Author Topic: Чудо во црквата Свети Димитрија- фреските „крвават“ и сами се чистат  (Read 4493 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
само што видов на телевизи, уште одма отидов во црква и се изненадив од тоа што го видов, толку убаво направено што не би рекол дека некој ги миел или чистел тие икони како што велат лугето...не ми се свигаше тоа што секој ама буквално секој имаше телефон во рака и сликаше и снимаше а за мене не е во ред да се снима или слика во црква...околу тоа што викате сте гледале самите како се чистеле иконите па вие сте гледале во тој дел околу 1 минута, ако толку брзо се чистеа иконите за пола саат црквата ке светеше цела, затоа луге не трипајте дека така брзо се чистеле иконите :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
MartinSk кој рекол дека гледал како се чистат иконите и за 1 минута се ке се исчистело? Дај прочитај ја темава повторно и пополека :) Снимањето со телефони го оправдувам бидејки тоа е несекојдневен настан и зошто да се нема спомен од тоа збиднување? Стварно не ми е јасно... Башка никој не забрани сликање ниту на влезната врата имаше знак забрането сликање
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Е ова е веќе некое чудо :D :D

Code: [Select]
http://www.primetime.mk/cudo-blesna-mercedesot-na-arhiepiskopot/

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ако толку сакал некој да има спомени нека оди и нека ја посети, а не да слика, според мене треба да се забрани како што е забрането во црквата на микеланџело во ватикан, не е ова музеј туку свето место...за трипањето зборам дека бев сведок на тоа, лугево се "попалија" како мали деца демек пред нив почнало да се чисти али тоа е ;)

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Научно се докажа дека заради градежните зафати, дошло до хемиска реакција ...  Така да превара која инквизицијата (педофилите) ја искористи за кеш . Нечу сега да именувам професори пошто може на клада да ги стават.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ја објасни малку поопширно и подетално...?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Абе некако како да ги снема овие со информацијата што требаше да ја дадат после Велигнден :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Еве излегоа со одговор

Code: [Select]
http://sky.mk/index.php/makedonija/1867-vlagata-prichina-za-samochistenjeto-na-freskite-vo-sv-dimitrija
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
sky.mk односно порталот скај е политичко опозициски сајт кој цело време беше остро против чудото во Св. Димитрија, мислиш чудото беше владин проект  :D
До ден денес нема одговор од експертите/конзерваторите :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да не има нешто ново Батка, ме интересираше.. Не сум некој си ептен побожен, ама не се сметам ни за богохуличар, за многу работи науката дала објаснување, и многу стории од Библијата на пример, имаат и то каква поддршка од науката, односно се добро научно објаснети и потврдени, па одтука можда ми се има јавено интерес за веронаука.