Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 193080 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Велиш? Да не им се соарни?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не може да не падне. Просто правило во капитализмот е, конкуренција и голема количина намалува цена ;). Ќе треба можеби некое време да помине, ама ќе падне цената ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
или па ќе си се договорат масовно да си ја одржат цената... Што сум приметил во пракса...

Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Добро де, не е страшно ;). Пак ќе падне кога ќе пројде ова со коронава ;).
Точно така. Ништо страшно.
Јас не сум намалил со интензитет на порачки. Дури сигурен сум дека и повеќе порачувам од порано. Затоа што поголем дел од времето  моментално го седам дома .  ;D ;D
Може единствено што сум забележал е дека пратките со R бројот ми стигаат дома , ... додека имам една пратка, на пример со UA почетен број, за која знам дека е во државава од 14 март, но нема други информации за пратката. (глупост купена , колку да видам каква ќе е услугата, на пример од Македонска пошта или од електронските сервисни услуги).  ;D
И вчера купив глупост, за повторно да ги тестирам услугите за доставата на пратки.  ;D
(Добивам перцепција ): Разликата е што откако се прогласија кризни мерки во Македонија, ми се чини дека не се ажурираат информациите за пратките кои стигаат во државава, за разлика пред кризната состојба. Пред прогласување на кризна состојба ги добивав (проверував) информациите за пратките од Македонска пошта, гледав дека се кај нив, па очекував за два дена да ја земам пратката. Што на пример за сериозен праќач и примач на пратката е значајно.  :)
Многу ми е глупо, да му пишам на праќаќот , дека пратката не е стигната  до мене, (во државава која спроведува кризни мерки,  не знам дали има контрола, но информации во моментов немам)....  Не сум му пишал на праќачот од причина што имав  пратки пред во јануари и февруари кои ми беа задржувани (веројатно како  карантин) по 40 денови во Европа. Ги гледав со бројчињата за следење, знаев каде се и што е со нив. Сите пратки ги добив со продолжено време на испорака. Не верувам дека во Македонска пошта ќе ги собираат пратките 40 денови. Оти се прогласени кризни мерки, само го бележам моменталното искустов на достава на пратки како се одвива.
Искуството при ваква состојба се: добивам информација дека пратката е стигната денес, утре ми е дома. (неколку пати се има ова случено). Тоа е единствената предност. Брзината за достава на пратка во моментов е дефинитивно поголема.
 :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
или па ќе си се договорат масовно да си ја одржат цената... Што сум приметил во пракса...

Не е тоа Балкан бе bickle ;). Секогаш ќе се најде некој кој нема да сака да „игра по правилата“ и ќе сака да им украде дел од колачот ;). Нови играчи секогаш имало и ќе има ;). Милиони продавачи има, зар ќе успеат да се договорат баш сите ;D.

И мене друго ми кажува праксата. Цените континуирано паѓаат, но благо... така ќе биде и сега. Ќе им треба време да паднат до цените што беа, можеби и една година или две ќе паѓаат, ама на крајот, ќе си дојдат во нормала ;).

Плус, рачунај дека по ова коронава, кога се ќе се сталожи, ќе има економска криза, така да, ќе треба и тоа да чекаме да помине, па тек тогаш да почнат да се стабилизираат цените ;).

Искуството при ваква состојба се: добивам информација дека пратката е стигната денес, утре ми е дома. (неколку пати се има ова случено). Тоа е единствената предност. Брзината за достава на пратка во моментов е дефинитивно поголема.

Помал е бројот на нарачки, затоа. Кога ќе спадне прашината, пак ќе се вратат работите по старо ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
судејќи по странциве, или по иселенициве, многу лесно се прифаќаат балкански работи xD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро, да, тоа си во право ;D.

Ама па Кинези си се Кинези. Тие источњаците не прифаќаат баш лесно се од западњаците и од нас ;). Посебна сорта се они, не се како белците :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Јас мислам дека поштарините се покачени бидејки транспортните компании ги зголемија цените а не продавачите во кина.
Поради тоа што многу малку транспортни компании вршат испорака од Кина и ризикото од корона, тие што вршат испорака од Кина ги качуваат/качија цените. Од 1 април DHL ќе наплаќа (Emergency Situation Surcharge) дополнителна поштарина поради ризикот од корона. Некои веќе го направија тоа.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Преку DHL не нарачувам ништо па последни да се, колку мали пратки по долар-два ми завршиле на царина заради нив... >:(
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
И мене ми се има случувано истото со DHL во Македониа.
Преку Texas Instruments имам порачувано бесплатни примероци(пред неколку години) вработената во DHL vo Скопје ме малтертираше 2 недели и бараше да платам данок и царина на компонентите и 1200ден шпедитерски трошкови за DHL.
Имам порачувано пратки на адреса во Бугарија, DHL во Петрич ми нема направено никаков проблем и никогаш не платив ништо. Имам порачувано на адресас во Холандија пратки од Кина, Америка, Австралија, Индија и никоаш не сум плати царина данок или шпедитерски трошкови за пратки со вредност до 50евра.
Проблемот не е во DHL, проблемот е во тотално некомпетентните/лакомите вработени во DHL-Македониа.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Јас мислам дека поштарините се покачени бидејки транспортните компании ги зголемија цените а не продавачите во кина.
Поради тоа што многу малку транспортни компании вршат испорака од Кина и ризикото од корона, тие што вршат испорака од Кина ги качуваат/качија цените. Од 1 април DHL ќе наплаќа (Emergency Situation Surcharge) дополнителна поштарина поради ризикот од корона. Некои веќе го направија тоа.
Па да де, за шипинг беше муабетот.
Кај нас царината го вбројува и шипингот...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хм, некој го разгледал ова?

Code: [Select]
https://www.loginsystems.biz/forum/platezhni-sistemi-paypal/kako-da-kreiranje-na-biznis-smetka-na-paypal-za-prodazhba-na-proizvodi-uslugi-i-priem-na-pari
Знам, сајтот се отвора 100 години, бидете упорни :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Да продаваш сакаш ?

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Хм, некој го разгледал ова?

Чинам дека е само за правни лица ова, за физички лица не важи.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да продаваш сакаш ?

Не, чисто само за дали навистина функционира.

Не знам за вас, ама мене на PP број ми бараше пред некое време, ама не можам да ставам број од МК бидејќи ми се води во Кипар :P :D. Ти бара број и ти праќа порака со код на тој број. Ако не внесеш код, не оди даље :-\. Само преку апликацијата можам да отворам PP сега... а и тоа верувам ќе го блокираат во иднина.

Чинам дека е само за правни лица ова, за физички лица не важи.

Не е тоа проблем, имам отворено за правни лица. Впрочем, мора таков да биде account-от за да можеш да примаш донации, така да, PayPal-от за форумов со линкот за донации е таков.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."