Author Topic: Каде и каков калај да купам?  (Read 4211 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Верувале или не јас калај зимам од циган пазар ;D,нај ефтин е,а и многу лесно се топи.Негде 80-90ден е 15 метра,дебелината му е 1мм,колку флукс има тоа незнам,али супер е.Не се рони и одма се топи,ова со леткум од 25W :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Штом одма се топи значи дека има помал процент на олово, како новиот калај што се користи според стандардите на EU. Калајот се топи на темепратура од околу 120 или 30 степени, место на температура од 180, или 190 степени. Поради тоа и откажуваат новите BGA чипови на лаптопите, доволно е малку да попуштат куглиците под дејство на температура и чипот си губи контакт, а сите занеме дека чиповите доколку не се ладат на правилен начин, може да достигнат тенпература и од 120 или 130 степени и да не изгорат, но затоа пак калајот ќе ја заврши работата која не успеале чиповите да „ја средат“, т.е. да го упропастат лаптопот :S. Има цели постапки развиено за reballing на чипови, бидејќи производителите на ствааат квалитетни куглици, некој мора да ги менува и да стави нови кога ќе откажат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
GigaWatt, за какви куглици станува збор? Не би било лошо ако имаш некоја слика да поставиш, да видам за што се работи :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Кај има пп продавници за калај и електроника чоек ? Пишими пп да не ја шараме темава.
Е имаше една ама и таа ја затворија сега има кај кула пазар тоа долу на чошо што е, или најубо од бт да си земеш :)