Author Topic: Потребен е лаптоп  (Read 1583 times)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Потребен е лаптоп
« Opened on 13.06.2014, Friday, 14:16:57 »
Дечки,

Има едно семејство кое се многу сиромашни и имаат 2 деца од кое едното има пречки во менталниот развој, живеат во колема сиромаштија, пред некој месец им починал татко им, на жалост јас не бев тука да им изразам сочуство, иначе на секој можен начин им помагав (до колку што можев), сеа веќе од кога се вратив, детево дојде кај мене (стално така си подидува да гледа како работам) и ми вели многу сакам и јас да имам еден лаптоп, го цитирам „Тато ми велеше дека за брзо ке ми купел лаптоп, но ете сега го нема и нема кој да ми купи“ Стварно ме трогна тоа, и му реков дека може да има набрзо лаптоп.
Е сеа нај искрено од се срце би му го купил лаптопот (половен/подобар) но за некоја недела треба свадба да правам така да не сум во можност јас да му го купам.

Доколку има некој по дома некој постар лаптоп и да не му треба макар и да е послап ке се најдат некако делови доколку ги има да се појача во ред, размислував и за декстоп конфиругација, но искрено живеат во мало куќаре во кое една соба има минимални услови за живот и во таа соба едноставно нема место каде да се смети компјутерот.

Плус денеска на драга волја стариот телефон на „женами“ фатив и му го дадов на детето да има да се занимава се додека не му се најди некое лаптопче.


Не знам дали ја отворив темава на точно место, ако е на погрешно преместете ја.
Иначе голема благодарност и до Томи, што се понуди да даде 2 телевизори за еден предходен случај, но некако не можевме да се организираме со земањето, па најдов еден телевизор од еден пријател и тој му го дадов.

Да надополнам.

Знам како е да се живее во таква ситуација и плус да се изгуби некој близок..
И јас израснав без татко, и живеев со невработена самохрана мајка, од кој ми беше страм да побарам нешто да ми купи, па кога ке ми подареа нешто што стварно сум го сакал ми го разубавуваа скрос денот/месецот/годината... сето тоа благодарение на некој добри луѓе кој дел од нив исто како мене растеле, исто и нив некој ги усреќувал.. долги приказни.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребен е лаптоп
« Reply #1 on 14.06.2014, Saturday, 02:35:43 »
Јас лаптоп немам, би донирал desktop ако одговара, на располагање моментално имам само PIII, со монитор, 15 инчи CRT, немам поголем исправен во моментов... пиша дека не одговара во конкретната ситуација, ама ако случајно притреба, не е проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Потребен е лаптоп
« Reply #2 on 14.06.2014, Saturday, 15:34:22 (Edited 15.06.2014, Sunday, 18:31:39) »
Пред месец дена чистевме во дукан и најдов еден Compaq PIII половен,работеше,ама имаше проблем со екранот( црвена црта околу 0,5 цм крајно лево),ама  до растурив поради мемориите и  wi fi  -то,а екранот летна во корпа. Имам некои десктоп машини ама треба да ги соберам, бидејќи веќе три PIV  поклонив,па не остана ништо поозбилно.Ако налета нешто ке те контактирам.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Потребен е лаптоп
« Reply #3 on 14.06.2014, Saturday, 21:28:19 »
Идејава е многу добра, убаво е да се даде каде има потреба, јас лично ако дознаам информација каде ќе отидат компјутерите од ЕВН, фирма  Fujitsu-siemens, со глувци и таститури, бидејќи веќе се монтираат овие компјутери со WIN 7 нови глувци и тастатури
Code: [Select]
http://shop.lenovo.com/us/en/desktops/thinkcentre/m-series-tiny/m73/#customizeдемонтираните се исправни со WIN XP инсталација, би требалода се соберат околу 500 парчиња, чекајте кај некој отпад да излезат  ;D
обично имаат 1GB RAM DDR 2, 320GB диск
ете шаанса за добри дела
поздрав

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребен е лаптоп
« Reply #4 on 15.06.2014, Sunday, 03:05:17 »
Идејава е многу добра, убаво е да се даде каде има потреба, јас лично ако дознаам информација каде ќе отидат компјутерите од ЕВН, фирма  Fujitsu-siemens, со глувци и таститури, бидејќи веќе се монтираат овие компјутери со WIN 7 нови глувци и тастатури
Code: [Select]
http://shop.lenovo.com/us/en/desktops/thinkcentre/m-series-tiny/m73/#customizeдемонтираните се исправни со WIN XP инсталација, би требалода се соберат околу 500 парчиња, чекајте кај некој отпад да излезат  ;D
обично имаат 1GB RAM DDR 2, 320GB диск
ете шаанса за добри дела

Па и ова не е во ред :S. Ова се максимум 8 или 9 години стари машини. Зошто едноставно не направат донција на некоја добротворна организација или не ги раздадат комјутерите на вработените? Сите ќаруваат, ЕВН не троши пари за транспорт до отпад, а се отарасил од непотребните комјутери. Тие машини со Linux супер ќе си работат, ќе тераат уште неколку години ;).

Слично направи и ЕТФ со старите компјутери и CRT монитори. Им ги раздаде на студенти ;). Секој студент имаше право на едно PC и еден CRT монитор ;). Се што требаше да направи е да се потпише дека земал еден монитор и/или куќиште и тоа е тоа ;). Ова беше прилично добар гест ;). Сите машини се раздадоа во рок од месец или два ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Потребен е лаптоп
« Reply #5 on 16.06.2014, Monday, 02:11:11 »
Не верувам дека тие компјутери ќе одат во одпад,најверојатно ќе бидат продадени на лицитација па макар и по некои ептен ниски цени ,ама ќе ги продадат.
Како и многу фирми кога менуваат возен парк (па и јавни претпријатија) ,старите не ги носат во одпад него одат на лицитација.  ;)


Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Потребен е лаптоп
« Reply #6 on 18.06.2014, Wednesday, 16:45:43 »
Ова е одпадот
IVAL TRADE STIP

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Одг: Потребен е лаптоп
« Reply #7 on 18.06.2014, Wednesday, 18:54:49 »
Лаптоп немам ама имам  десктоп, сега незнам дали графичката или нешто е  расипано еднаш сменив графичка ама пак се заеба нешто инаку кукиште е само и со хр одлично работеше
ако има потреба ако не се најди нешто друго ке ти го дам па види подсредиго нешто и дај муго на детето или дај да собериме по 200 300 па купиму едно лаптопче има за 10000 12000

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Одг: Потребен е лаптоп
« Reply #8 on 18.06.2014, Wednesday, 20:12:01 »
Добра ти е и идеата со собирање на пари да донираме по 5е и ти зему му еден.А иначе didy кога одат компјутерите од ЕВН во отпад?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребен е лаптоп
« Reply #9 on 19.06.2014, Thursday, 02:27:28 »
...или дај да собериме по 200 300 па купиму едно лаптопче има за 10000 12000

Ајде, еве, убава идеја ;). Нека пише MKD-Boy трансакциска сметка, кој колку има нека уплати ;). За 10.000 има netbook-ови ;). Мали се и не одземаат многу простор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Одг: Потребен е лаптоп
« Reply #10 on 19.06.2014, Thursday, 23:57:29 »
Се знае ли кога ќе ги исфрлат компјутерите од ЕВН ?
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат