Author Topic: Дали можи да употребам диода 1N4007 наместо 1N4004  (Read 1423 times)

Offline jetronic

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Дали можи да употребам диода 1N4007 наместо 1N4004
« Opened on 17.06.2012, Sunday, 08:42:38 (Edited 17.06.2012, Sunday, 19:32:44) »
Здраво ;D. Ова е во врска со искрин алтернатор за полнење, претпоставувам дека знаете колку диоди има во алтернаторт 6 главни и се големи и 3 помали ,тие се само побудни,сите се сместени на една плоча зад статорот.  Тие трите помали се со искрин жиг и имаат ознака 1N4004 , значи тие се фабрички. Дали на тоа место можи да ставам диоди со ознака 1N4007 MIC , тие ми ги дадоа кога појдов да купам ? Разликата  во дебелината помеѓу овие две е мала искрината е со дебелина  2,9 а овие другиве 2,7. Имам и некои други диоди и се со ознака 15/N
sSc
BA и 8A BY295/150 ,што се слични по дебелина дали можи да се употреба ?  ::)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
1N4004 е диода 1А/400V и можеш слободно да ја замениш со 1N4007 која е 1А/1000V.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline jetronic

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Да не излезе дека сум “админ во сенка“ ама мене лично ми пречи а исто така и пребарувачот нема да биде во состојба да ги најде податоците за 1N4OO7 . Треба да се напише 1N4007
Црвено обележаното О е буква !  а сино обележаното 0 е цифра !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Здраво ;D. Ова е во врска со искрин алтернатор за полнење, претпоставувам дека знаете колку диоди има во алтернаторт 6 главни и се големи и 3 помали ,тие се само побудни,сите се сместени на една плоча зад статорот.  Тие трите помали се со искрин жиг и имаат ознака 1N4  OO4 , значи тие се фабрички. Дали на тоа место можи да ставам диоди со ознака 1N4OO7    MIC , тие ми ги дадоа кога појдов да купам ? Разликата  во дебелината помеѓу овие две е мала искрината е со дебелина  2,9 а овие другиве 2,7. Имам и некои други диоди и се со ознака 15/N
sSc
BA,       i    8A BY295/150 ,што се слични по дебелина дали можи да се употреба ?  ::)

За вакви работи најдобро е да си набавиш некое VRT ЦД со карактеристики и замени за диоди и транзистори,како и за ИК.Имаш и многу страници со data shit за сите елементи,па малку е  непрактично за се да се прашува.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да не излезе дека сум “админ во сенка“ ама мене лично ми пречи а исто така и пребарувачот нема да биде во состојба да ги најде податоците за 1N4OO7 . Треба да се напише 1N4007
Црвено обележаното О е буква !  а сино обележаното 0 е цифра !

Корегирано ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дали можи да употребам диода IN4007 наместо 1N4004
« Reply #6 on 17.06.2012, Sunday, 16:53:58 (Edited 17.06.2012, Sunday, 21:49:11) »
Да не излезе дека сум “админ во сенка“ ама мене лично ми пречи а исто така и пребарувачот нема да биде во состојба да ги најде податоците за 1N4OO7 . Треба да се напише 1N4007
Црвено обележаното О е буква !  а сино обележаното 0 е цифра !

Не мора да си админ за да укажуваш на вакви пропусти! ;D Стално повторуваме сите дека на Форумов треба да се пишува македонски,кирилично и со сите интрепункциски знаци кои се во употреба.Да си го чуваме барем званично јазикот,а дома - кој како милува- така нека си зборува!

Споено мислење: 17.06.2012, Sunday, 21:49:11
Еве линк за замени :

Code: [Select]
http://alltransistors.com/