Author Topic: Ми треба помош околу ласерски аларм  (Read 2301 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Ми треба помош околу ласерски аларм
« Reply #15 on 05.01.2012, Thursday, 18:04:43 (Edited 05.01.2012, Thursday, 20:10:07) »
Да ми треба кога е осветлен да не проведува струја односно сирената да не се вклучи, а кога ке се прекине светлината тогаш да стартува  сирената

Споено мислење: [time]05 Јануари 2012, 18:05:32[/time]
дали би работело вака ?




Администрација: Прочитај како правилно се ставаат слики на форум и применувај го тоа!

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Јас мислам дека нема да ти работи..Прво тримерот е со 3 изводи.
Втора работа емитерот треба да оди на маса, а не на + од звучникот.
Јас би ти ја препорачал оваа шема
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=49.0
во оваа тема ќе прочиташ за оваа шема. Мислам дека ќе ти заврши работа  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти една проверена од мене шема.Побарај реле со два пара контакти така што можеш да комбинираш дали ке сакаш сирената да се вклучува кога е отпорникот осветлен или обратно -кога е во мрак.Се надевам имаш представа како тоа изгледа.Место дадениот транзистор употреби било кој друг планарен со поинаков распоред на ножичките.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Па всушност и мене тоа ми треба кога фото-отпорникот е осветлен да не пренесе струја, а кога ке се прекине светлината од ласерот тој да пренесе струја и да стартува сирената :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти неколку шеми по кои можеш да го направиш фото релето.А тоа дали ке биде активно кога ке го осветлиш LDR-от или обратно,кога ке биде во мрак ,тоа  е најдобро да го направиш со контактите на релејот.Ке ти импровизирам шема

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Благодарам на сите што ми помогнавте околу склопот ... РАБОТИ !

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Po koja shema praeshe?
(izvinete na latinicata, od lap-top sum ukluchen sho nema mak podrshka :/ )
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сите што ги ставив работат,зависи што материјал имаш.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Не не правев по една друга шема што МАЛЕЦКО ја постираше  само сега ласероот ми е слаб и треба да направам уште еден склоп за да го појачам ласерот xD

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стави тример од 500 оми и покушај да ја зголемиш струјата низ диодата,ама пази не премногу- ке ја прегориш.Еве нешто за ласерите

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Го видов а по која шема да правам јас за мојов случај ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
По која шема? Направи го појачалцето.Стави звучник на него со огледало место калота и насочи го ласерот под агол.Како ке титра звучникот во ритам- така ке шета ласерот ,Имаш и шеми за мотор,ако сакаш ласерот со мотор да се врти,а има и шема на спојување на ласерска диода.Еве јкако изгледа и ласер со 3 нозе.Пази ова шема нема ознаки на деловите,па да не ти објаснувам многу види го распоредот само на нозете на диодата.За друго ,немам сега време да објаснувам

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Ми треба помош околу ласерски аларм
« Reply #27 on 14.01.2012, Saturday, 03:31:07 (Edited 14.01.2012, Saturday, 03:34:08) »
јас би ти ја препорачал оваа шема што ми ја постираше батка кога бев и јас во потрага едно време  8)