Author Topic: Автоматизирање на полнач за акумулатор  (Read 2985 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Автоматизирање на полнач за акумулатор
« Opened on 07.02.2013, Thursday, 22:58:36 (Edited 28.03.2013, Thursday, 04:26:51) »
Со помош на оваа шема може да се автоматизира било кој постоечки полнач за акумулатор. Со помош на тп1 и тп2 можеме да подесиме на во кој опсег би работел склопот, на пример кај мене е наместено на 12,5В да почне да пуни додека на 14,2В се исклучува и седи исклучен се додека напонот повторно не падне на 12,5В. Шемата е едноставна и евтина а врши многу работа. Еве и слики од изработеното и вклопено во веќе постоечкиот полнач




Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
А ќе може ли склопот да се подеси за да вклуќувањето на полнење да биди од 10..5 волти и да исклучи на 14.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А ќе може ли склопот да се подеси за да вклуќувањето на полнење да биди од 10..5 волти и да исклучи на 14.

На било кој напон под 12.5V (како што има подесено nikola_bb), полначот ќе почне да полни ;). Сигурно може да се подеси и за 10V ;). Ако не може, може малку да се модифицира шемата и ќе може ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Гледам дека не си ја ставил заштитната диода 1N4148 паралално со намотките на релето, стави ја бидејќи без неа може да прегори интегралецот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И од мене уште нешто - добро е да ставиш повеќеобртни тримери за подесување на горна и долна граница на напонот.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ставена е диода на релето ама од долната страна е ситничка беше и успеав тамо да ја пикнам :). Да со повеќеобртни ќе биде уште попрецизно ама за сеа само овие ги имав и нив ги ставив

Offline gochcommk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
дали може со оваа да се автоматизира полнач за 6 волтни батерии

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да ,само вредностите на повекето елементи треба да се променат!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
За тие што ќе сакаат да го прават овој уред, еве го и изгледот на плочката во sprint layout, вредностите на елементите се гледаат кога ќе се застане со курсорот на нив.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ставена е диода на релето ама од долната страна е ситничка беше и успеав тамо да ја пикнам :). Да со повеќеобртни ќе биде уште попрецизно ама за сеа само овие ги имав и нив ги ставив

Може да ставиш и појака, на пример 1N4007 ;). А друи и брза може ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
како со ја гледам шемава, некако не ми фаќа глава дека ке работи  ???
би работела доколку таа зенерката не би постоела
имам направено слични полначи за 24 волти и работаат перфектно

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За информација,шемава е од Електор од 80- години и работи сигурно.Ја имаше едно време и во САМ свој мајстор,ако постари членови се сеќаваат. ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
И јас ја имам направено, работи со гаранција... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
За информација,шемава е од Електор од 80- години и работи сигурно.Ја имаше едно време и во САМ свој мајстор,ако постари членови се сеќаваат. ;D

Јас пак ке речам АКО НА НЕКОЈ НЕ МУ РАБОТИ ДА ЈА ИЗВАДИ ЗЕНЕРКАТА  или да стави 12Волти

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А,добро не те сватив така ;D.Иначе ,555 и на 6V ке работи.