Author Topic: Ми треба помош со терморегулаторот за лемило од емитер 02/2002  (Read 5826 times)

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
А од каде зема рачка соломон???

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Има во Алфа електроник. Има од 500 ден па нагоре
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
епа го имав пластичниот дел од рачката купив само греач со термопар во него и го заштрафив на рачката и тоа е тоа

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Има во Алфа електроник. Има од 500 ден па нагоре

Прашував во алфа ама немаа.Сега незз дали имаат на лагер.Ако поминуваш овие денови накај алфа те молам прашај и извести ме.

Споено мислење: 15.03.2011, Tuesday, 23:56:09
епа го имав пластичниот дел од рачката купив само греач со термопар во него и го заштрафив на рачката и тоа е тоа

Дали на сите рачки се факаат греачите со термопар?Колку пари го зема и дали знаеш некоја карактеристика на пример на 1 степен целзиусов колку се менува напонот??

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Греачот се штрафи на рачката со 3 штрафа така да ако е таква рачката веројатно би фатила. Мислам дека беше околу 450денари, а карактеристика незнам

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Има во Алфа електроник. Има од 500 ден па нагоре

Прашував во алфа ама немаа.Сега незз дали имаат на лагер.Ако поминуваш овие денови накај алфа те молам прашај и извести ме.


Бев овие дена, а за таков леткум прашвам веќе 1 месец. И ми рекоја дека за брзо ќе добијат. Јас кон крајот на ова недела ќе поминам(блиску ми е), па и онака ќе прашвам че ти кажам  :D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а имаш слики од готовиот терморегулациона лемилица?Дај постави,исто така прати ми тоа што ти реков,ама кога ќе можеш. ;D

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Еве слика од лемилицата:

Имав по дома напојување расипано и во него затоа ја сместив, ставив и рачка за полесно ракување, а вентилаторот е експериментално ставен да го трга димот да не ми оди во очи. Ова со вентилаторов ок функционира.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а ова нема ЛЕД дисплеи?Или само потенциометар и двете диоди се?

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
епа го гледаш насловот на темата за кој проект од емитер е :). нема дисплеј не ми треба едната диода е за 220в другата е за греачот. Бидејќи јас со ова се занимавам од хоби ваква варијанта ми е и повеќе од доволна

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ааа,незнам за каков проект се работи(дали со ЛЦД дисплеј,дали со ЛЕД) затоа прашав.Иначе може пред 3-4 години јас правев исто ваков со ЛЕД диоди беше тој.Ама не го направив(незнам зашто) ;D ;D

Offline milanca

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Pozdrav svima iz Srbije! Dali neko ima molim vas emiter 12/2004? interesuje me termoregulacija za lemilicu iz tog broja. Nemogu da narucim taj broj casopisa a da se posalje u srbiju. Ako neko ima jako bih bio zahvalan da moze da mi posalje sliku sa tekstom. Hvala puno i veliki pozdrav!

Offline milanca

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Hvala drugu sa foruma sto mi je poslao trazeni broj, za jedan dan su mi ljudi izasli u susret. Nemam reci! Pozdrav svima !!