Author Topic: Проект по практична настава  (Read 3247 times)

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Одг: Проект по практична настава
« Reply #15 on 26.11.2012, Monday, 00:41:35 (Edited 26.11.2012, Monday, 00:49:41) »
Што мислите за ова?
LM3915 IC VU Meter Tower

Патем да не знае некој колку пари ке ме коштаат 10 парчиња плексиглас?

Или пак
Vu-Meter Specchiato con 20 LED Blu - By STE
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
можеби не е плексигалс, можеби се акрилно стакло мислам дека така се вика.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Последниот пат кога питав плексиглас беше  1200ден квадрат дебелина 3 или 4м.
Тој сто го користат во клипот е 10мм дебелина колку што видов.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Многу во оф-топик отидовте.Вратете се на темата или преминете во *случајни муабети*!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Зборував со професорот и бидејќи треба да влечкам сто работи од дома за да го изведам ова, се решив да не го правам ву метарот.Побарав низ емитер некои проекти и се решив за овој проект, па доколку некој го има бројот ако можи да ми ја прати по ПП шемата за да ја нацртам.
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=1643
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па ,како за почетник не си можел да избереш* позамрсена* шема ;D. Се шалам.Сум ја видел шемата и има многу ситни грешки и пропусти.Јас би ти советувал да избереш некој поедноставен,а поефекен склоп - разгледај на форумов,има поставени шеми на доста ефектни мерни инструменти : ЕСР,flyback метар,испитувачи.....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па ,како за почетник не си можел да избереш* позамрсена* шема ;D. Се шалам.Сум ја видел шемата и има многу ситни грешки и пропусти.Јас би ти советувал да избереш некој поедноставен,а поефекен склоп - разгледај на форумов,има поставени шеми на доста ефектни мерни инструменти : ЕСР,flyback метар,испитувачи.....

Да, во право е batka ;). Може да го изработиш овој C/ESR метар ;). Шемата не е прекомплицирана ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9198.0
Можно е да ти служи и во иднина, за мерење на капацитивност на кондензатори и ESR ;). PIC16F873A може да го испрограмираш на школо (најверојатно имате програматор за микроконтролери ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Па ,како за почетник не си можел да избереш* позамрсена* шема ;D. Се шалам.Сум ја видел шемата и има многу ситни грешки и пропусти.Јас би ти советувал да избереш некој поедноставен,а поефекен склоп - разгледај на форумов,има поставени шеми на доста ефектни мерни инструменти : ЕСР,flyback метар,испитувачи.....

Да, во право е batka ;). Може да го изработиш овој C/ESR метар ;). Шемата не е прекомплицирана ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9198.0
Можно е да ти служи и во иднина, за мерење на капацитивност на кондензатори и ESR ;). PIC16F873A може да го испрограмираш на школо (најверојатно имате програматор за микроконтролери ;)).

Зборував за ова со професорот на школо, но ми рече дека немале програматор...  ??? ??? ??? ??? така да ке го изработам проектот од Eмитер.Доколку некој го има емитерот, го замолувам да ми ја прати шемата по ПП бидејќи таа што ја имам(скенирана) не се гелда баш најдобро. Патем @Batka кои се тие грешки што треба да се поправат?

 
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,немам сега шема пред мене,ама знам кога еднаш земаа дечкиве да го прават најдоа неколку грешки во монтажната шема.Не се сеќавам што беше,ама знам дигнаа раце од тоа . Направи го оној flyback тестер,со 393 и 4015.Не ти треба програмирање.Со ЛЕД се покажува исправноста/неисправноста на ВН трафо или други импулсни трансформатори.Го имаше и во Емитер ,во 2003 годиште,не знам кој број.Можам оригиналната шема да ти ја пратам.