Author Topic: преден дел за напојување  (Read 815 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
преден дел за напојување
« Opened on 08.11.2010, Monday, 00:46:23 (Edited 08.11.2010, Monday, 00:48:16) »
значи ке правам напојување (се надевам дека и последно) па денеска се чудев како да ја направам маската, односно како да ги поставам потенциометрите, волтметрите и такви работи, па после некое време преместување на деловите се одлучив за конечниот распоред на предните делови... па кажете што мислите. иначе кај што е торусот треба да има тлеалка, а кај што се тие диодите (што личат на транзистори) треба да има прекинувачи како тој што е вториот на сликата...првиот прекинувач (тој скроз лево што е под „тлеалката“ ке биде главен, за уклучување на сите трансформатори што ке се, а прекинувачите ке се за пуштање на кое напојување сакам да го користам. првите две се single rail напојувања ~40V 4А а тоа последното (скроз десно) е со +/- и маса, 1,5А 15V (за напонот не сум баш сигурен колкав ке е) за работа со некои операциски засилувачи...



П.С. првиот дисплеј ке мери напон, вториот струја за првиот стабилизатор, истото е и за другите два дисплеи, а последниот ке мери само напон, дека струјата и не ми е многу битна за тоа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: преден дел за напојување
« Reply #1 on 08.11.2010, Monday, 00:54:56 »
Ахахахах ѕвер си ејјј,си го ставил тој прекинувачот со клуч ахахахах :D :D ;D ;).Море да не не е тој ;D(тој од tyco)?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: преден дел за напојување
« Reply #2 on 08.11.2010, Monday, 01:02:10 »
тој е бе...ке се к*рчам со него сега...за некое време ке нарачам уште еден... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: преден дел за напојување
« Reply #3 on 08.11.2010, Monday, 01:23:00 »
тој е бе...ке се к*рчам со него сега...за некое време ке нарачам уште еден... :D
Хах мене ми дојде некоја луда идеја :D,тој прекинувач со клуч да го ставам на компјутерот за on/off ама не тој што е кај power supply-то овој од предната страна кај тоа рестарт копчето хахах ;D.Е после тикви кој ќе го уклучи компјутерот освен јас ахахахах  :D :D :D 8) 8) 8)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: преден дел за напојување
« Reply #4 on 08.11.2010, Monday, 02:44:05 »
хахаха, добра ти е идејата...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: преден дел за напојување
« Reply #5 on 08.11.2010, Monday, 14:31:48 »
Мене супер ми изгледа распоредот, само не ми е јасно, колку всушност извори ќе има, колку што успеав да видам, ќе има 3. Според мене доволно ти се 2 за симетричен напон да можеш да генерираш, не сваќам зошто ти е третиот, случајно да не треба на некое коло напон кој (на пример) не е +-12V туку +5V, затоа?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: преден дел за напојување
« Reply #6 on 08.11.2010, Monday, 18:16:41 »
Мене супер ми изгледа распоредот, само не ми е јасно, колку всушност извори ќе има, колку што успеав да видам, ќе има 3. Според мене доволно ти се 2 за симетричен напон да можеш да генерираш, не сваќам зошто ти е третиот, случајно да не треба на некое коло напон кој (на пример) не е +-12V туку +5V, затоа?

тоа последното што го пиша не те сватив (за напоните), ај те молам пак објасни...и да, 3 напојувања ке има, а и нема ништо да ми биде ако има некое вишок напојување... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: преден дел за напојување
« Reply #7 on 17.11.2010, Wednesday, 15:58:45 »
Мене супер ми изгледа распоредот, само не ми е јасно, колку всушност извори ќе има, колку што успеав да видам, ќе има 3. Според мене доволно ти се 2 за симетричен напон да можеш да генерираш, не сваќам зошто ти е третиот, случајно да не треба на некое коло напон кој (на пример) не е +-12V туку +5V, затоа?

тоа последното што го пиша не те сватив (за напоните), ај те молам пак објасни...и да, 3 напојувања ке има, а и нема ништо да ми биде ако има некое вишок напојување... :D

Па на сликата исгледа како да имаш три извори за напојување, затоа и прашав, а не два, да беа два ОК, има логика, ама дека изгледа како да има 3, затоа и прашав ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: преден дел за напојување
« Reply #8 on 17.11.2010, Wednesday, 17:10:12 »
3 ке ги има...барем тоа е планот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)