Author Topic: Прва нацртана шема  (Read 4535 times)

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Одг: Прва нацртана шема
« Reply #60 on 05.12.2011, Monday, 18:45:44 »
Цобе,иако многумина се трудат да помогнат,верувај дека овој вид комуникација не води никаде! Јас ти го кажав начинот како треба да постапиш,а верувај премногу постови на тема - а ова тример ли е? А на ова шема кое е потенциометар? -  не водат никаде! Набави литература,седи и прочитај,односно научи ги основните симболи барем од некоја книга!! Не биди упорен и не ги игнорирај советите,бидејки ова е сепак Форум, а не дописна школа!


Во ред , повеќе не барам помош тука
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Прва нацртана шема
« Reply #61 on 05.12.2011, Monday, 18:56:58 »
Во шемата пишува потенциометар , а дали се мисли на тример потенциометар ?

Тие се само за менување на звукот на сирената, ако не мислиш да го менуваш често стави ги тримери.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прва нацртана шема
« Reply #62 on 05.12.2011, Monday, 19:12:29 »
Не реков да не бараш помош тука,туку дека начинот на кој бараш не е во ред.Без потценување,ама мислам дека ти не познаваш основни работи ,како симболи,ознаки и пред се тешко ги читаш шемите.Во пп ти пишав што треба да направиш и кога ке бидеш спремен ке коментираме за се што те интересира.Форумот е тука и ке ми биде мило да научиш од нас сите нешто.Знаењето е сила - знаењето е моќ- ама се се учи од книга!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Одг: Прва нацртана шема
« Reply #63 on 05.12.2011, Monday, 22:27:59 »
Дали ке можит некој да ми објаснит како се печатит со оваа програмава.Инаку јас одам на опцијата Принт па потоа повторно Принт и ми излегува во Microsoft OneNote слика од која после можам да ја зачувам во Word документ.Ако одам во Setup можам да одберам OneNote,Fax,Microsoft Xps Document Writer.Ако одберам XPS Writer и одам Принт сликата излегува во xps ектензија.Ако одам факс ништо не се случува.... Е сега пробав со ова OneNote па ја презачував во Ворд документ но кога видов некако мали ми се сликите за разлика од деловиве кој ги имам.Е сега ако можи помош на кој начин да ја испечатам на лист шемата и воедно димензиите на деловите да се исти.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Прва нацртана шема
« Reply #64 on 05.12.2011, Monday, 22:44:16 (Edited 05.12.2011, Monday, 22:46:33) »
одиш принт ќе ти излези едно поле таму
горе на средина има едно принт сетап клик тука и избери го печатарот со кој сакаш да печатиш
оди на ок и после
од лева страна има полиња за штиклирање, одштиклирај се освем C2 (ако е еднослојна плоча)
и мани принт :)

сите делови во спринт се цртани 1:1, ако избериш погрешно пакување на делот само може да се случи да не ти одговара

отпорници 1/6 и 1/8 ват се тоа од 7.5 и 10 вредностите (мм)
кондензаторите блокчиња 100нФ и компанија се 5мм
електролитите се зафркнати пошто сите имаат различни димензии, ама имаш па повеќе на избор
керамички од 22пФ се 2.5мм
транзисторите се стандард со точни димензии и така :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прва нацртана шема
« Reply #65 on 05.12.2011, Monday, 22:54:24 »
Ако сакаш да ја експортираш во PDF, ќе мораш да користиш додатен софтвер (PDF принтер). Ако сакаш hard copy (црно на бело ;D), прави како што ти пиша Devil ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Прва нацртана шема
« Reply #66 on 05.12.2011, Monday, 22:56:09 »
исто е и ако сакаш во пдф, само ќе си го избереш софтверот (треба да е инсталиран како принтер) и од истото мени ќе си испринташ PDF :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Одг: Прва нацртана шема
« Reply #67 on 06.12.2011, Tuesday, 22:07:01 »
одиш принт ќе ти излези едно поле таму
горе на средина има едно принт сетап клик тука и избери го печатарот со кој сакаш да печатиш
оди на ок и после
од лева страна има полиња за штиклирање, одштиклирај се освем C2 (ако е еднослојна плоча)
и мани принт :)


Абе Devil брат пробав и во документ .doc, .docx, .one и во pdf ја зачував арно ама на друг компјутер празен лист, ни слика ни ништо нема.Што да е работава?

BTW бидејќи сакам утре да изработам еден проект, а не сум стрплив да губам уште еден ден со овие документиве..., го отворив документот кај мене и мавнав Принт Скрин и сликата му ја дадов да ми ја испринтаат па утре да ја земам.Е сега дали можит така или не?
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Прва нацртана шема
« Reply #68 on 06.12.2011, Tuesday, 22:28:06 »
нема да биде во размер, инсталирај си на усб стикче програмата (20МБ е ) и оди со неа принтај од кај што сакаш :)
ние така правевме додека немавме нашколо печатар, после си печатевме в школо :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!