Author Topic: Контрола на блиц (флеш)  (Read 3069 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #15 on 08.03.2011, Tuesday, 00:20:08 »
Можеби Герце е донекаде во право,ама треба да се проба.А Др- примариусе Аврамовски не се работи да се смени цела шема и да се направи друга плочка,теоретски и практично да го решиме овој постоечки склоп.Иначе има доста шеми,ама  дали  човеков сака и може тоа да го направи,односно колку се исплати инвестицијата.Можеби треба практично да поработи на случајов,а не само теоретски.А ,ако имате шема ,изволте ставете ја на Форумов,такви се правилата,да ја видиме.

Offline zsbreaker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #16 on 08.03.2011, Tuesday, 00:45:07 (Edited 08.03.2011, Tuesday, 00:47:20) »
Внимателно ги прочитав одговорите. Ниту еден не е точен, ниту еден не го решава проблемот.
Кондензаторот во кого е складирана целата енергија на блесокот се испразнува моментално, без разлика на вредноста на RC константата која служи да го тригерира ВН трафо.
Контрола врз енергијата на белсокот може да се воспостави само со тиристор кој ќе биде поврзан во серија со електролитот и ксенон блескалката. Со неговата работа ќе управува т.н. тиратрон тиристор, со 4 пинови. Кога на 2 гејт (има 2 гејта) че се донесе негативен преднапон, тој престанува да биде спроводен и наредниот моќен тиристор го прекинува блесокот во зависност од временската константа на едниот гејт (1/64, 1/32, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 и 1/1).
Ако си заинтересиран, пиши, ќе ти пратам комплетна испробана шема.
Поздрав,
Примариус Д-р Аврамовски

примариус си е примариус ....... :)
а и моето чекање и објаснување се исплатеше.

примариусе, ти пишам порака.
на останатите фала ви за муабетите, без вас можеби Аврамовски и немаше да ме пронајде.. . .....


ЕДИТ:  Батка, уште во првиот пост мислам дека споменаф ТИРИСТОР, толку знаеф. Еве решение со тиристор, и плочката останува иста, само се додаваат 2-3 компоненти некаде кај прекинувачот ...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #17 on 08.03.2011, Tuesday, 01:04:03 »
ОК! Само да знаеш ова ми е некако најчуден пост во последно време-ти отпрвен го знаеш одговорот,а примариусот ти праќа лична порака,а ние шема со тиристор не видовме!? Ако се дружиме на Форумов ,си помагаме и си ги кажуваме маките.Ако не ,допишувајте се со Аврамовски.

Offline zsbreaker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #18 on 08.03.2011, Tuesday, 01:18:41 (Edited 08.03.2011, Tuesday, 01:48:01) »
ОК! Само да знаеш ова ми е некако најчуден пост во последно време-ти отпрвен го знаеш одговорот,а примариусот ти праќа лична порака,а ние шема со тиристор не видовме!? Ако се дружиме на Форумов ,си помагаме и си ги кажуваме маките.Ако не ,допишувајте се со Аврамовски.

VIP TopEkspert Batka :)

на заговор ли ти личи ова ?
протиф форумов ли?
протиф тебе ?
или протиф Cu (бакарот) кој отиде преку 10.000 $/тон пред некој ден .... ?

ако го знаеф одговорот, би постирал ли тука и уште на 10-тина форуми истово прашање ?!
(ако си толку недоверлив ке ти ги пратам сите линкови од форумите да видис истиоф проблем дека е поставен)

за тиристорот, ....... ќор ли си ? или не сакаш да видиш? прочитај го мојот прв пост, и ке видиш: treba (mislam so pomos na tiristtor, a mozebi i gresam), da go kontorliram vreme traenjeto na praznenjeto na C koj e otprilka 300 microF.
[/b]

и за крај,
пошто ептен сте љубопитни
а јас пак сакам да се фалам  ;D
бујрум тука http://www.facebook.com/#!/album.php?aid=20854&id=1067716642]http://www.facebook.com/#!/album.php?aid=20854&id=1067716642[/url][/s] па видете сами за што ќе ми служи чудово од ел.склоп.
профилот е мој, сликите се мои ....

пофторно поздраф до сите членови, и админу кој и да си, можеш слободно да ја затвориш темава.

админ: кодирај линк, пиши на кирилица ,корегирај

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #19 on 08.03.2011, Tuesday, 01:54:31 »
Батка,ти не си за Форумов потребен ваков самобендисан.Направи си подобро сопствен Форум.Мој предлог.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #20 on 08.03.2011, Tuesday, 02:02:33 »
zsbreaker да ги прочиташ правилата на форумот и ке видиш дека треба да му се извиниш на Батка!
Види и во сандачето, треба да имаш нешто.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #21 on 08.03.2011, Tuesday, 02:07:26 »
Абе не треба да ми се извини! 8) На Форумов го застапувам правилото - секој да си го искаже мислењето,да побара совет,да добие шема ,совет ,знаење... Овде има од Примариуси до ученици,студенти.... Секој со свое знаење,потреби,мислења.Сепак,не би сакал да соработувам со вакви колеги(ако сме колеги?!) .Иначе ,јас сум Магистар по телекомуникации...прв пат,ова на Форумов го изнесувам, а после ова пак ке си останам Батка! :D :D :D

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #22 on 08.03.2011, Tuesday, 02:25:51 »
taa kontrola postoi ama e mnogu tesko ti da ja napravis,profesionalnite blicovi ja imat a ti sakase od ednokratna kamera blic da pravis cudo
Z33MK

Offline zsbreaker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #23 on 08.03.2011, Tuesday, 02:35:41 »
жално ..... македонизам

има ли админ да ја заклучи темава или да ме избрише мене како акаунт ?




Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #24 on 08.03.2011, Tuesday, 03:04:00 »
жално ..... македонизам

има ли админ да ја заклучи темава или да ме избрише мене како акаунт ?





неможе, ако сакаш може само Бан.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline zsbreaker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #25 on 08.03.2011, Tuesday, 08:45:41 »
жално ..... македонизам

има ли админ да ја заклучи темава или да ме избрише мене како акаунт ?





неможе, ако сакаш може само Бан.

значи магистероф не е до толку навреден :) за да цинкароши кај админите да ме избришат или банираат ......
добро е  :P

абе Македонијо, деифинирај нејасно ?!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #26 on 08.03.2011, Tuesday, 09:05:04 (Edited 08.03.2011, Tuesday, 14:21:07) »
se e jasno za da napravis toa sto sakas nemoze taka ednostavno jas imam nacrti ama ne se odnesuvaat na tvojot nacrt

Z33MK

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Контрола на блиц (флеш)
« Reply #27 on 08.03.2011, Tuesday, 14:54:47 »
По барање на авторот Темата ќе биде заклучена
доколку некој друг смета дека не треба да е заклучена нека пише приватна порака до некој администратор или модератор !
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!