Author Topic: Замена за јаглен микрофон за телефон  (Read 943 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам еден стар комшија кој не може да смисли друг телефон освен *стариот* Искра,со јаглен микрофон.Е,проблем стана кога се расипа микрофонот,а нов или половен нема,па мораше да смислам нешто .Барав шеми и на крај се одлучив за оваа.Значи,ако ви треба замена за стариот јаглен микрофон слободно правете ја оваа шема.Направена е на уни плочка,од делови кои се извадени од разни уреди.Микрофонот е кондензаторски и добива преднапон од ТЛФ линија.Т3 може да биде и некој BD....NPN,а отпорникот 22 ома нека биде барем половина сантиметар подигнат од плочката,бидејки грее.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрено да ти кажам, и јас не можам да смислам друг статичен освен тој Искриниот што ми е дома, од памтивек е, ама нема подобар ;D. Мавај го, трескај го, ништо не му е ;D.

Добро што ја стави шемава, имам само уште еден јагленов микрофон фазла (веќе му сменив два микрофони и една слушалка ;D), така да, ќе се најде ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Саглам телефон сите го имаме и она филипс радио   :D  и мене ми се расипа само незнам дали слушалката беше или микрофонот ако е слушалката што да правам ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Саглам телефон сите го имаме и она филипс радио   :D  и мене ми се расипа само незнам дали слушалката беше или микрофонот ако е слушалката што да правам ?

Мислам дека и со обично звучниче од некој безжичен или некој друг телефон би требло да работи. Ако е прегласно, ќе пробаш да ставиш некој тример потенциометар врзан како реостат со кој би се намалила јачината.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borcepostolov

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Искрено јас не можам да се снајдам по овие шемиве премногу се сложени

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако сакаш да го правиш почни, па кај ке заглавиш прашувај, ке помагаме...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Замена за јаглен микрофон за телефон
« Reply #6 on 05.10.2011, Wednesday, 07:49:22 (Edited 05.10.2011, Wednesday, 14:31:36) »
Искрено јас не можам да се снајдам по овие шемиве премногу се сложени

Ништо не е посложено од она што не си го започнал да го правiш.Ако има потреба тука сме.За звучниче не се слагам бидејки овде на микрофонот му се носи преднапон,така што во најдобар случај ке се јави брум.Најдете мала електретска или кондензаторска капсула,ја има и во детски играчки.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Денес добив една шема која представува едноставна замена на јагленов микрофон со електретски и има само еден транзисторт и две,три други делчиња.Вреди да се проба следниот пат.Засега само да се знае.