Author Topic: Помош околу поправка на електроника за скутер JONWAY ITALIA 50cc  (Read 1166 times)

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Помош околу поправка на електроника за скутер JONWAY ITALIA 50cc
« Opened on 28.04.2013, Sunday, 14:05:03 (Edited 28.04.2013, Sunday, 16:47:00) »
Ми треба помош за поправка на скутерот на него не работи свирката, трепкачите, часовникот на таблата,покажувачот за гориво и не пали на акумулатор? кога ке запали работат само светла: позиција, кратко, долго, ако има некој искуство со ваков проблем нека пиши.

Инаку го зедов пред една недела и од тој што го купив ми рече дека само акумулаторчето треба да се наполни и се било во ред, Ама не испадна така го наполнив ама е пробиено не држи струја ич го пробав со друго нема никаква промена.

Ве молам за помош или совет!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
види осигурачи дали има дали му се ок...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Има еден осигурач и е во ред и сега проверив на акумулатор не иди струја нема полнење, а светла има  незнам што е проблемот.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Најверојатно те има зафркнато продавачот и му е отиден алтернаторот, и си го земал со полн акумулатор се работело и после некое време ништо како се испразнил акумулаторот

А може и во нешто друго да е проблемот, мене ова ми текна прво

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ќе мериш пред реглерот дали имаш наизменична струја, и после реглерот дали имаш еднонасочна струја. Моли се да имаш пред реглерот пошто ако немаш не ти бега вадење магнети намотки и такви глупост, ако е така тогаш само реглер ќе менаш ако има струја

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
проблемот е решен и јас незнам како ама сега е во ред ништо посебно не направив само го запалив со друг акумулатор и сега си пали и со неговиот и нема проблем никаков, не ми е јасно како можи така ама тоа е
фала ви што се потрудивте да ми помогните

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Изгледа бил празен акумулаторот и сега се наполнил при работа, ако држи понатаму не го чепкај, ако не барај нов... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio