Author Topic: Степенишен автомат за светло  (Read 1493 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Степенишен автомат за светло
« Opened on 30.01.2014, Thursday, 20:13:22 »
Неколкумина  побараа да добијат поедноставна шема за степенишно светло со временска задршка,па еве една шема која не е многу тешка и скапа за градба.Обавезниот NE555  ,TIC 206d и нешто *ситно* .Напојувањето е директно од градска мрежа.Напомена : користете 40W обични сијалици или 9W од штедливите,така е некако најзгодно и ке немате проблеми.Немам монтажна шема,ама лесно е да се направи.Колегата од Ниш што ми ја прати шемата вели дека повеќе од 100 пати ја има направено и секогаш било успешно.Јас му верувам,бидејќи човекот е голем професионалец. 8) ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сакаш да кажеш апарат со временска задршка за осветлување во згради?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Степенишен автомат за светло
« Reply #2 on 30.01.2014, Thursday, 21:05:12 (Edited 30.01.2014, Thursday, 21:07:16) »
Да,тоа е тоа! 8) Со 1М и оној С5 - 470мФ се постигнува 2-3 минути задршка.Со зголемување на 1000 Мф веке до 5 минути има задршка.Пробајте! Ова може и добро да се уновчи,ама кој има потреба нека продава!