Author Topic: Клима за во кола (домашно направена)?  (Read 2491 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Еден другар ми зборуваше дека успеал но сеуште неможам да верувам додека не видам со свои очи, ми вели дека од Фрижидер успеал да направи клима уред за во кола кој работел на следниов принцип.

Компресорот го палел на напон 220волти (преку инвертор), и местото после каде што фреонот се лади ставил ладњак од парно од застава, и после ладилникот ја продолжил цевката. Од после го полнел со фреон, и вика лади ненормално, дали е можно дали има уште некој што го извел истиот експеримент ???

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
може, зашто да не, само колку место му фаќа тој систем и колку троши тоа е веќе друго...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Дада апсолутно може, и си го користи системот за парно за да се лади автомобилот. Само повеќе ке троши автомобилот и ефикасноста на климата е веројатно помала од веќе вградена клима.

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Се зголемува потрошувачката кога влече струја???

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Да, секако дека се зголемува.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
дап, зашто енергијата што треба за компресорот треба да ја направи алтернаторот, алтернаторот зема енергија од моторот и со тоа моторот треба поголема сила на излез да даде со што се зголемува потрошувачката на гориво
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
:) а како тоа успеал да го наполни од после со фреон? се полнат ли фрижидерите од после со фреон?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
:) а како тоа успеал да го наполни од после со фреон? се полнат ли фрижидерите од после со фреон?

Фреонот е гас кој се полни од боци под притисок во системот за ладење на секој фрижидер.Малку темава е чудна ,бидејки и оригиналните клими уградени во колите енормно ја зголемуваат потрошувачката ,а можам да замислам ова направија која ја споменува членот.Не верувам дека има било каква економска оправданост за правење на клима во автомобил.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Па потрошувачката не би требало многу да се зголеми, бидејќи фрижидерските компресори јас претпоставувам не трошат повеќе од 1 киловат, така да 1 киловат на 35(Ако е Застава у прашање) киловатен мотор нема да е многу пореметено. Максимум до 1.5 литар на 100 да троши повеќе

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
зависи колку се вози со нејзе, производители „слават“ ако потрошувачката на некој модел ја намалат и за 1%
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline zokizoczdrave

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Јас колку шо знам еден мотор од фрижидер е околу 120w,а не 1kw

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Не верувам дека нешто многу ќе лади, полнењето со фреон не ззнам колку чини, ама мислам дека е 500-600 денари, башка све треба да е добро залемено/зашвајцано, и најбитна работиа, системот од фрижидерот може да издржи притисок од 35-40 бари, податок кој воопшто не треба да се занемари.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
35-40 бари??? многу тоа бе....100% си сигурен дека е толкав притисокот???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па потрошувачката не би требало многу да се зголеми, бидејќи фрижидерските компресори јас претпоставувам не трошат повеќе од 1 киловат, така да 1 киловат на 35(Ако е Застава у прашање) киловатен мотор нема да е многу пореметено. Максимум до 1.5 литар на 100 да троши повеќе

Потрошувачката на струја на компресорот нема врска со киловатите на моторот.

Цитирам:Не верувам дека нешто многу ќе лади, полнењето со фреон не ззнам колку чини, ама мислам дека е 500-600 денари, башка све треба да е добро залемено/зашвајцано, и најбитна работиа, системот од фрижидерот може да издржи притисок од 35-40 бари, податок кој воопшто не треба да се занемари.

Не пишувајте произволни и од ракав податоци.Една автомобилска гума има 1,5 бари. 8)


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
епа не е автомобилска гума ова... Како што памта еден мајстор го проверуваше фрижидерот дома, го напумпа до 30 да види дали пушта некаде, најверојатно во бари или атмосвери беше мерачот, што и да е многу е...