Author Topic: Лакирана жица  (Read 2735 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Лакирана жица
« Opened on 23.01.2010, Saturday, 19:48:06 »
Дали во некоја продавница има да се купи бакарна жица со лак од 0,8-1mm во Скопје?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Лакирана жица
« Reply #1 on 23.01.2010, Saturday, 20:11:22 »
Мора да има оти истата ја користат и винклерите за винклување па ако познаваш некој што винклува мотори сигорно има он или знае каде да купиш само незнам дали може да се купи мала количина оти таа е на котурчиња

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Лакирана жица
« Reply #2 on 23.01.2010, Saturday, 20:13:48 »
Продаваше еден винклер во Афтокоманда ама незнам кај се наогаше поточно продаваше на метро и на кило.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Лакирана жица
« Reply #3 on 23.01.2010, Saturday, 20:22:40 »
Само кај нив на мало има

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Лакирана жица
« Reply #4 on 24.01.2010, Sunday, 00:16:24 »
Пред повеќе години имам земано лак жица за мотање скретници од Автокоманда, дуќанот беше карши влезот од ветеринарната болница, малце повнатре во зградите. Тој се сеќавам дека продаваше на кило, ама не знам дали уште постои. Иначе тогаш имаше и во електроелемент, ама само цел котур од 20кг ???. Можеш да побараш и на винклерската уличка во кисела вода (кај рампа), да ги замолиш да ти продадат колку ќе ти треба, мислам дека не би те одбиле, мене еднаш ми дадоа беспари кога им побарав 10-на метра да го премотам палењето од Томос-чето :D!
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Лакирана жица
« Reply #5 on 24.01.2010, Sunday, 01:02:13 »
Ке видам кај винклерската уличка па ако може да купам 2,3,5 метри ке биде добро, фала ви за помошта  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: Лакирана жица
« Reply #6 on 19.05.2010, Wednesday, 19:43:06 »
мора да има каде што винкловаат електромотори побарај види

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Лакирана жица
« Reply #7 on 20.05.2010, Thursday, 00:59:06 »
во трговскиот во автокоманда има човк што продава лакирана жица, на спратот е а поточно да ти објаснам незнам, ке прашаш некој таму винклер кај има и ке ти кажат...700 денари е кило жица
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Одг: Лакирана жица
« Reply #8 on 21.05.2010, Friday, 00:30:54 »
во трговскиот во автокоманда има човк што продава лакирана жица, на спратот е а поточно да ти објаснам незнам, ке прашаш некој таму винклер кај има и ке ти кажат...700 денари е кило жица

амн бе шо толку скапа таа жицата ццц на мене  примар 1000 намотки со 0,4 жица и секундар со околу 100-150 намотки со 0,7 жица ме фати 150 ден без работна рака

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Лакирана жица
« Reply #9 on 21.05.2010, Friday, 00:41:43 »
во трговскиот во автокоманда има човк што продава лакирана жица, на спратот е а поточно да ти објаснам незнам, ке прашаш некој таму винклер кај има и ке ти кажат...700 денари е кило жица

амн бе шо толку скапа таа жицата ццц на мене  примар 1000 намотки со 0,4 жица и секундар со околу 100-150 намотки со 0,7 жица ме фати 150 ден без работна рака

кај тоа????
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)