Author Topic: Модифициран инкџет (inkjet) принтер за дирекно печатење на плочки  (Read 5389 times)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Модифициран инкџет (inkjet) принтер за дирекно печатење на плочки
« Opened on 05.02.2011, Saturday, 23:34:00 (Edited 07.02.2011, Monday, 01:26:30) »
  за оваа работа имав желба од поодамна и конечно после кратко истражување на интернет и многу експериментирање успеав да добијам пристоен квалитет на штампана плочка. Идејата е со модифициран
принтер да се испринта директно на бакарот па после се пече плочката за да се исуши тонерот и на крај се нагризува.За ова да биде изводливо треба штампач со пиезо глава и можност да печати со мастило на база на пигменти и нели нормално да не е скап . Епсон д92 идеален за оваа намена и со малку повеке труд може да се направим одличен пцб штампач.
modified epson D92
direct pcb printing




Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Супер е ова би те замолил да објасниш подетално ако може све околу проектов

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
многу корисна работа, браво за проектов но знае некој колку пари е принтерот идеален за него т.е. Епсон д92 ? :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Браво супер работа, сега како што спомнаа дај повеќе инфо како се модифицира ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
малку сум слаб со време ама инфо ке има , баш се спремам да го растурам цел за пак да го склопам и нели све у еден дел да биде  :) па ке сликам све и детално ке објаснам .Инаку д92 е најевтиниот нов печарат што може да се употреби и е некаде 2000 денари ,можеби може да се најде и некој друг на оглас ,само треба да се внимава да има пиезо глава за да може да користи пигментни бои. ова на сликите е првата плочка изработена со овој печатар и како што се гледа бакарот е малку нагризан,сите водови се цели и не се прекинати но ме нервира што е така,најверојатно не беше доволно испечена бојата. Сега експериментирам со различно мастило и температура на печенње и се што ке добијам ке биде објавено тука   
 

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Браво laze супер изработено т.е модифицирано :). Ова и јас го пратам веќе подолго време на интернет и никако да седнам да го реализирам :D, а имам дома еден инкџет принтер епсон кој не го употребувам и еве ветувам дека кога ќе имам повеќе слободно време ќе се потрудам и јас да го модифицирам за директно печатење на плочки :). Еве уште некое видео и една страна за модифицирање на инкџет принтери ;).

Homemade inkjet pcb printer-1

Direct PCB printer in action

Code: [Select]
http://techref.massmind.org/techref/pcb/etch/cx4200-vs.htm

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Секоја ти чест, ОДЛИЧНО, воодушевен сум навистина  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Навистина, и јас ;D, за ова се зборуваше на форумов во темата за тонер трансфер, но не сум видел некој до сега да модифицира ;D. И јас чекам дополнителни информации како да се модифицира ;D ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јаууу закооон, а тоа другите плочки што ти се за што се???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
вакво нешто има направено СКОЛС, ама не му беше нешто како што треба така да он ке викаже што како, иначе за 2000 ден е ств корисна и исплатлива работа

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
еве и неколку слики

































Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А ќе има нешто скици/нацрти како ова може да се изведе?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а тоа плочките зашто се??? и ти не си го преправил принтерот, сосема нов принтер си направил :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
скици и нацрти немам бидејки е се правено онака во лет, т.е. имам нешто по кое сум се водел јас и се однесува на мојава конструкција така да незнам колку ќе помогне на некој кога би работел со други материјали или што би се рекло кој како ќе се снајде со делови, а и затоа што дизајнот може да се менува во зависност од потребите на тој што би се решил да го направи ова. Замислата ми беше сликите како идеа и ако некој ме праша да објаснам нешто околу конструкцијата па секој да работи со она што има, да реши некој проблем или сосема на различен начин да го изведе принтерот, па сите ќе имаме повеќе можни решенија.  Како и да е ако има интерес ќе се фатам за работа и ќе направам скици водени од мојата конструкција заедно со некои подобрувања на пр. лагерите на осовината (страшно многу време ми одзема ) :) а она што се однесува на електрониката да планирам да ставам шеми и да појаснам како уствари све работи