Author Topic: Редуктор / worm drive  (Read 2835 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #15 on 12.01.2014, Sunday, 03:13:17 »
ако ти врши работа мотор од бришачи за кола побарај од југо некое или 101 (стокец :P ) и тие вртат во една насока, а тоа бришачите што одат лево-десно е изведено со посебен механизам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #16 on 12.01.2014, Sunday, 15:18:57 »
Токму така од 101 и од Југо вртат само десно имав едно моторче такво низ дома само којзнае каде ми е  :D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #17 on 12.01.2014, Sunday, 19:05:12 »
Во принтер ги имаш другар во постарите баш пред некое време отварав и видив нешто слично на ова што тебе ти треба, по сликата многу малце поголем од кај видеорекордерите исто со пластични запци. Но ако може да појасниш за каква антена станува збор за  ФМ ТВ? и каква функција ке ти врши тебе ? принцип на работа или доколку имаш некое линкче да видиме. Ме асоцира на оние антени што ги има на контролните кули на аеродромите :D во право сум или не баш ?

Trolko

  • Guest
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #18 on 12.01.2014, Sunday, 19:24:23 »
Во принтер ги имаш другар во постарите баш пред некое време отварав и видив нешто слично на ова што тебе ти треба, по сликата многу малце поголем од кај видеорекордерите исто со пластични запци. Но ако може да појасниш за каква антена станува збор за  ФМ ТВ? и каква функција ке ти врши тебе ? принцип на работа или доколку имаш некое линкче да видиме. Ме асоцира на оние антени што ги има на контролните кули на аеродромите :D во право сум или не баш ?

Фала на препорака, но не би ми годело да купувам принтери само за да ги вадам деловите :-)

За жал не би можел да кажам ништо повеќе за што *антени* станува збор :(

Тенкс во секој случај ;)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #19 on 12.01.2014, Sunday, 23:37:59 (Edited 12.01.2014, Sunday, 23:42:00) »
Quote
За жал не би можел да кажам ништо повеќе за што *антени* станува збор Таженко
Значи тајно е тоа што ќе го изработувате се шалам ;).Па не мора секој се да знае.Инаку ротирачки антени се користат за КБ подрачјето најчесто.Се користат и цели ротирачки системи со мотори и со системи за позиционирање.Интересно е во секој случај да имаш ротирачка антена.Тие се помали не се големи со десетици метри бидејќи за прием на кратки бранови не се потребни кој знае колку големи антени. ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Trolko

  • Guest
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #20 on 13.01.2014, Monday, 02:38:18 »
Quote
За жал не би можел да кажам ништо повеќе за што *антени* станува збор Таженко
Значи тајно е тоа што ќе го изработувате се шалам ;).Па не мора секој се да знае.Инаку ротирачки антени се користат за КБ подрачјето најчесто.Се користат и цели ротирачки системи со мотори и со системи за позиционирање.Интересно е во секој случај да имаш ротирачка антена.Тие се помали не се големи со десетици метри бидејќи за прием на кратки бранови не се потребни кој знае колку големи антени. ;D

Ти благодарам за објаснувањето :-) Веруј дека сум прилично запознаен за што сѐ може да се користат ротирачките антени :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #21 on 13.01.2014, Monday, 10:13:44 »
@Trolko, исто можеш да искористиш и некоја расходована акумулаторска бормашина, работи на низок напон, моторот е прилично јак, редукторот исто така, плус на старо со неисправен акумулатор може да се купат релативно ефтино.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #22 on 13.01.2014, Monday, 15:07:39 »
Токму така од 101 и од Југо вртат само десно имав едно моторче такво низ дома само којзнае каде ми е  :D ;D ;D

лево-десно може да врти во зависност од поларитетот на напојувањето

@Trolko, исто можеш да искористиш и некоја расходована акумулаторска бормашина, работи на низок напон, моторот е прилично јак, редукторот исто така, плус на старо со неисправен акумулатор може да се купат релативно ефтино.

за тоа што викаш дека се јаки, да јаки се ама ке треба и дополнителни кочници да се ставаат зашто редукторите со полжавест преносник (worm drive) имаат самокочење, односно неможеш да го вртиш излезното вратило и моторот да ти се врти, а кај редукторите од бормашина можеш да го вртиш футерот без некој проблем.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #23 on 13.01.2014, Monday, 16:49:43 »
Епа баш тоа и треба, да не може да се врти излезната осовина, а со тоа и целата антена, на пр. од ветар и сл... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #24 on 13.01.2014, Monday, 18:09:41 »
лево-десно може да врти во зависност од поларитетот на напојувањето
Бидејќи некои мотори за бршачи не се дизајнирани да вртат на двете страни, ако им го смениш поларитетот, после некое време, им се превиткуваат четкиците и настанува дефект.

Не ме прашувајте како сум дознал  ;D
Жан

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #25 on 13.01.2014, Monday, 18:35:16 (Edited 13.01.2014, Monday, 18:38:57) »
Точно така како што кажа членот Жан.Не не зависи кај новите коли имаме моторчиња кои со промена на поларитетот го мењаат и правецот ама ретки се тие тоест јас мислев дека не постајат но еден автоелектричар ми кажа дека видел моторчња во киа мислам дека автомобил биле и некоја друга марка исто што работат со промена на поларитетот.Инаку сите мотори еве јас на мојот форд имам видено вртат во десно и има еден специјален механизам што е направен за да ги враќа брисачите назад.Еве и на југо моторот врти само во една насока но нели ќе може да извади некој таков обичен мотор и со се механизмот и тој да се искористи за придвижување на антената.Но тоа не е можно сите мотори имаат различни механизми запци.После му дадовте идеа со видео рекордер но незнам дали таа ја прифати а членот рече исто дека немал принтер за да го извади механизмот кој му го посочија така да незнам  од што друго да си најде соодветен механизам. ;D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Trolko

  • Guest
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #26 on 13.01.2014, Monday, 19:14:40 »
После му дадовте идеа со видео рекордер но незнам дали таа ја прифати а членот рече исто дека немал принтер за да го извади механизмот кој му го посочија така да незнам  од што друго да си најде соодветен механизам. ;D ;)

Членот се обидуваше да каже дека ќе му требаат повеќе количини (над 100, можеби 200) од истиот механизам и вадење т.е. salvaging на компоненти не е опција во никој случај, затоа во првиот пост, членот напиша дека му е потребен _само_ механизмот и тоа да го набави од МК :-)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #27 on 13.01.2014, Monday, 19:24:11 »
Мислам дека ако зборнеш со некој што поседува работилница за изработка/ поправка на механички делови кој има соодветен алат, дека за таа количина би ти се нафатиле да ти ги изработуваат тука механизмите, само ти мотори да си набавиш од негде (интернет де :D )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Trolko

  • Guest
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #28 on 13.01.2014, Monday, 19:26:24 »
Мислам дека ако зборнеш со некој што поседува работилница за изработка/ поправка на механички делови кој има соодветен алат, дека за таа количина би ти се нафатиле да ти ги изработуваат тука механизмите, само ти мотори да си набавиш од негде (интернет де :D )


Искрено тоа веројатно ќе ми е крајната опција. Моторите и сѐ останато е веќе во продукција, остана само уште малава механика да ја досредам. Затоа барав само механизми :-)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #29 on 13.01.2014, Monday, 19:37:06 »
толкава количина на едно место тешко, до кај 10-20 би собрал од овде од онде, ама повеќе не верувам, или ќе мора од негде да ги набавиш или па некој да ти ги изработи
најди си некој добар машинец нека ти испроектира и помини по фирмиве делови што изработуваат побарај им понуда, прашај и кај овие пластика што лијат, можеби поисплатливо ти е да ги направат од некоја пластика која би била доволно издржлива за мехничките напрегања кој ќе ти се појават
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!