Author Topic: Кој го измислил предметот Бизнис!??  (Read 2181 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Ај извинете вака но да прашам зашто е предметот Бизнис вовден во средно стручните училишта?!Мене многу ме нервира и нема да учам!! ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ни ја не учев бизнис, и стварно мислам дека е непотребен, ама овие нашиве политичари не прават универзалка...за секоја работа да не бива, не само за една...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Има таков предмет, кај мене се викаше Менаџмент и Бизнис
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ја не пипнувам книга,а утре ме испрашува! :-*

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и ние имаме бизнис, па мислам дека е добро
бидејќи нема повеќе државна работа, сега секој сака да си отвори сопствен мал/ среден бизнис
па вака ќе научи што како, закони ова она
нас професорот ни кажува што како ако сакаме да отвориме бизнис, на што да пазиме како да работи и така некој работи од практика
пред некое време ни кажуваше за банкарски сметки како да си отвораме ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
сега сум 3 година,така?Да,имам 17 години,така?Да,кој ќе запамти што учел во 3,Така??Да,па додека запамтам што сум учел ќе....

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
и ние имаме бизнис, па мислам дека е добро
бидејќи нема повеќе државна работа, сега секој сака да си отвори сопствен мал/ среден бизнис
Тука си во право! Како иде времето испаѓа дека е еден од поважните предмети.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
еее, ама кога ќе видиш после мака со отворање бизнис да видиш се како ќе ти дојде на еднаш да не мора после се јово на ново да учиш или па да вработуваш менаџер да го плаќаш со некоја чудна плата ( ништо да не остани за тебе), а вака ќе знаеш колку толку да не пропаднеш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ама пак, немаат сите во план да си отвараат бизнис, ако сакаш со бизниси да се занимаваш економско што не си се запишал или нешто слично...требало да го направат изборен....и ке се види кој мисли да отвара бизнис или се интересира од такви работи а кој не...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Бие сте сега средно мислете му ја, јас си го поминав моето ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
И јас тоа се нервирам, четврток имам тест а не знам до каде сме стигнати. Многу ме нервира предметов!  >:(

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
сега сум 3 година,така?Да,имам 17 години,така?Да,кој ќе запамти што учел во 3,Така??Да,па додека запамтам што сум учел ќе....
хаха не се секирај и во четврта ке го учиш,иначе Стево ти предава.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
ни ја не учев бизнис, и стварно мислам дека е непотребен, ама овие нашиве политичари не прават универзалка...за секоја работа да не бива, не само за една...

Точно....Од све по нешто и на крај ништо...  ;D ;D ;D

По мене најголема глупост е што ги направија скоро сите училишта да бидат на еден начин гимназии...Средните стручни и занатски училишта се пренаменија и сите сакаат да бидат бизнисмени и да прават многу пари....А за многу пари треба производство...Е кој ке произведува,(кои луѓе, мајстори, занатлии) или очекуваме нештата од марс да ни паднат и ние само да бидеме трговци, да продаваме и да тераме бизнис, и као демек ние бизнисмени...
Глупости...
Искрено немам видено како изгледа некоја од тие книги, а сигурен сум дека 99% им се препишани од некој странски автори, а во голем дел се превземени од веќе постоечките и заборавени книги од нашата претходна држава, но само добро сложени во нови корици и со реименувани наслови...
Ужасно....
Да немаше објаснување во книгата-скриптата на факултет по предметот Менаџмент, немаше да знам дека "Стечаен Управник" по ново се викал "Менаџер за пресврт", Директор или Управник по ново се вика Генерален Менаџер....жифти све....итн....По мене страшно и жалосно...Почнавме да си го упропастуваме и мајчиниот јазик со воведување на странски зборови и фрази небаре ние така многу културно сме се изразувале, а 90% од личностите кои ги употребуваат тие фрази и зборови не им го знаат ни винстинското значење, нели, бидејќи не знаат како да ги преведат, па глумат лудило.... ;D
Тоа ви е дечки....Страшно е по мене што треба да ве тероризирааат со некакви непотребни екстра предмети кои порано биле имплементирани во секој предмет посебно, или пак на некакво однесување, по ново - менаџирање за комуникација со деловни странки или пак деловни гости...Такво нешто не се учи, тоа се стекнува....
Али ке издржите...Јаки сте вие  ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
сега сум 3 година,така?Да,имам 17 години,така?Да,кој ќе запамти што учел во 3,Така??Да,па додека запамтам што сум учел ќе....
хаха не се секирај и во четврта ке го учиш,иначе Стево ти предава.

Не,не ми предава Стево ми предава Салфетка...Така мислам се вика ;D ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
само сале не жали.... ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)