Author Topic: Избор на струка  (Read 5365 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Избор на струка
« Reply #30 on 21.06.2013, Friday, 22:57:39 »
секако одам на факултет ;D ама едно е да имаш започнато од средно друго е наново да почнуваш. ::) затоа прашувам да видам што како.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Избор на струка
« Reply #31 on 21.06.2013, Friday, 22:59:16 »
Мој предлог е електроника,на факултет одлучи што сакаш да бидеш.До тогаш ке видиш и што ти лежи.
Дарко

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Избор на струка
« Reply #32 on 21.06.2013, Friday, 23:04:48 »
и јас повеке сакам да одам на електроника али ке почекам да видам дали некој ке напише што се изучува на компјутерска техника и ке споредам па ке ја донесам конечната одлука. ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Избор на струка
« Reply #33 on 21.06.2013, Friday, 23:35:54 »
се сложувам со ддд, има ооогромен дел позади шемите и компонентите, мислиш дека знаеш...јас од 5 години со електроника се бавам...мислев сум знаел нешо, наполнив 8 сфатив дека тогаш ништо не сум знаел, наполнив 10 сфатив дека ни на 8 не сум знаел нешо, наполнив 13...ехее уште колку имало. Сега имам 16 имам познавање, али сепак човек учи додека е жив...не ни планирам некогаш да прекинам као “знам доволно“.
Ако се запишеш на афтоматика...не се надевај дека ќе бидеш спремен да работиш со софтвер...и таму си далеку. Шо било да одиш, гледај да го сакаш тоа. Продолжи на факултет. Од занает не надевај се да се богатиш, али фамилија никогаш нема да страда за леб ;)

Со тоа “р‘мбаш“...тоа е како ти ќе го сфатиш и колку си желен да работаш! :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Избор на струка
« Reply #34 on 21.06.2013, Friday, 23:41:48 »
Е.мој Стифи и кога ке имаш триесет ќе имаш исто познавање од електроника  ;D ;D (мала шала) Ако сакате напред да одите морате сами да се наобразувате,Зависи кој колку е амбициозен. За Металика: батка= никој не може да ти даде совет,мисли со своја глава,за утре да не ти биде начмиш крив!!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Избор на струка
« Reply #35 on 21.06.2013, Friday, 23:43:20 »
не реков дека јас знам се, никој неможе да знае се но имам основни познавања т.е. што е отпорник, кондезатор, како  се бележи да ги читам шемите и сл. инаку јас уште од 1 одд имам залемувано жички,а  само да знаеш колку нешта имам растурено. ;D. и јас не се плашам од работа ако треба и у комуналното ама да се вади некоја пари а не да чекаш на државата да ти даде.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Избор на струка
« Reply #36 on 22.06.2013, Saturday, 19:29:41 »
Се слагам со батка. Треба сами да се образувате, да учите и од искуство и од грешки било ваши или туѓи. Јас на пример имам гимназија средно и завршив факултет за информатички науки така да се што знам за електроника го научив сам. Со моите 27 години ни оддалеку не сметам дека знам се што значи дека веројатно ќе учам цел живот.   :)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Избор на струка
« Reply #37 on 22.06.2013, Saturday, 22:34:33 »
Луѓе теоријата без пракса е ништо! со искуство и со читање ќе се надградите...

Е.мој Стифи и кога ке имаш триесет ќе имаш исто познавање од електроника  ;D ;D (мала шала)
Па значи се‘ знам...нема шо да се надградувам :3 хуху  ;D