Author Topic: Ми треба помош со терморегулаторот за лемило од емитер 02/2002  (Read 5828 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Прво да си прашам дали смеам да закачам слика од шемата со цел полесно да се разбереме?
Мојот проблем е што купив HQ рачка која има друг термопар и треба да направам некои модификации на шемата со цел да функционира па да прашам што точно да направам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
шема да ама цели проекти скенирани од списание не
плус треба да наведиш извор што како такви работи ако некого го интересира нешто повеќе
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Еве ја шемата во атачментот. Како што пишав погоре земав друга рачка која има друг термопар и неможам со оваа шема да ја постигнам посакуваната температура. Па да пробаме да измодифицираме нешто.Да не пишувам како работи све во кракти црти вака:
На изводот 6 од LM358 доаѓа напон зададен преку потенциометарот 2 кој во моментов на максимална вредност ми е ограничен на околу 6волти(дали е ограничен само со зенер диодата zd1?јас мислам дека е така бидејќи од 9волти на 5,6 волти доаѓа преку неа). Сега прашањата:
1. Дали доколку го зголемам напонот кој ќе дојде на изводот 6(кој се споредува со напонот на изводот 5 односно засилениот напон од термопарот) ќе овозможам лемилото да постигне повисока температура?
2. Дали ова може да го изведам само со замена на зенер диодата?
3. Дали LM358 може да издржи да споредува повисок напон?

Шемата е позајмена од Емитер од февруари 2002година, доколку треба повеќе објаснување видете ја тамо или прашајте.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да,а ко ај мениш зенерката ќе се мени максималниот напон. Не знам кои се ефектите од тоа. Види во даташитот за интегралното кој се границите на напон и струја. Мислам дека мое а им пишиш и на емитер.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
За lm358 пишува Supply Max   32 Volt незнам дали е тоа тоа. На емитер ке им пишам само што ми се брза со одговоров ми треба лемилото  :-\

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
епа значи до  крај 28 волти е најсигурно да одиш натака може да ти изгори
(од пикови и други глупости...) Патем не е на одмет да поставиш осигурач (ако нема) и две зенерки од по 15 волти на +и- од напојувањето.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Сега ме збуни малце осигурач имам ставено ама со зенеркиве ме збуни каде да ставам 2 зенерки од 15 волти? Бидејќи напојувањето е 24 волти...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ако си е 24в за секој случај ако случајно наиде напон над 30 волти зенерките ќе станат спроводни и на нив ќе "удри" па останатиот дел од уредот ќе остане читав... зенерките треба да се обратно врзани.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Р1 ако е тример, со него се нагодува засилувањето што е изведено со операцискиот засилувач, со промена на некои делови од повратната врска (ако напонот е многу голем, значи ке треба да зголемиш некој отпорник со поголема вредност од повратната врска), и дали имаш пробано да го вртиш тримерот Р1 и да видиш која ке ти биде максималната температура???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Го имам сменето П1 ставив со дупла вредност и повторно е исто затоа и реков дали зенерката треба да се смени...Напонот не е голем

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми треба помош со терморегулаторот за &#
« Reply #10 on 15.02.2011, Tuesday, 19:40:58 (Edited 15.02.2011, Tuesday, 19:43:09) »
нетреба таа да се смени, треба да се експериментира со повратната врска од засилувачот...да измериш па да кажеш колкав напон има на излезот од операцискиот засилувач ке можеш???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Neznam tocno kade da meram ama jas ko sto gledam od semava naponot e 9V i posle so zd1 se spusta na 5.6V za potoa so P2 da se izgregulira pred da se pusti na izvodot 6?
latinica od mobilen

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
уште да кажеше кој отпорници се за повратна врска...  ;D
R4 R5 мислам имаат врска со регулацијата, ако се зголемат би требало поќе напон да дава ,.. Само не сум сигурен, подобро нека пише некој од "повичниве" пред да изгориш нешто.


Споено мислење: 15.02.2011, Tuesday, 19:50:37
тој напон од трафо иди дитектно мислам... па се намалува на 5.6в ... патем, работава е термопарот не дозволува повсока температура или... ? и каде е врзан ?

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Znaci mojava logika e slednava na izvod 6 se doveduva referenten napon koj go postavuvam so p2 i vo odnos na nego sporeduva lm358 dali e postignata temperatura. Termoparot momentalno so nesto pod 6V na izvodot 6 dostignuva nekoi si 20mV(290stepeni) a treba da dostigne 34mV(450 stepeni) mojata logika e ako mesto 6V donesam povekje na toa mesto deka ke mozam da go zgolemam zagrevanjeto
latinica od mob...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
епа ако е така R7 стај 1K и следи ситуација. Патем ако е обратно,на термопарот стави тример во серија од кај 1кило ом и види како ќе реагира кога потенциометарот е во различни положби.