Author Topic: Има некој што нарачувал преку Ebay ?  (Read 9821 times)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Пеј-Пел не е овозможен за Македонија не по вина на владата туку затоа што газдата на Пеј-Пел е амерички Грк ако некој не знаел.

Не е ради тоа. Не би сакал да водам дискусија за ова баш на оваа тема но причината не е ради газдата туку тоа што македонија во минатото на дебело го злоупотребуваше пеј-пал системот :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
a oсвен Пеј-Пел има ли друг?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
a oсвен Пеј-Пел има ли друг?

EBay работи на Pay-Pal. Може да му пратиш ПП на продавачот ако сака да договорите некој друг начин на исплата, но тоа нема да оди преку ибеј.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
добра идеа, бар така е полесно, само му префрлам пари на жиро сметка а тој ми ги праќа. Ризикот е ист и така и така бидејки ако сака да земе пари а да не прати ништо или пак да прати нешто сосем друго пак му се може.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
добра идеа, бар така е полесно, само му префрлам пари на жиро сметка а тој ми ги праќа. Ризикот е ист и така и така бидејки ако сака да земе пари а да не прати ништо или пак да прати нешто сосем друго пак му се може.

Не е исти .) Кога плаќаш преку ибеј, ти плаќаш на ибеј а после они му плаќаат на продавачот така што можат да си земат процент. Вака директно т.е. на голо е позаебано, може да му ги префрлиш парите и да добиеш ништо :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
аха значи ибеј е сепак некоја сигурност колку толку  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да само што парите не ти ги враќаат
и тука доаѓа картичката од која што може да се подигне само онолку колку што има на неа
па ко ќе купуваш си ставаш колку што ти треба и тие можат да извадат толку
има уште еденметот преку mony bookers, ама колку е сигурно незнам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
ако плаќањето го правиш преку картичка за поголема сигурност оди во некоја од банките пр. Тутунска каде ќе ти дадат код за еднократна употреба со која ќе можеш да го извршиш плаќањето без можност да ти ја злоупотреби некој друг .

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
И,има некој успешно нарачано нешто од eBay или јок? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
И,има некој успешно нарачано нешто од eBay или јок? ;D

Јас имам нарачано десетина работи, стигнало до сега се.
Претежно ефтини работи се, најскапо беше лустери 20 $ ме фатија.
Сега планирам да си нарачам осцилоскоп преносен, 130 е, ама малку се замислив ова за царината што викате.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
И,има некој успешно нарачано нешто од eBay или јок? ;D

Јас имам нарачано десетина работи, стигнало до сега се.
Претежно ефтини работи се, најскапо беше лустери 20 $ ме фатија.
Сега планирам да си нарачам осцилоскоп преносен, 130 е, ама малку се замислив ова за царината што викате.
Читнав нешто на тој ИТ форумот,па и не е нешто сложена работа,само не разбрав,кога ќе сакам да ставам пари на картичката,нели на таа виза електрон,одам во нлб тутунска банка па таму ставам пари,и после парите се префрлаат на таа pay pal?И дај објаснете за малолетници како иде,читнав нешто +200 денари требало да се даде...Е тоа да,колега ти отиди до царина за пакети што е и распрашај се колку ќе биде царината,дека да не се зезнеш,па да ти речат 100 евра царина хах :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Не е нешто сложено. Значи немаш pay pal сметка него на таа што ти е од тутунска банка си ставаш пари и кога ќе плаќаш од таму ти земаат. Треба да се регистрираш претходно на пејпел ти даваат пасворд, исто така и на e-bay треба да се регистрираш. После секое плаќање ти стига порака на мобилен дека од сметката ти е извршена наплата - што е добро во случај некој да ти ја злоупотреби. (Мобилниот број го оставаш во Тутунска при аплицирање). Малку е зезнато доларот како го рачуаат по некојси нивен курс, ама за помали работи не се приметува.  ;)

А каде да прашам за царина што викате? Никогаш не сум имал ништо со царина па незнам ни каде е  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
А може малолетник да направи pay pal сметка?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може, ама в банка треба да одиш со родител кога ќе си правиш visa electronics или како се вика тоа картичката
после има една друга работа, секојдневно пеј пел акаунтот трга од сметката пари (барем претходно тргаше) и треба да се има одредена сума на пари на сметката 200-500 денари
плус едно 10-20Е ќе ти требаат при регистрацијата, пошто кога ја правиш сметката ти ги зема како за осигурување парите, па подоцна ќе ти ги вратат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Не е нешто сложено. Значи немаш pay pal сметка него на таа што ти е од тутунска банка си ставаш пари и кога ќе плаќаш од таму ти земаат. Треба да се регистрираш претходно на пејпел ти даваат пасворд, исто така и на e-bay треба да се регистрираш. После секое плаќање ти стига порака на мобилен дека од сметката ти е извршена наплата - што е добро во случај некој да ти ја злоупотреби. (Мобилниот број го оставаш во Тутунска при аплицирање). Малку е зезнато доларот како го рачуаат по некојси нивен курс, ама за помали работи не се приметува.  ;)

А каде да прашам за царина што викате? Никогаш не сум имал ништо со царина па незнам ни каде е  :)
Toa ако е пакет,се наоѓа на железничка,кај што е поштата е сега е малце збутано ама ќе го најдеш,не можам вака точно да ти објаснам :D.Сврти два круга околу железничка и ќе го најдеш,или па уште поарно оди во главната пошта и прашај каде е за пакети,они ќе ти кажат,влези таму и прашај ги за царинење...Малце се теретњаци ама ќе се снајдеш :D :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker