Author Topic: Што е поважно во дизајнерската и инженерската работа - ТЕОРИЈА или ПРАКТИКА  (Read 6840 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
"Today's scientists have substituted mathematics for experiments and thay wander off through equation after equation and eventually build a structure which has no relation to reality." - Nikola Tesla

"The scientists from Franklin to Morse were clear thinkers and did not produce erroneous theories. The scientists of today think deeply instead of clearly. One must be sane to think clearly, but one can think deeply and be quite insane." - Nikola Tesla.

И двете се последица на тоа што многу било полесно да си научник во времето на Тесла, Едисон, Морз (кој патем, не бил научник, бил бизнисмен, а тоа што случајно нешто пронашол, тоа е сосема трета работа, и да бидеме искрени, далеку е тоа што он го „пронашол“ со нешто што пронашле баш научниците) и многу други. Зошто? Па помалку се знаело за универзумот и неговите правила тогаш отколку денес. Денес веќе не може ни да се даде адекватно признание на трудот на определени научници, од проста причина што определени науки веќе се толку наврелени во суб-суб-суб специјалности, што практично е невозможно да оцениш дали нешто навистина е монументално откритие во „таа и таа“ наука, освен ако не си научник од таа област.

Така да, конкретно со оваа изрека од Тесла, не се сложувам бидејќи мораш да се задлабочуваш во денешно време. Едноставно, се што е „просто“ (условно речено) е веќе откриено, така да, треба да вложиш мноооогу поголем труд за откриеш или направиш нешто во денешно време, отколку порано.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Веројатно, во негово време и претходно, прво се експериментирало, се пробувало све за да проработи - онака/онакво какво што се бара да работи. Имало многу неуспеси, но понекогаш имало и успех.

Е тек откако ќе проработело, се објаснувало како работи, се претпоставувале теориите, математичките претпоставени модели и т.н., односно теоретски се докажувало.

Сега, во денешно време е обратно, прво се замислува математички моделирано дали ќе работи, па потоа се експериментира реално/практично.

P.S.
Разликата меѓу Едисон, Тесла и сега:

Едисон за да ја "измисли" сјалицата со вжаерно влакно имал многу неуспешни обиди, но на крај и успеал.
Во тоа време така се иновирало.

Тесла, секогаш одел во лабораторија елегантно облечен (во одело), го давал нацртот на своите соработници, тие го изработувале, и тој секогаш исправно работел од прво.
Тоа покажува колку многу бил напреден/надарен.

Сега веројатно, се експериментира теоретски математички да "проработи", па откако ќе "проработи" теоретски се изработува реален прото тип.
Дали ова е правилно - незнам, времето ќе покажи, нашите внуци/правнуци ќе знаат.

Со еден мал нагласок на мое гледање на ситуацијата, дека во сегашно време, ние повеќе синтетизираме електронски склопови кои имаат сложена општа таква-и-таква намена составена од специјални елементи/компоненти/блокови/под-склопови кои во минатото се измислени/пронајдени, во однос на малкуто вистински пронајдоци како (во облик на) нешто ново во електрониката како нов специјален елемент/компонента/блок. За мене сионтетизирањето на ми е баш "иновација". Бидејќи синтетизирањето нуди повеќе (да не речам бесконечно) можни решенија како некој склоп ќе се изведе (синтеза од под-склопови) за да работи едно исто таква-и-таква работа.


Споено мислење: 31.10.2012, Wednesday, 16:20:30
"There is no such thing as a perfectly linear analog response." - Leslie Green, ACGI CEng MIEE

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Времето на Тесла и Едисон не можеш да го споредуваш со денешново! ;D Прво,денес ретко ко јсам нешто измислува,мнооогу ретко.Сега се во игра тимови и независни лаборатории кои најмуваат научници-поединци.Пример имам пари,а немам појма од наука!? Правам лабораторија(најмодерна) и објавувам оглас за истражувачи ( научници) кои одделно ке работат на дел на проектот и никогаш може да не се ни сретнат меѓусебно! Кога секој дел ке биде обработен,посебна група го составува проектот и го тестира.Потоа,кога веке е докажано дека работи,газдата го продава патентот и ја расформира лабораторијата или ја сели на некоја непозната локација и продолжува со друга работа.За тоа денес служат мултинационалните компании.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дечки без теорија нема ништо, верувајте ми на зборот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Времето на Тесла и Едисон не можеш да го споредуваш со денешново! ;D Прво,денес ретко ко јсам нешто измислува,мнооогу ретко.Сега се во игра тимови и независни лаборатории кои најмуваат научници-поединци.Пример имам пари,а немам појма од наука!? Правам лабораторија(најмодерна) и објавувам оглас за истражувачи ( научници) кои одделно ке работат на дел на проектот и никогаш може да не се ни сретнат меѓусебно! Кога секој дел ке биде обработен,посебна група го составува проектот и го тестира.Потоа,кога веке е докажано дека работи,газдата го продава патентот и ја расформира лабораторијата или ја сели на некоја непозната локација и продолжува со друга работа.За тоа денес служат мултинационалните компании.

И тогаш имало корпорации....
Едисон си имал своја компанија/корпорација.
Тесла работел во корпорација мислам финансирана од Ј. П. Морган.

Сега, баш како што кажа, се синтетизира, затоа може дел да се направи од еден, дел од друг, а трет да ги спои.

А дали се преместуваат, и кои се преместуваат.... зошто толку се крие... со непознати локации.... нема да коментирам.


Споено мислење: 31.10.2012, Wednesday, 23:02:49
Дечки без теорија нема ништо, верувајте ми на зборот.

Нормално.
Треба све да знаеш од претходно, за да измислип нешто ново.....

P.S.
Инаку може да си во заблуда дека си измислил нешто, а тоа да е пронајдено уште пред 50 години.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тесла не работел за никаква корпорација! ;D Негов мецена бил Морган,ама Тесла имал мала компанија која финансиски не можела да се носи со она на Едисон.Едно време дури и работел за Едисон! :D :D А,да имал корпорација или зад него да стоел мултинационален конгломерат како SONY,APPLE,,SiemensSAMSUNG или IBM. 8)

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Да, за Тесла тоа сакав да кажам, грешно се изразив.
Покровител за се му бил Морган со својата компанија (инвеститор/банкар).

Тесла најпрво/најрано работел за Едисон, скроз на почетокот кога дошол во Америка, потоа све останато....

И да имал зад него таква голема корпорација, пак нема да му дозволат да пренесува бежично електична енергија :).