Author Topic: Лажен аларм за кола  (Read 1032 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Лажен аларм за кола
« Opened on 25.02.2018, Sunday, 15:37:26 (Edited 25.02.2018, Sunday, 16:39:41) »
Добар ден на сите форумџии. Еве поново се реактквираме и мојата прва тема ке биде поврзана со легендарниот NE555.

Пред неколку дена еден мој пријател ме замоли да му направам склоп со LE диода која ке се пали и гаси на одредено време оставајки впечаток дека во возилото има аларам.



Повеке на:
Code: [Select]
https://www.electronicshub.org/dummy-alarm-circuit/
Па се надевам дека во брзо време ке биде сево ова готово и ке постирам за впечатоците и фотографија од истиот склоп.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Лажен аларм за кола
« Reply #1 on 26.02.2018, Monday, 10:41:32 »
Еве уште две вакви шеми и од мене, првата е од Електор и е со 555, втората од едно српско списание. Оваа втората ја имам неколку пати правено за моите коли и доста солидно се покажа низ годините, троши многу малце струја и не го оптоварува акумулаторот, иако овој транзисторот е малце зезнат за наоѓање.
Најдоле ги има комплетните текстови и за двете шеми.





People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio