Author Topic: Избор на мотор за картинг: електричен или со внатрешно согорување  (Read 3220 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Направив еден картинг, па сега се мислам каков мотор да му ставам, дали томос аутоматик 50цц или пак овој мотор електричен.



Ги набавив два од инвалидска количка на едниот му ја пукнав осовината а другиот е добар, на него имам ставено и звездица за ланец. На моторот пишува 0,18KW проверував така не ставен на картот колку струја влече, кога работи нормално влече 2А, а кога се оптеретува многу го достигнува и 7 8 ампери. Дали би можел овој мотор да го тера целиот картинг + мене. Немора голема брзина, само во стрмнина да оди.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Електричен картинг
« Reply #1 on 23.06.2013, Sunday, 02:15:45 »
стави му од томос аутоматик, а доколку си во мозност стави од апн 4 или  6 и стави рачка на менњачот така што кје ти додје као тип троник а машината стави ја позади, ова некако со електричниот мотор не ми оди баш нај нај. али ти си знаеш најдобро  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Електричен картинг
« Reply #2 on 23.06.2013, Sunday, 12:06:59 »
слабо ти е 0,18 по тоа што имам читано кога сакав да правам велосипед на струја при вртење на педалите снагата од човекот е околу 300вати па сеа ти прај ги математиките :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Електричен картинг
« Reply #3 on 23.06.2013, Sunday, 12:40:07 »
Да, 180W е преслабо, можда и ќе тргне на рамно, ама на угорница нема шанса. Ако сакаш ел.погон размислувај за друг мотор (или два), негде читав дека моторите што се за вентилаторите на ладилникот од опел астра, вектра или сл. се околу 500W, ама ќе ти треба редуктор за нив, или евентуално размислувај да преправиш некој алансер. Ако ти налета мотор од вилушкар или од оние количките што ги возат за голф, тие се идеални...
Како и да е, и јас мислам дека мотор од томос ти е најдобра опција, имаш се решено на готово, и менувач, и куплунг, само ќе го поврзеш со ланец на погонските тркала и тоа е тоа...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Електричен картинг
« Reply #4 on 23.06.2013, Sunday, 12:59:15 »
и јас мислам дека мотор од томос е подобро, дека ако ставаш електричен мотор ке треба и батерии да ставаш и 390 други зафрканции, со мотор од томос што вика LordZi се ти е готово
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Електричен картинг
« Reply #5 on 23.06.2013, Sunday, 15:01:11 »
доколку успееш да најдеш од апн 4 или 6 стави од нив бидејки тие имаат и брзини + и воздусно ладенје така да кје можеш подолго да го возиш.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Електричен картинг
« Reply #6 on 23.06.2013, Sunday, 15:36:32 »
Дефинитивно APN4 или 6, имаат одлично решено ладење, јас со APN6 имам одено од Скопје до Охрид без застанување, нема гајле... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Електричен картинг
« Reply #7 on 23.06.2013, Sunday, 16:47:36 »
апн 4 или 6 али гледај ако успееш да најдеш од оние постарите тие се подобри, еден другар имаше дојдено од куманово до виница со апн6 без застанување, истотака у прва немаш галје сегде излава дури и на лисец  ;D. истотака пази да не е од оние со избушен цилиндар и им стават клип 42 и за пола година се изгори и карики и клип и цилиндар, затоа барај некој од оние со 39 клип и немаш проблем, истотака можеш кумплугот да го направиш на педало + мењачот со помош на некоја цевка, шипка или нешто друго да го ставиш до тебе а машината да стои вертикално  позади, гаста истотака можеш да ја ставиш на педало и кје добиеш најак картинг, а доколку сакаш нешто појако  ;D извади машина од тома винкович тие 18 коња тракторите или владимирац стави мењач  од лада нива и 2 крила и литај  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Електричен картинг
« Reply #8 on 23.06.2013, Sunday, 17:40:14 »
тој клип 42-ка го бушат цилиндарот ко ќе изгори стандард опремено, ретко кој буши апн-ка за на моќност да добие, и да со 42ка ако е останатото стандард не би требало толку брзо да зариба.

Додека сме на муабетов, 1 другарче апн4 мислам дека беше го направи, одеше 140км/ч. Она е значит врв достигнат, на дигитална мереше она чудо е. 3-4 години без проблем возеше, јас прв реков дека за 1 недела ќе зариба...машинава фураше. :D

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Електричен картинг
« Reply #9 on 23.06.2013, Sunday, 18:29:42 »
Малку „оф-топик„ !
Насловот на темата не е соодветен.
Јас би напишал вака.

Каков агрегат за картинг, електромотор или ото мотор.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
не го бушат одма на 42, прво одат на прва специјала т.е. 40 па 41 и на крај 42 после ремонт, инаку колку брзо кје зариба зависи од машината но најчесто зарибуваат за пола година максимум 1 година. можеби таму каде што ти живееш не ги бушат за мокност али овде само затоа ги бушат, кај руен има 1 на приватно буше за 600 + 300 клип и карики и дизната на карбураторо сменат, по 100 качуват али брзо изгоруваат. инаку доколку бираш квалитет земи си апн4 шасијата е као од титаниум не се крши(шала) ;D. инаку јас баш не им вверувам ан дигиталните километражи неле си земеш аналогно као цар си. срека овде кај што јас живеам и да го зарибаш делови имаш на лагер, и на ново и на старо за ефтина пара.  :D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Овде бушат, ама бушат априлиjа, кивеј и слично...а апн кога од на нива одење после “100“ години зариба, бушат 1-2 мм...за делови незнам како стојат. :D

А тие 140км/ч беа како одговор...еден автомеханичар 120 ја направи, и овај врати со 140 :D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
абе зошто да бушиш априлија кога си имаш готово кит купиш си го само инсталираш али не е тоа тоа, томосо е неуништлива работа ;D а доколку паднеш еднаш со веспа се ке се  скрши  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Нишо, стандард златен...стандард цело моторче-било кое. Ако сакаш брзина повели имаш хонда, јамаха, кавасаки....од125 до 600-700-1000 кубици. “Чачкана“ машина, не крепи.

И не појќе офф топик, се зазборувавме ќе ни викаат :D

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
  ... ќе ни викаат :D
Не е проблем “викањето“ туку проблем е тоа што некои мислења се извадени од ракав.
Бушењето на цилиндри па додавање клипови со поголем дијаметар не е решение...
Поентата ми е дека за “фризирање“ на мотор да се добие поголема снага не зависат само од цилиндер и клип...има овде уште бајаги  параметри на кои треба да се придржуваат и автомеханичарите и сопствениците.
Не придржувањето до познати пишани правила при  “фризирање“ на мотор, доведува до скратување на векот на моторот (пример што велите „зарибува“ )
Затоа пишувајте аргументирано и со податоци...!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!