Author Topic: Clock Генератор  (Read 1549 times)

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Clock Генератор
« Opened on 06.07.2010, Tuesday, 04:16:17 »
Читав вака по интернетов за генераторов и всушност тоа било интегралка со дури 28 или 32 нозе не знам точно, жити се знае ли некој зошто му се сите тие нозе, бидејќи не можам да најдам шематски приказ, и всушност дали сите треба да бидат поврзани. Знае ли некој нешто повеќе за ова??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Clock Генератор
« Reply #1 on 06.07.2010, Tuesday, 04:22:28 »
За кој clock генератор зтанува збор, за кое интегрирано коло ???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Clock Генератор
« Reply #2 on 06.07.2010, Tuesday, 13:45:46 »
за што точно станува збор, за кое интегрално
и со 555 може да се направи „клок“ генератор и тоа има 8 нозе, дај кажи нешто повеќе ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Одг: Clock Генератор
« Reply #3 on 06.07.2010, Tuesday, 15:12:20 »
Од кај да знам, немам појма  ;D Стварно не сум работел до сега со ова. Еве на пример објасни ми за 555-кава, како може да се направи? Јас го барам наједноставното ИК - клок генератор...?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Clock Генератор
« Reply #4 on 06.07.2010, Tuesday, 15:36:06 »
Каков тип на clock, сеа тоа не ми јасно, колото треба нешто да брои или само да дава такт на неговиот излез со определена фреквенција?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Clock Генератор
« Reply #5 on 06.07.2010, Tuesday, 15:41:37 »
генераторите со ne555 се наједноставни такт генератори. ти треба да го по врзеш интегралецот да работи како астабилен мултивибраотор со што на излез се добиваат правоаголни импулси со одредена фреквенција. за шема можеш да најдеш во неговиот datasheet.
еве еден во кој се наоѓаат и шеми за негово поврзување

Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/2182.pdf
од 6та страна кај што пишува ASTABLE OPERATION па се до PULSE WIDTH MODULATOR пишува се што треба да знаеш за да си дизајнираш твој астабилен мултивибратор кој подоцна можеш да го употребиш за давање на импулси на некој друг склоп...

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Одг: Clock Генератор
« Reply #6 on 06.07.2010, Tuesday, 15:51:39 »
Да да, значи клок кој ќе дава само правоаголни импулси со определена фреквенија, ми е потребен како сигнал за флип флипови. Инаку благодарам за ne555-ката, ќе го разработам би требало да помогне...

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Clock Генератор
« Reply #7 on 06.07.2010, Tuesday, 16:21:24 (Edited 06.07.2010, Tuesday, 16:25:12) »
Ова ти е универзален клок генератор со кристал и со избор за повеќе фрекфенции. Кристалот ќе го извадиш од стар кварцен саат.



Кристалот изгледа вака:



Колата се CD4060 (основното коло - осцилатор):



и CD4011 (флип-флоп за да подели со 2 и да добиеш од 2Hz 1Hz за часовник на пример, а ако не ти треба 1Hz немораш да го ставаш ова коло):

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.