Author Topic: Ѕвоно со ПИК за училиште  (Read 1049 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ѕвоно со ПИК за училиште
« Opened on 30.09.2010, Thursday, 23:02:02 »
Еве да се префрлиме на она што го започнавме.Ако сакате заеднички да работиме и заработиме преку форумов.Соработка за сите кои сакаат да работат на проектот *Школско ѕвонче*.
Проблемот е следен : Се бара програмер кој би направил со ПИК уред кој ке вклучива релеј,преку кого ке вклучуваме во определени интервали (наставен час- одмор).Часот мора да може да се менува (30-40-45 минути) исто и одмор ( 5-10-15-20-30 мин) по потреба.Уредот може да биде самостоен или поврзан со ПК ,преку кого може да се  врши потребно подесување.Значи онака како авторот ке замисли.Пример : се стартува рачно-автоматски во определено време уредот,ѕвончето добива импулс преку телето и ѕвони 10 сек. па одбројува 45 мин и повторно ѕвони10 сек.,па одмор 5 минути и пак се активира и се така....7 или 8 часа( да може да се подеси. Опција - скратени часови по 40 или 35 мин. одмор 10,15,30 мин... итд. Не морам да објаснувам! :D Правиме плочка, електронски делови, исправувач,  кутија  итд. Оставете го тоа на мене! Ми треба партнер за програм,програмирање ПИК, а јас (или ако сакаат нека се вклучат и други!!) нарачувам ПИК ,склопувам и продавам.Доколку сакате секој ПИК посебно го плаќам- купувам.Што мислите за идејава?!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #1 on 01.10.2010, Friday, 08:33:33 »
Пиши лична порака.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #2 on 01.10.2010, Friday, 11:10:03 »
batka имаш идеа за бизнис. Одлично нешто.извинете за оф топикот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #3 on 01.10.2010, Friday, 11:16:59 »
А зашто не направите како што рече Деофрант со РС232 и софтвер за ПЦ!Мислам без ПИЦ!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #4 on 01.10.2010, Friday, 16:16:51 »
А зашто не направите како што рече Деофрант со РС232 и софтвер за ПЦ!Мислам без ПИЦ!

Проблемот е во тоа што секаде нема ПЦ! Во разговор со школите предност даваат на независен уред во кутија кој би работел по принцип  - вклучи и заборави! ;D .Ако го користиме преку ПК се поставува проблем  со  инсталација на програм(софтвер - може да се украде!) ,обука,потрошувачка на енергија итн.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #5 on 01.10.2010, Friday, 17:53:29 »
би можело да се направи да има неколку различни режими на работа...на пример режим 1 да биде со часови од по 45 мин и пауза меѓу нив, голем одмор од 20мин после 3ти час. втор режим да биде со часови од по 30 мин и пауза меѓу нив, голем одмор од 20мин после 3ти час. и така натаму и така наваму...и со тастер некој да се одбираат режимите на работа а кој режим е активен да се покажува на некој ЛЕД дисплеј или со светење на соодветна лед диода, ако бројот на режими  е помал од 7... ви текнува што ми е идејата???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #6 on 01.10.2010, Friday, 17:57:55 »
да и еден РТЦ да се стави ќе биде многу добро!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #7 on 02.10.2010, Saturday, 14:51:09 »
Може ли вака некако? ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #8 on 02.10.2010, Saturday, 15:01:20 »
да добро е ова!!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #9 on 11.11.2010, Thursday, 22:24:52 »
Еве нешто ново од емитер...батка ѕирни ;) :D
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3227
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #10 on 12.11.2010, Friday, 00:28:07 »
МАли,ѕирни ти ! ;) >:( >:( Идеата за написот беше моја,ама решението не е до крај разработено ( не се решени одморите):Ја имам и оригиналната шема,ама многу треба да се доградува и експериментира,а јас за жал немам толку слободно време! ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #11 on 13.11.2010, Saturday, 16:47:54 (Edited 13.11.2010, Saturday, 21:14:40) »
Да се вратам на проблемот: не знам дали го видовте проектот од новиот Емитер,ама ми се чини дека е малку гломазен.Сепак,оставам простор да дискутираме за тоа и некоја нова идеа.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ѕвоно со ПИК за училиште
« Reply #12 on 13.11.2010, Saturday, 21:15:36 »
Следниот испад од тема ќе биде казна, доколку знаете и можете да помогнете помогнувајте, доколку не се разбирате многу, не се глупирајте

Следене офф топик 3 дена одмор
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!