Author Topic: Проблем со печатење плочки  (Read 6672 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Проблем со печатење плочки
« Opened on 07.04.2010, Wednesday, 15:25:36 (Edited 07.04.2010, Wednesday, 15:34:22) »
Еве конечно после многу мислење зирнав и во листот и забележав дека 99% тоа е проблемот





Некои па се добро црни но на некои места се бледи :( Што да правам?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Проблем со печатење плочки
« Reply #1 on 07.04.2010, Wednesday, 15:35:53 »
Хаххах и јас имам сличен проблем пишете ако знаете

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Проблем со печатење плочки
« Reply #2 on 07.04.2010, Wednesday, 15:38:50 »
така јас имам неколку плочки упропастено, ке ја ставам во раствор и или веднаш ке испливаат водовите и ке се уништи плочката или пак ке се направи се добро и кога ке го отстранам тонерот ке видам дека е плочата е разјадена и уништена.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Проблем со печатење плочки
« Reply #3 on 07.04.2010, Wednesday, 15:44:21 »
Види првин дали ти е вкрај наместена бојата,и ако го имаш полнето сам тонерот или ако го имаш однесено кај некој што полни за поефтино,нема начин да се подобри,само купечки тонер.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Проблем со печатење плочки
« Reply #4 on 07.04.2010, Wednesday, 15:49:45 »
Па јас немам печатар но ке прашам кај тие што печатат. А како се мести софтверски да е до крај црно?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проблем со печатење плочки
« Reply #5 on 07.04.2010, Wednesday, 16:04:23 »
вака сега ако е во ворд
одиш „Ctrl+P“ таму има едно „Properties “ и би требало да излези еден екран и тука да има нешто како „Print Quality“ тука најчесто по печатниците им е наместено на економи мод што значи пушта боја помалку од пола :D
друго на некои печатари има вградено за регулација на ним и со тастери си избираш колку сакаш 
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Проблем со печатење плочки
« Reply #6 on 07.04.2010, Wednesday, 16:08:49 »
друже фала ти многу, баш кога ке идам да ми печатат ке пробам така :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Види вакаЧ
Ако правиш плочки по принцип тонер трансфер хмм ке биде тешко, зашто новите печатари површините ги полнат со многу малку тонер (заради штедење на тонер), а ако работиш сито печат или фото постапка, има спреј за затемнување на местата каде што има тонер, го има во скопје во Сито Графика или Про Графика
Поздрав

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Па со фото постапка немам работено до сега, а сито печат не ми се исплати да правам за 1-2 плочки оти сито печат е многу скапо.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
ако може да појасниш како се прави сито печат отвори нова тема за тоа мислам дека ќе биде тоа интересна работа .

Offline malkjos

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 81
Одг: Проблем со печатење плочки
« Reply #10 on 08.04.2010, Thursday, 16:19:27 (Edited 08.04.2010, Thursday, 16:23:01) »
Пробај фото, јас ја користам доста и сум многу задоволен.

Споено мислење: 08.04.2010, Thursday, 16:23:01
Пробај фото, јас ја користам доста и сум многу задоволен.


Евети линк за подетално

Screen printing multiple color print 1 for silk screening

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Паус хартија е ова???

Не вреди паусот, земи фото хартија или пак мрсна хартија со која се печатат списанијата.
I reject your reality and substitute my own.

Offline macobt

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 84
    • American Hacker
И јас се сложвам за мрсната и за фото хартија со ласерски печатар да е печатено,досеа сум немал промашај ;D