше во некој број од крајот на 90тите ама не сум сигурен кој број. Дали некој се сеќава (значи засилувачот имаше скоро ист распоред на елементите како овој на сликата) и ако се сеќава или да го скенира написот или да ми посочи кој број точно на Емитер беше тој засилувач. Фала.

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребна шема за засилувач
« Reply #1 on 04.07.2010, Sunday, 14:18:18 (Edited 04.07.2010, Sunday, 14:31:20) »
Ова мене ми личи на хибридниот засилувач од првиот број на Емитер, само што тој мислам дека немаше излезна моќност не од 150W, туку од околу 100W (искрено не ми текнува, ќе траб да рповерам). По распоредот на компонентите и фактот дека користи операциски засилувач за побуда на излезните транзситори ме наведува на тоа мислење, само што операцискиот засилувач во првиот број од Емитер беше наменет за поголеми моќности и имаше термичка спрега (беше монтиран на исто ладилно тело) со излезните транзистори ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Хммм, значи се сеќавам дека исто во Емитер шемата беше направена со еден куп 33К отпорници (се гледа горе на сликата само црвени и портокалови отпорници има) по тоа ми текнува.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зборуваме за истата шема, од првиот број на Емитер во 1995?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Мислам дека засилувачот во првиот број беше со побуда ТДА2030 и даваше 50W. Но може имаше и уште еден засилувач во тој број?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сега баш проверив, нема друг засилувач во тој број, а за тоа дека е 50W засилувачот во право беше, не бил 100W како што мислев јас ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Се работи за некој број после 1998ма најверојатно бидејќи тие броеви ми фалат (некој ми ги „дигнал“ :) ). Ајде колекционери помогнете :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Овој засилувач е објавен во Емитер бр.4/1997 под името GJ-150, на страна 13, еве ја шемата сликана со лоша камера од мобилен (не ми е дома дигиталецот), се надевам дека ќе разбереш нешто :), ако не прва прилика ќе ја сликам поубаво.

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Потребна шема за засилувач
« Reply #8 on 06.07.2010, Tuesday, 12:46:03 (Edited 06.07.2010, Tuesday, 16:27:15) »
Да, тој е :) Ако може подобра слика или скен на шемата но освен шемата побитни ме се вредностите на елементите! И на PM заради правилата!!!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Потребна шема за засилувач
« Reply #9 on 07.07.2010, Wednesday, 22:22:21 (Edited 09.07.2010, Friday, 10:50:04) »
Фала, засилувачот е среден! Еве слика:

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.