Author Topic: Ми треба помош со терморегулаторот за лемило од емитер 02/2002  (Read 5827 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми треба помош со терморегулаторот за &#
« Reply #15 on 15.02.2011, Tuesday, 20:00:34 (Edited 15.02.2011, Tuesday, 20:02:48) »
уште да кажеше кој отпорници се за повратна врска...  ;D
R4 R5 мислам имаат врска со регулацијата, ако се зголемат би требало поќе напон да дава ,.. Само не сум сигурен, подобро нека пише некој од "повичниве" пред да изгориш нешто.


Споено мислење: [time]15 Февруари 2011, 19:50:37[/time]
тој напон од трафо иди дитектно мислам... па се намалува на 5.6в ... патем, работава е термопарот не дозволува повсока температура или... ? и каде е врзан ?

термопарот е во рачката на леткумот и тој е за да мери температура, а напонот од 24V се исправува преку полубранов исправувач, се стабилизира со зенер диода (доле десно е стабилизаторот), и се тера понатаму, а потоа се стабилизира на на 5,6V

и отпорници од повратната спрега се R4,R5 и P1

и Р3 би требало да служи за тоа, односно да се зголеми/намали напонот што се носи на неинвертирачкиот влез од операцискиот засилувач
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Со п3 се регулира најниската температура односно кога П2 е во крајна лева положба со помош на П3 се мести најниската температура

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
пошто немам таков леткон т.е. леткум не сум правел или разгледувал вакви шеми, но по логига термопарот и требало да има улога на термо зависен отпорник, значи под дејство на топлината го менува отпорот. Ако сум во право, тогаш значи отпорот на термопарот може да се корегира со сериски т.е. паралелен отпорник, односно тример или обичен потенциометар.

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Имаш ли некакви податоци за таа рачка ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
пошто немам таков леткон т.е. леткум не сум правел или разгледувал вакви шеми, но по логига термопарот и требало да има улога на термо зависен отпорник, значи под дејство на топлината го менува отпорот. Ако сум во право, тогаш значи отпорот на термопарот може да се корегира со сериски т.е. паралелен отпорник, односно тример или обичен потенциометар.

не, грешка си. термопарот се две жици кои се поврзани на едниот крај, и ако тој крај се загрева на другиот крај ке се создаде напон кој зависи од температурата помеѓу двата краја, што значи нема врска термопар со отпорник...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Не бива со тримече пробав ако додадам отпор воопшто не се вклучува

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
пробај R7 meni go so 560 omi или 1к и П3 смени го со поголем т.е. со поголем отпор, до кај 1к .


пишувај кирилица во цел пост

изменето од Dx-Er

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ништо ке видам од емитер ако пишат брзо ако не ќе видам што да правам

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
P1 за што служи, поголем напон од 5.6В нема шанси да добиете пошто толку е максималниот напон во тој дел

дали си сигрен дека таа рачка која ја имаш ти може да достигне толку голема вредност на температурата ?
дали рачката ти е наменете за 24V напон за греачот или е за повеќе/ помалку
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
За 24волти е наменета и да може да постигне и 480 степени ако ја уклучам без регулација крева преку 20миливотли на термопарот

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
во текстот од проектот,иам напишано колку волти дава термопарот од леткомот за кој е наменет прокетот?

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Нема напишано ни каков тип е ни од колку до колку мВ дава

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а преку регулација на термопарот колку mV дава ?
кога е максимално припуштена
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Нема напишано ни каков тип е ни од колку до колку мВ дава
Термопарот е од К-тип.Тој се наоѓа во самата рачка.Ти каква рачка имаш,Соломон,Велер...?
Дали можеш да го скенираш тој број и да ми го пратиш на меил?Дека сакам вакво и јас да правам(Никола)!?

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Сега неможам, а иначе земав рачка соломон и работи како што треба