Author Topic: Микросам  (Read 1882 times)

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Микросам
« Opened on 20.07.2010, Tuesday, 13:33:01 »
Електроничари, сакам да слушнам ваше мислење за последнава машина на Микросам.
Според мене компанијата е доста успешна со тоа што произведе машина за производство на критични авионски делови. Според вас дали е можно таква критична технологија да се произведе овде, во Република Македонија, поточно во околината на Прилеп, каде претежно се обработува тутун.
Да слушнам ваше мислење.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Микросам
« Reply #1 on 20.07.2010, Tuesday, 14:35:30 »
Да може, и тоа е веке реалност многу години :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Микросам
« Reply #2 on 20.07.2010, Tuesday, 15:08:47 »
Да, јас се сложувам, ако ја имаат потребната машинерија да се произведат, зошто да не може ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Микросам
« Reply #3 on 20.07.2010, Tuesday, 15:12:31 »
само крајот на првиот пост не ми се свиѓа, тоа што прашуваш дали може да се произведе нешто толку добро во Македонија. Во Македонија има многу стручни луѓе, но немаат ни пари ни поддршка од тие што треба да ја добија, така да не сме многу познати по некои иновации...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Микросам
« Reply #4 on 20.07.2010, Tuesday, 15:48:20 »
сé се може ако се сака, доколку се имаат потребните финансиски средства за да се оформи и направи фирмата која сака да се занимава со тоа лесно е, но дококу се немаа толку финансиски средства тогаше потешко
рачунај треба цела механизација и машини да  се набават
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Микросам
« Reply #5 on 20.07.2010, Tuesday, 15:51:47 »
Па тоа ми беше и мене поентата, ако се има потребната машинерија, ништо не е невозможно. Како што рекле старите, секој занат бара посебен алат, ако се нема алатот, ништо не може да се направи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Одг: Микросам
« Reply #6 on 20.07.2010, Tuesday, 17:52:07 »
Во право е Бојан. И македонија има голем потенцијал. Но зборот ми беше тоа дека фирмата не била финансирана ни од нашата влада, ни од никого. Покрај генијалните иншженери, од каде финансиски средства за сето тоа да се направи, плус Микросам биле редовни учесници на саемот за композити во Парис каде што учествуваат нај добрите фирми од обаласта на композитите.
Па според ова фирмата мора да е многу успешна.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Микросам
« Reply #7 on 20.07.2010, Tuesday, 18:30:59 »
Па да изгледа е, само што исто како што има многу светски познати музички бендови (во определени стилови) од Македонија (а во Македонија за нив знаат двајца или тројца), истото се случува и со Микросам, сите знаат дека постои само никој не знае колку е успешна ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BanManaSaH

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Одг: Микросам
« Reply #8 on 03.08.2010, Tuesday, 23:06:14 »
Па тоа ми беше и мене поентата, ако се има потребната машинерија, ништо не е невозможно. Како што рекле старите, секој занат бара посебен алат, ако се нема алатот, ништо не може да се направи ;).
Во Микросам нема ништо од посебна машинерија. 2 дребонзи и еден циркулар, компјутери, десетина умни глави и 2 шофери. Таму само се осмислува, и се склопува машината. Посебните компоненти и делови се прават на други места, низ Македонија и Германија. И нема сериско производство, се е наменско. Така барем беше пред 2 години. Мислам дека и сега е исто. Значи Микросам нема купено машини за којзнае какво производство. Микросам сам си прави машини за своите и туѓите потреби. Таквите самопроизведени машини (роботи) се користат за наменско производство во авио индустријата, воената индустрија, имаат цивилна намена а и последно нешто што читав за Микросам пред 5-6 месеци е дека нивна машина - (робот) произведувала супер лесни и цврсти композитни материјали употребувани во НАСА вселенските летала.

Пред 2 години бевме во научна посета на Микросам и сето ова го видовме.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Микросам
« Reply #9 on 03.08.2010, Tuesday, 23:38:44 »
Па тоа ми беше и мене поентата, ако се има потребната машинерија, ништо не е невозможно. Како што рекле старите, секој занат бара посебен алат, ако се нема алатот, ништо не може да се направи ;).
Во Микросам нема ништо од посебна машинерија. 2 дребонзи и еден циркулар, компјутери, десетина умни глави и 2 шофери. Таму само се осмислува, и се склопува машината. Посебните компоненти и делови се прават на други места, низ Македонија и Германија. И нема сериско производство, се е наменско. Така барем беше пред 2 години. Мислам дека и сега е исто. Значи Микросам нема купено машини за којзнае какво производство. Микросам сам си прави машини за своите и туѓите потреби. Таквите самопроизведени машини (роботи) се користат за наменско производство во авио индустријата, воената индустрија, имаат цивилна намена а и последно нешто што читав за Микросам пред 5-6 месеци е дека нивна машина - (робот) произведувала супер лесни и цврсти композитни материјали употребувани во НАСА вселенските летала.

Пред 2 години бевме во научна посета на Микросам и сето ова го видовме.


toa e najvaznoto sto ti treba...i da imas alati i masini sekakvi, nisto nemozes bez tie desetina umni glavi...


P.S. same shit and here...u kompjuternica sum...pak
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Микросам
« Reply #10 on 04.08.2010, Wednesday, 17:24:49 »
Quote
Според вас дали е можно таква критична технологија да се произведе овде, во Република Македонија, поточно во околината на Прилеп, каде претежно се обработува тутун.
Да и така е повеќе од 10 год кога за прв пат ги видов на технома.

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Одг: Микросам
« Reply #11 on 04.08.2010, Wednesday, 18:11:48 »
А дали го знаете ова: Незнам точно за која година се работи, мислам дека 2001-2002 но не ме држете за збор. Микросам на некој саем во Франција требало да презентираат некој робот, роботоф бил ставен во комбе и по некое време украден, кој и зошто незнам.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Микросам
« Reply #12 on 04.08.2010, Wednesday, 18:33:55 »
Да тоа е вистина за роботот дека е украден а инаку тој требало да биде дел од наменската индустрија

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Микросам
« Reply #13 on 06.08.2010, Friday, 21:50:04 »
Не ја гледам поентава на муабетов.Дајте некој финиш,за што се работи?!

Offline BanManaSaH

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Одг: Микросам
« Reply #14 on 06.08.2010, Friday, 22:22:28 »
Го најдоа само комбито, празно се разбира. Во самиот центар на Париз.
А робот - машината некој ...
(ја растурил за делови  ;D , или ја предал во отпад )