Author Topic: Може ли да се купи некаде солидно квалитетен сет од штрафцигери до 1000 денари?  (Read 2549 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи прашањето е релативно просто, ми треба сет од магнетизирани штрафцигери со цена до кај 1000 денари. Не барам нешто екстра квалитетно, само да не биде ептен шкарт :S. Имам многу штрафцигери дома, ама нитуеден од нив не е нешто посебно квалитетен и нитуеден од нив нема магнетизирани врвови :S, а некогаш навистина ми требало да имаат, да не морам цело време да користам пинцети ;D. Прашањево го поставувам бидејќи многу време ќе изгубам шетајќи се по продавници (штрафцигери има да се купат скоро секаде ;D), па за да не губам, сигурен сум дека некој купил или планирал да купи сет во последниве 3, 4, 5 месеци, па има информација од прва рака каде може да се најде тоа што го барам. Сетот не мора да биде преголем (5 до 6 штрафсигери со различни форми и големини се доволно), исто така не мора баш да биде сет од 5, 6 посебни штрафцигери, може и да има магнетизирани врвови на наставување (една дршка, повеќе врвови, мада пожелно е ако може за оваа сума на пари да се најде баш сет од квалитетни штрафцигери некаде), штрафцигерите не мора да се големи (не знам дали има димензии за овие работи, но не треба да се преситни и не треба да се преголеми, не планирам џамбо џет да расклопувам ;D). Исто така, не мора да ги има во сетот оние шестоаголните штрафцигери (оние што се слични на имбус клучевите, обично Philips на нивните уреди ги ставаат, и многу ги мразам >:(, скоро секогаш по расклопувањето на уреодт ги фрлам тие и ги менувам со обични ;), освен на лаптопите ;D). Би било пожелно ако може во сетот да има барем еден штрафцигер од оние што може да одвртуваат триаголни штрафчиња (гледам дека на некои Турски уреди често се поставуваат, како на пример калорифери, фенови, итн.), мада не е задолжително, ова го спомнувам чисто како опција ;).

Ако ве интересира уште нешто друго што би можело да биде релевантно кај сетот на штрацигери, прашајте, ќе ви одговорам дали ми одговара или не. Или само дајте ми листа на продавници каде што може да се купат солидни сетови на штрафцигери (тука спаѓаат и брендови/марки, искрено, порано Unior важеа за квалитетни, ама ми спомнале дека сега се за никаде, така да искрено не знам кој бренд моментално важи за релативно квалитетен производител на штрафцигери ;)) и јас ќе одам и ќе си разгледам.

Однапред да наведам за кои продавници знам дека продаваат вакви работи: Хубо, Unior, Euro Tools, (имаше една во Автокоманда, не ми текува сега како се викаше, ама и таму имаше вакви работи), Електрометал (или како и да се вика сега, преку мостот Близнак во Аеродром/Ново Лисиче кога се оди за накај Маџари се наоѓа)... сигурно знам уште некои други, но сега не ми текнуваат. Како и да е, колку што ми се важни продавниците, толку ми се важни и брендовите/марките на штрафцигерите, така да, ако може да ми наброите некои (заедно со локациите/продавниците каде што може да се купат), би било супер ;).

Однапред благодарам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
релативно квалитетни се оние на КИТО јас секојдневно на работа ги користам (повеќе од 2 год.)а може и поединечно да ги купуваш (значи окој кој ти треба) а цената поединечно е околу 150 ден па така за 1000 имаш околу 6-7 парчиња . е сега од каде да ги купиш  мислам дека ги има по повеќето продавници ама конкретно за местото каде живееш незнам . се надевам дека и другите ќе ти понудат некоја проверена опција а ако се решиш за бренд дефинитивно според мене УНИОР електричарските оние на кои телото им е изолирано до доле и се испитани дека се безбедни до 1000 V .
За крај за која опција и да се решиш со здравје да си ги користиш однапред  :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
релативно квалитетни се оние на КИТО јас секојдневно на работа ги користам (повеќе од 2 год.)а може и поединечно да ги купуваш (значи окој кој ти треба) а цената поединечно е околу 150 ден па така за 1000 имаш околу 6-7 парчиња . е сега од каде да ги купиш  мислам дека ги има по повеќето продавници ама конкретно за местото каде живееш незнам . се надевам дека и другите ќе ти понудат некоја проверена опција а ако се решиш за бренд дефинитивно според мене УНИОР електричарските оние на кои телото им е изолирано до доле и се испитани дека се безбедни до 1000 V .
За крај за која опција и да се решиш со здравје да си ги користиш однапред  :D

Фала за информацијата и честитките (уште не сум ги купил, ама фала во секој случај ;) ;D), баш ќе проверам каде може да се купат KITO штрафцигерите, можеби во Хубо или некоја друга продавница ги има, имам време да гледам и да барам, ќе разгледам кај ги има. А KITO штрафцигерите се со магнетизирани врвови или не, или имаш да бираш (со и без)?

За UNIOR ми кажале дека веќе не се ни оддалеку толку квалитетни, мада ќе прашам и таму (во Ново Лисиче има продавница), мада не ги пречкртав и нив, ќе видам и таму ;).

Ова прашував чисто информационо и провизорно, колку да имам идеја каде да барам, да не лутам насекаде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Giga мој совет за да не шеташ секаде можеш да  ги најдеш на едно место сите проверени алатки (штафцигери во овој случај) отиди  ти на саем  ;) . Таму има разни видови штрафцигери , a според цена и квалитет може лесно да се одлучиш  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Giga мој совет за да не шеташ секаде можеш да  ги најдеш на едно место сите проверени алатки (штафцигери во овој случај) отиди  ти на саем  ;) . Таму има разни видови штрафцигери , a според цена и квалитет може лесно да се одлучиш  ;)

Каде на Саем? После саем онаа продавницата што е во Автокоманда? Пред раскрсницата (таа што реков дека не ми текнува како се викаше :P ;D)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Внатре на саем  ;)

А како се вика продавницата? И каде се наоѓа поточно (Саем е голем поим ;D)? Ако можеш направи нешто од Google maps слика, или така нешто ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас имам VARO штрафцигери, земани ми се од хубо пред 1 година и сега за сега супер се...ги земав 800-900 денари негде (стварно не ми текнува, ама не беше повеке од 1000) ама не беа изолирани па јас сам им ставав изолација, и супер тераат...

П.С. мислам дека даниел мисли бап на саем да отидеш, на технома или таков некој саем...а продавницата таму кај саем што е се вика МЕРКУР...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Во Автокоманда се вика МЕРКУР, се наоѓа до бензинската на „Лукоил“. Има солидни работи не многу скапи. Јас имам земено бургии, фазомер, комплет крцкалки и други работи, и сега за сега добро се покажале.
Накај Маџари се вика Електроелемент ама мислам дека е скапо таму.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во Автокоманда се вика МЕРКУР, се наоѓа до бензинската на „Лукоил“. Има солидни работи не многу скапи. Јас имам земено бургии, фазомер, комплет крцкалки и други работи, и сега за сега добро се покажале.
Накај Маџари се вика Електроелемент ама мислам дека е скапо таму.

Епа за таа што реков дека не знам како се вика, така изгледа се викаше, Меркур ;D.

Епа ОК, се знајдов за продавници, горе долу истите во кои и јас мислев да барам, тие и ми ги посочивте, мислев евентуално да не има некоја за која јас не знам ;).

Ај сега за марки/брендови на штрафцигери, кажете некои? Еве Zdravkovski ги спомна KITO, штом со нив на работа/сервис работи секојдневно и се покажале супер, би тебало да значи дека се добри, така да планирам да ги барам нив ;). Дај кажете некои други брендови/марки ;)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
UNIOR без сомнение колега  ;) Еве го татко ми до мене седи , го прашувам и ми вика : Unior се најквалитетни ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и јас ти препорачувам UNIOR ама оригинални, не некој фуш турски
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jaс имам два штрафцигери мали,фирмата е топ мастер и супер се,имаат магнетизиран врв,и ги користам повеќе од 2 години,и онака се за ситнурии растурање па не ми прават проблем што имаат кратко тело,а имам и други некои купени од пазар ама ретко ги користам пошто нема некои длабоки дупки-штрафови па да не може да ги одвртам,исто имам и бланкерка од истата фирма „Top Master“ и ако надеш такви зимај ги нема да се разочараш,шарите им се црно со жолто. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Благодарам на сите за советите и препораките, ама се зависи од тоа колку ќе чини еден штрафцигер, штом викате UNIOR дека се најдобри, значи и „најсоленки“ се ;D, така да ќе треба изгледа некој „баланс“ да направам цена/квалитет ;). А инаку продавницава што е во Ново Лисиче, таму само оригинални UNIOR делови имаат, тоа е 100% сигурно, само да видам како се движат цените ;). Јас искрено мислев и некои други марки/брендови да разгледам (сега барем ги има доста, порано само UNIOR беа во бивша Југославија ;D), така да ќе пишам што сум направил и што сум земал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
И слики од штрафцигерите да не заборавиш ! ;) :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker