Author Topic: потребни ми се две SAA1057  (Read 767 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
потребни ми се две SAA1057
« Opened on 13.02.2011, Sunday, 16:40:26 »
потребни ми се две SAA1057 од кој едното мора да е Philips а другото може да е и ST, порано ги имаше во Алфа Електроника во Битола по цена од 105 денари но се потрошија а тука во една скопска продавница се дури неколку пати поскапи, што за мене е премногу со оглед дека треба да купам 2 парчиња. Бидејки овие се стари IC може некој има од стар телевизор или слично. Па ако не му требаат да направиме пазар.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: потребни ми се две SAA1057
« Reply #1 on 13.02.2011, Sunday, 18:27:40 »
Оф топик: Имам три кварца 4 Мхз ,ке ги чувам,до 20.02 сигурно не можам да дојдам или пратам во СК.Ако емногу хитно може би по пошта ,ама многу поштарина ке ти дојде! ;D ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: потребни ми се две SAA1057
« Reply #2 on 13.02.2011, Sunday, 19:26:03 »
друже ај ке ти кажам, имам пријател во Велес и тој идат често накај Скопје и ке му се јавам, ако се нафати веднаш ке те обавестам. Сега ке му вртам. Ти кажи ми што ти недостасува од електроника па да ти пратам нешто по него ? :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: потребни ми се две SAA1057
« Reply #3 on 13.02.2011, Sunday, 21:06:04 »
офф топик
разгледај за TSA6057 мислам дека вршат слична/ иста работа

он топик
немам сретнато по телевизори ако најдам ќе те известам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: потребни ми се две SAA1057
« Reply #4 on 13.02.2011, Sunday, 22:59:16 »
он топик
немам сретнато по телевизори ако најдам ќе те известам :)

Некои постари модели би требало да ги имаат, кај новиве се е микропроцесорски контролирано :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."