Author Topic: CNC Машина  (Read 33220 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: CNC Машина
« Reply #60 on 10.02.2013, Sunday, 20:54:54 »
2-3 преживеа, другите незнам кај ми се, ама не ги продавам :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: CNC Машина
« Reply #61 on 10.02.2013, Sunday, 23:47:49 »
Кој го користите или знаете некој што може да се користи? Дали е бесплатен или може да се најде крак за него? Како ги вршите пресметките за кое растојание ке го помине со одреден број на степови на пр. * 1 цм = 10 степови * ке има и други прашања :D

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: CNC Машина
« Reply #62 on 26.02.2013, Tuesday, 22:56:33 »
зависи за што го користиш....ако е за плочки директно со sprint layout или eagle има опција, додека нагодувањето се извршува шо пишувањето на програмата ;)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: CNC Машина
« Reply #63 on 24.03.2013, Sunday, 18:05:16 »
Здраво и мене многу ме интересира оваа тема и решив да одвојам малку време да направам цнц машина
но сакам да ја направам со енкодери но незнам како да ја сетирам програмата па би замолил за помош
значи енкодерот физички го поврзав и истиот функционира користам програм MACH 3 и одбројувањето
го гледам во менито сетинг значи работи (брои) но незнам како да го сетирам програмот кога работи некој Г- код да чита од едкодерот се надевам ме разбравте што сакам да направам

Благодарам однапред  :)

Offline denny125

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: CNC Машина
« Reply #64 on 06.11.2013, Wednesday, 13:51:43 (Edited 06.11.2013, Wednesday, 15:14:17) »
Здраво почнувам да правам cnc рутер и ми требаат алуминиумски профили за изработка на оските по кои ќе се движи дали знае некој каде може да најдам вакви работи во мк или во соседството



и дали би знаел некој исто каде би можел да најдам вакво слично за Z оска

CNC Router z axis for DIY or OEM machines like 4x4 and 4x8 cnc router using Mach 3 software.

и кај би можел да најдам запчаник со назабане летва



фала ви многу за вашата помош.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: CNC Машина
« Reply #65 on 06.11.2013, Wednesday, 14:49:28 »
Во Ниш има продавница за такви работи.

Code: [Select]
www.lagerton.com
Жан

Offline denny125

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: CNC Машина
« Reply #66 on 07.11.2013, Thursday, 23:13:10 »
Супер, имаат доста работи од тоа што ми треба...

сеа уште профили да најдам и да почнам да ја склопувам машината...

планирам степери од ибеј да нарачам nema 34 со котролори и напојување ми изгледаат доста евтини зашто се од кина.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: CNC Машина
« Reply #67 on 07.11.2013, Thursday, 23:25:50 »
незнам колку си запознат со такви работи, ама пред да почнеш да нарачуваш делови би ти препорачал да побараш на интернет за зјај или на англиски backlash и како се намалува тој зјај...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline denny125

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Одг: CNC Машина
« Reply #68 on 08.11.2013, Friday, 09:15:29 »
Да запознаен сум со тоа,

 ја правам според планови од кои многу луѓе ја направиле истата, амњ за жал сите се од америка и сите делчиња се од таму.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: CNC Машина
« Reply #69 on 05.01.2014, Sunday, 15:59:36 (Edited 17.07.2017, Monday, 19:26:27) »
Адресата на форумов, изгравирана на парче дрво, со помош на CNC машина.



V-Carving elektronika-mk.net
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CNC Машина
« Reply #70 on 05.01.2014, Sunday, 16:55:26 »
Браво ;). Твоја изработка е CNC машинава?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: CNC Машина
« Reply #71 on 05.01.2014, Sunday, 17:20:56 (Edited 05.01.2014, Sunday, 17:25:12) »
Електрониката е моја изработка, механичкиот дел ми го правеше мајстор, дреар.
Инаку во случајов ја пробував програмата VCarve Pro.
Code: [Select]
http://www.vectric.com/products/vcarve-pro.htm
Жан

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: CNC Машина
« Reply #72 on 05.01.2014, Sunday, 17:59:50 »
Прво алал да ти е за живците и ентузијазмот, зш со кинесково производство за 100ина долари има целосна електроника солидна, а ти си се нафатил да ја изработиш. Браво :D

Второ, накратко објасни го принципов ако не ти е мака, бидејќи шема ни барам ни давам кога е лична креација :D . Моторчињава се по 60ина вати “од око“ и вретенава се со квадратен или трапезоиден навој? :D

И уште еднаш...бравос! :P

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: CNC Машина
« Reply #73 on 05.01.2014, Sunday, 18:34:47 »
Браво Zan, перфектна изработка, со среќа да ја користиш CNC машината :).

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: CNC Машина
« Reply #74 on 05.01.2014, Sunday, 22:50:30 »
Благодарам ShAdOw, да си направиш поубава  :)

Шемата не е тајна, има на интернет. Јас ја користам добро познатата комбинација со интегралните кола L297 и L298.
За степ моторите нема "вати", туку се гледа јачината на струјата во ампери. Овие мотори што ги имам ставено ма машината се со струја до 2А. Уште една битна работа кај степ моторите е вртежен момент (или torque на англиски). За оваа вредност постојат повеќе мерни единици, пр.: N-m, kg-m, kg-cm, oz-in и други.
Навојните вретена не се ниту со квдратен, ниту со трапезоиден навој, како што би требало да биде, туку се со полукружен навој. Тие навојни вретена се извадени од дигалки за кола, земени од отпад. Се зборуваше за ова на втората страна од темава.
За принципот на работа не знам што да кажам, премногу е комплицирано за да се објасни во неколку реченици. Еве накратко. Прво на компјутер се прави цртеж од она што сакаме да го изработиме. Потоа цртежот се импортира во некоја CAM програма (Computer-Aided Manufacturing), во која што се задаваат параметри во врска со обработката, на пример, со која алатка да работи машината, колку брзо да се движи и многу други. Откако ќе се подесат сите потребни опции, CAM програмата генерира G-Code, и го зачувува во текст фајл. Овој фајл се отвара со друга програма, која што е директно задолжена за контрола на машинта. Најпознати програми за контрола на CNC машини се EMC2 за Linux и Mach3 за Windows. Оваа програма го чита G-Kodot, и ја контролира CNC машината преку паралелниот (LPT) порт на компјутерот, на кој што се поврзува електрониката за контрола на степ моторите.
Жан