Author Topic: RAM меморија  (Read 1461 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
RAM меморија
« Opened on 14.12.2010, Tuesday, 00:23:59 »
купувам рам меморија ддр1 но да е 64 битна или , може и замена ја да ви дадам 32 битна вие 64 битна се разбира со моја доплата  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: RAM меморија
« Reply #1 on 14.12.2010, Tuesday, 00:28:57 »
купувам рам меморија ддр1 но да е 64 битна или , може и замена ја да ви дадам 32 битна вие 64 битна се разбира со моја доплата  :)

Каква е таа 64 битна меморија ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: RAM меморија
« Reply #2 on 14.12.2010, Tuesday, 00:34:13 »
вака сеа  денес купив една ДДР1 512 64x8 , А старата ми е ДДР1 512 32x8 е сеа ја мислев ова 64,32 се бита или што е ? пошто кога ке ги приклучам и двете се кочи копјутерот ....тие бројчиња треба да бидат исти

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: RAM меморија
« Reply #3 on 14.12.2010, Tuesday, 00:40:46 »
вака сеа  денес купив една ДДР1 512 64x8 , А старата ми е ДДР1 512 32x8 е сеа ја мислев ова 64,32 се бита или што е ? пошто кога ке ги приклучам и двете се кочи копјутерот ....тие бројчиња треба да бидат исти

Тие бројчињата означуваат колку MB меморија може да издржи (меморира) секој од модулиуте (чиповите) на DIMM-от, значи 8 X 64MB = 512МB, а 8 X 32MB = 256MB, што значи дека едниот модул е 512MB а другиот е 256MB. Значи не се двата 512MB, туку само едниот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: RAM меморија
« Reply #4 on 14.12.2010, Tuesday, 00:43:22 »
иии фалати за ова  :o сеа знам несто повеке ,а не ми е јасно засто ли кочи  ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: RAM меморија
« Reply #5 on 14.12.2010, Tuesday, 00:46:57 »
иии фалати за ова  :o сеа знам несто повеке ,а не ми е јасно засто ли кочи  ???

Некои матични плочи „поднесуваат“ (се фаќаат на нив) само определени типови на мемории, и мене ми се има случувано истото, зошто, не знам, или само определена комбинација на мемории. Порано имаше едно правило дека меморијата со најголем капацитет ја ставаш на слот DIMM0, таа со малку помал на DIMM1, таа со уште помал на DIMM2 за да може правилно да ги исчита меммориите компјутерот, но сега гелдам дека веќе тоа правило не важи, т.е. зависи од производител до производител и колку им се квалитетни матичните плочи :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: RAM меморија
« Reply #6 on 14.12.2010, Tuesday, 00:53:57 »
фала тии  :)

Offline toni national

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • F**k the MP3, I want my compact cassette
Одг: RAM меморија
« Reply #7 on 14.12.2010, Tuesday, 15:17:13 »
Хмм, и јас го имав истиот проблем. Затоа ако купуваш пак таква меморија најдобро е прво да ја пробаш дали ке работи на твојата плоча а потоа да ја платиш.  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: RAM меморија
« Reply #8 on 14.12.2010, Tuesday, 16:19:22 (Edited 14.12.2010, Tuesday, 17:41:21) »
Проблемот со меморија  DDR 1 е тоа  што ги има со различити брзини (во мегахерци!) па ги има 400,333,566..... Е,ако ставите две со различити брзини се се сведува на тоа што ке биде *одбрана* пониската  фреквенција .Значи,гледајте да бидат со иста работна фреквенција! И обавезно кога купувате стара РАМ прво пробајте ја дали ке *запали*,особено ако комбинирате две различити мемории!

Споено мислење: 14.12.2010, Tuesday, 17:41:21
Се кажавме само не слушнав ДДР 1 ,ама колку бараш : 256,512,1 Гб ???????

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: RAM меморија
« Reply #9 on 20.12.2010, Monday, 18:10:40 »
па не барам средив сега работи

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: RAM меморија
« Reply #10 on 25.12.2010, Saturday, 17:22:13 »
Кога сме кај РАМ мемориите да ви кажам една финта -  често не можете да го стартувате компјутерот,не пали.Проверувате се и ви останува на крај РАМ-от.Извадете ги од лежиштата (една или повеке плочки ако имате!) и вклучете го компјутерот.Ако свирне звучничето на матичната значи дека таа *знае* оти нема РАМ! :D.Земете станиол,или алуминска фолија за завиткување продукти,истријте ги со неа рам- мемориите,една по една и ставете ги назад во слотовите.Многу пати постапката успева и компјутерот тргнува без проблем! ;D