Author Topic: Циркулар за сечење на плочки  (Read 11997 times)

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Најдобро решение за сеченје плочки и најлесно е со убодна пила  прицврстена на мала плоча свртена со пилата нагоре ,доволна е плоча 30X20cm дебела 2-3mm на неа од долната страна се поставуваат 4 ногалки, на плочата се стега со 4 штрафа пилата и на местото за пилата се дупи една дупка Ф 10mm на пилата се става пила со ситни заби како бонсек и супер најбезбедна работа, кружните пили се многу опасни посебно за лугје што немаат многу искуство со нив, да во кажам една работа познавам многу луѓе што работат со години на такви машини со кружни пили(дограмаџии) и од сите што ги знам повеќе од половина се со некоја повреда најчесто им фали кој еден кој повеќе прсти не си играјте со кружни пили тие се многу опасни јас сега сум дома со некоја работа реновирам и знам ништо кај мие кога кје завршам кје пуштам слики како тоа изгледа да се сечат ППК со убодна пила.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас со кружна пила сечам даски скоро 5 години и уште ми е страв да не си фатам прст некој при сечење...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Циркулар за сечење на плочки
« Reply #47 on 12.03.2012, Monday, 18:58:31 (Edited 14.03.2012, Wednesday, 09:37:49) »
Гледав на нет еден со вакви ножици плочка сечеше.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хммммм... можно е овие да кржат плочки... барем мене така ми изгледа... ???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
najdo, закачи ја сликата како што треба за да не ја бришеме...

Иначе со вакви ножици за лим може да се сече само витропласт, ама не ми се допаѓа многу како излегува резот. Пертинаксот пука и не се сече со нив.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
И јас шо зборав со проф. за ова сите ми рекоја, дека е опасна работа, да не се нафаќам на овај проект  :-X
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Не е воопшто опасно, само да не биде во комбинација си алкохол  :o

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
јас плочките ги сечам со маказа за лим сечење и до сеа профи се не сум утнал  :) :)
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да си купите една ваква и да не се замарате многу со исекотини ;D.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
да мислам дека ова е најдоброто решение и дефинитивно најбезбедно.

ggoce

  • Guest
Јас имам иста алатка како што е прикажана на сликата кај најдо, ама не е добра ни малку коа сечам со неа ја крши сол ја прави плочката во што е проблемо незнам, сега ги сечам со тенко бонсече и добро е

Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Јас сечам со брусалица (мала) со камен како за алуминиум .. не е опасно а прецизно !
Размислувај зелено !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама правите муабет, како да ќе сечете по 100 плочки секој ден ;D. За еднаш во месец дена, ќе му ја седнете со пиличката ќе исечете и тоа е тоа ;). Е сега, да, не е толку прецизно како со циркуларче, ама и онака тоа чудо ќе оди во кутија, кој ќе го гледа ;). Јас повеќе би обрнал внимание на изработката на кутиите отколку на сечењето на плочката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Амин!  ;D ;D Се слагам со тебе - обрнете внимание на *лицето* - односно на кутијата во која оди плочката,поради фунционалност и ефект!! 8)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
И јас мислев дека се кршат ама ко шо гледав убо ги сечеше, ама пак несум сигурен.