Author Topic: Купувам стар радио касетофон  (Read 2431 times)

Offline toni national

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • F**k the MP3, I want my compact cassette
Купувам стар радио касетофон
« Opened on 11.12.2010, Saturday, 15:10:47 (Edited 08.09.2019, Sunday, 07:42:18) »
Купувам стар портабл радио касетофон, нешто како на сликава подолу,
добро сочуван, да не му фалат копчиња, антена итн.
Не мора да биде стерео може и моно.


Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
имам еден ,како нов е сочуван е дали е 10 пати пуштен  :)
50е  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ахахахах, абе најди си некој по совремн :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
само што ке ти е касетофон не ми е јасно, купи си ЦД плеер со радио и готово.. касетете се со катастрофален квалитет во споредба со било кој друг медиум.
Ако ти е за старо нешто, купи си некое старо радио со лампи... па и од 1930 год. ке најдеш за 50 евра.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
човекот собира такви касетофони, во случај да не сте му го прочитале претставувањето


Ај здраво на сите  8)

Моето име сите го претпоставувате, нели  :D
Јас сум тотален непознавач на електрониката, од пред некоја година се заинтересирав за стари рисивери и радио касетофони и почнав да ги собирам и по нешто сам да поправам (повеќе механика отколку електроника затоа што сум тотален дудук ама по нешто почнав да подразбирам).
Го пронајдов форумов случајно и ми се чини многу интересен а и членовиве личат на многу питоми луѓе  ;D   
Поздрав до сите  :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Jove

  • Guest
у отпад вчера видов таков  :) внатре имаше 10 плочки полни со делови  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не му на човекот до делови ;). Исто како и дел од посетувачите на форумот (меќу кои и јас сум), он е обожавател на стара техника, само гледајте му го коментарот што му стои под avatar-от ;). Едноставно речено, сака стара техника и искрено, не можам да го обвинам, и јас исто сум овожавател на стара техника, ;), особено стари ленташи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline toni national

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • F**k the MP3, I want my compact cassette
Благодарам Bojan i GigaWatt за разбирањето  ;D.
До сите останати, се надевам дека ке ме прифатите ваков каков што сум (можеби малце чуден) во врска со старите аудио апарати. Овие денешниве не вредат ни половина денар според мене и ако не сте приметиле скоро сите марки се произведуваат во Кина. Замислете си, имам докази за Gorenje дека апаратите ги произведува во Кина а групацијата Bosch и Simens дел од својот асортиман го произведува во Словенија  :D :D :D
Можеби треба да организираме натпревар, кој ќе најде современ аудио/видео апарат со јасни докази дека не е произведен во Кина да го частиме пет/шес пијачки некаде  :D

@DARK - Пушти некоја слика од тој твојот касетофон и што марка и модел е', ај да праиме бизнис.  ;) 

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тони тоа што викаш дека нема асални апарати денеска, 100% си го право, денеска ништо нема квалитетно...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
тони тоа што викаш дека нема асални апарати денеска, 100% си го право, денеска ништо нема квалитетно...

Amen to that ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
сеуште има по несто како: fluke sony weler ...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
сеуште има по несто како: fluke sony weler ...

Ма и Sony веќе врска немаат :S, и они произведуваат во Кина, јас лично исто како и toni не верувам дека веќе постојат квалитетни уреди :S.

За крај ќе ве оставам со еден quote од Fight Club ;). Веќе нема да коментирам на темава ;).

Quote
In the world I see - you are stalking elk through the damp canyon forests around the ruins of Rockefeller Center. You'll wear leather clothes that will last you the rest of your life....

Е јас тоа го сакам...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
слики деновиве

Offline *JOVE*

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
деновите......... :o