Author Topic: Цртање на ЛЕД-матрица(плоча)  (Read 1415 times)

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Цртање на ЛЕД-матрица(плоча)
« Opened on 07.04.2012, Saturday, 21:07:41 »
Значи ова ми дојде како идеја не за мене туку за некои поискусни кои имаат слободно време, и дали може да се напраи :
Значи една лед матрица ( плоча ) од 10х10 , 20х20 или колку и да е можно . плус 6 тастери ( 4 за лево горе десно доле ) и 2 за палење на лед и гасење и со некои микроконтролери , и значи да има нешо како стрелка на маус ( да трепка цело време ледот да знаеме кај сме ) и со едниот тастер да ја палиме таа лед диода а со другиот да се брише. И со ова да може да се потпишува , црта или нешо слично :))
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Цртање на ЛЕД-матрица(плоча)
« Reply #1 on 07.04.2012, Saturday, 21:27:45 (Edited 08.04.2012, Sunday, 21:37:23) »
Дај 500 ЕУ и некој ке ти направи  :D :D Еден таков систем 1х1 м кошта брат- брату 1000-1500 ЕУ.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
што е толку скапо ??
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дај 500 ЕУ и некој ке ти направи  :D :D Еден таков систем 1х1 м кошта бра- брату 1000-1500 ЕУ.

batka, чисто идеја беше ова на Cobe, имаше пишано на Огласната табла ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе знам јас дека е идеја,ама сакам да му кажам дека тешко се реализира без пари.Не верувам дека некој ке ти смисли таква конструкција без пари да бара!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нека ја презентира, можеби некој некогаш ќе се нафати да ја изработи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."