Author Topic: Ваши идеи за некој поголем (огромен) проект!  (Read 896 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Значи вака оваа тема ја отворам за дискусија околу идеи за некој голем проект што бара огромни финансии не во смисла на некојси 2-3к денари туку во смисла на 60-100к денари вака колку муабет да се прави и идеи да се разменуваат.
Имено јас дома имам доградба на станот во која едната соба сеуште е празна и мислам да ја направам домашно кино за 4-6 лица со кожени фотељи како за кино, потоа предзасилувачот што го правам при што привремено ќе бидат слабите 5x10W + 1x30W сараунд звучки - мислам да правам подобри и затскриени во ѕидовите, потоа направи сам проектор со 17" монитор и контролна плоча која е - при што пресметките се извршени да ми даде дијагонала од 2.2 метри со резолуција од 1080p резолуција на Full-HD (цената за целиот проектор е околу 18к денари). И најинтересното е градењето на изглед од Star Trek која ми е најомилена серија на сите времиња не само поради тоа што е SCI-FI туку и поради тоа што е единствена серија која се има емитувано повеќе од 40 години во етерот.
Потоа поврзување на компјутер како HTPC (Home Theater Personal Computer) кој ќе има 2 картички за дигитална и 1 картица за аналогна телевизија - едната дигитална за снимање на канали додека гледаш друг канал (замисли фудбалот како ќе изгледа на дијагонала од 2.2 метри).
Изработка на MP3 Player (сорс: www.pjrc.com) и CD Player (сорс: СиликонЧип/Електор Списание).


П.С. Ако ми текне уште нешто ќе пишам.

П.П.С. Ми текна и на FM Ресивер но немам најдено квалитетен со ЛЦД екран и дигитална контрола со далечинско, а да се мачам јас да го мислам немам намера :)
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Баш ме интересира како ќе ти излезе проекторот, едно време и јас сакав да правам, мада во последно време како паѓаат цените се мислам дали се исплати воопшто. Исто така ме интересира и Star Trek изгледот, особено како ќе ја направиш вратата ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Баш ме интересира како ќе ти излезе проекторот, едно време и јас сакав да правам, мада во последно време како паѓаат цените се мислам дали се исплати воопшто. Исто така ме интересира и Star Trek изгледот, особено како ќе ја направиш вратата ;D

Тоа незнам кога ќе биде можеби и ќе помине некоја година, инаку за да добиеш ти квалитетен 1080p проектор за добра цена од 2-3к евра не верувам, прво поради тоа што нема да добиеш слика од 2 па нагоре метра дијагонала, потоа една светилка чини и по 400-600 евра за тие проектори, трето илуминацијата им е полоша - декларираната не е вистинската исто како со PMPO кај засилувачите. Единствено габаритноста им е плус страна према самопрајските проектори.

Вратата ќе го има и уникатниот звук на Star Trek :) и ке пише TurboLift на нејзе и ке направам бргу да се отвора. Абе што да расправам идеи сум полн само пари и време ми требаат :)
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Хехе, и јас сум пун идеи ама празен со парички (време горе-доле се наоѓа)... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Интересни идеи.ке треба да се стави видео кога ке биде готово оваа.А како се прави проектор од монитор ке биде добро да се искористат пензионираните монитори
rules are made to be broken

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Интересни идеи.ке треба да се стави видео кога ке биде готово оваа.А како се прави проектор од монитор ке биде добро да се искористат пензионираните монитори

Еве имаш тема за како се прави проектор од монитор:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1107.0
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA